Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poczatek z fikusem
Autor Wiadomość
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-28, 18:44   

Ja uważam że powinienes wybrać opcje nr.2 , sprubuj zrobić im wspólną koronę , cos w stylu ,,goshin" Johna Naki
pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego Jacek Grzelak
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-28, 18:45   

Zostwić w jednej grupie, ale tę grupę traktować jak jedno drzewo: z czasem podstawy pni się połączą, bo są blisko. Zostawienie jednego wysokiego a reszty niskiej to błąd, korona powinna być jednolita w tym przypadku, gdyby to był lasek, to inna sprawa.

Trzeba by usunąć w ogóle jedno, powinno ich być 5, tzn. ilość nieparzysta. Powtarzam się, ale: gdyby to był lasek, to mozna by dosadzić trochę, 3 np. i nieparzystość uratowana. Ale to kępa... nota bene, ficusy tak właśnie rosną na wolności, wiele pni w jednym miejscu, więc ja bym to wykorzystała.
Zanim zaczniesz cokolwiek robić, wrzuć do wyszukiwarki "ficus + bonsai + gallery" i dopiero jak pooglądasz zdjęcia to kombinuj. Szkoda byłoby go popsuć.
Acha, no i wypadałoby poczytać coś teraz o zasadach kompozycji...
A zanim zaczniesz przesadzać do innej doniczki, wstrzymaj się. Będzie potrzebował odpoczynku po zmianie warunków. No i więcej światła! oniecznie na parapet okienny - widać miał go za mało, skoro stracił liscie a na dworze mu sie poprawiło. I nie przesuszać za bardzo!

Acha, ja bym jeszcze nie obcinała łysych gałązek. Trzeba trochę doświadczenia żeby stwierdzić czy u ficusa t ojuż martwe, czy tylko bezlistne. Łatwiej obciąć niż potem dokleić, za parę tygodni będzie można zdecydować, tym bardziej, że jeszcze nie wybrałeś formy, w jakiej chcesz drzewko prowadzić.
 
 
Marian
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-28, 18:46   

Hmmmm... Obmyslilem cos takiego:

A inspirowalem sie tym zdjeciem:

Mozecie cos na ten temat powiedziec?
:-)
Ostatnio zmieniony przez Olon 2006-07-28, 18:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-28, 18:47   

cześć

Moim zdaniem , mając taki materiał wyjściowy , możesz zdecydowanie pokusić się o wizję dla niego atrakcyjniejszą. Coś wedłu schematu:



Co mogłoby kiedyś wyglądać tak:




No ale , to do Ciebie należy ostatnie słowo...

Tym bardziej , że prezentowana przeze mnie wizja wymagałaby jednak dokupienia kilku mniejszych egzemplarzy tego samego gatunku i odmiany.
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-28, 18:50   

1. Niestety, Mariuszu, nie bardzo twój pomysł jest wykonywalny, a to z tego względu, ze sztuka bonsai wymaga zachowania NIEPARZYSTOŚCI w grupach. Drzewka nie są na tyle zrośnięte, żeby wyglądało to na jedno drzewko z dwoma pniami, a grupa powinna mieć co najmniej 3 pnie. No i niestety bez szklarni nie mógłbyś liczyć na tak spektakularny efekt jak na zdjęciu... Po prostu w domu ficusy nie rosną aż tak dobrze...

2. Lasek jest tu chyba najwłaściwszy, ale: weźcie pod uwagę, ze mozna by je wystylizować na coś w rodzaju "lasku na wyspie", zamieniając na atut niekorzystny fakt, ze wszystkie wyrastają z jednego punktu. Można by się pokusić z czasem o zrobienie efektownej "skorupy żółwia", przy tych ficusach nie byłoby to trudne, a naprawdę ciekawe! Postaram się dać link do zdjęcia które wyjaśni o co mi chodzi.
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-28, 18:50   

Marianie nie wyjdzie Ci coś takiego -jak podałeś odnośnik do właściwego zdjęcia


czemu? -bo byś musiał czekać az ten jeden czy dwa fikusiki Ci podrosną -a to by zajeło oj wiele wiele czasu

a po za tym -fikus benjamin -cieżko wypuszcza korzenie powietrzne!-ba mało prawdopodobne zeby wypuscił


powinienieś sobie sprawić fikusa retuse -jezeli chcesz wychodować korzenie powietrzne
 
 
Marian
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-28, 18:51   

A macie moze zdjecia do "lasku na wyspie" i "skorupy żółwia" proponowanych przez Anie? Probowalem szukac tego w necie ale bez rezultatu.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-28, 18:52   

wiesz co ?

Podam Ci kilka nazw , które tyczą się kompozycji wykorzystujących wiele drzewek jednocześnie. Wpisz to sobie w wyszukiwarkę obrazków i sobie pooglądasz. Tylko wpisuj po jednym , to się zorientujesz w różnicach :

Ikadabuki (Styl "tratwy")

seki-joju (pojedyncze lub grupowe nasadzenia na skale)

Kabudaschi (lub Kabudate , drzewo o wielu pniach , adekwatne do Twoich wcześniejszych pytań o wspólną podstawę kompozycji)

Saikei (albo saikai , małe krajobrazy)

Yose-Ue (laski , wyglądaja bardzo różnie)

Korabuki ("Pancerz żółwia")
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-28, 18:52   

Niestety nie natrafiłam już na to zdjęcie o które mi chodziło, ale wpisz do google:
Bonsai + korabuki + gallery
Wtedy wyjdzie sporo linków, sprawdzałam. Ten styl jest stosowany głównie do klonów, ale i do ficusów się nadaje, ze względu na ich właściwości. Będzie najodpowiedniejszy do ficusów które masz, bo nie będzie trzeba ich na siłę zmieniać, tylko wykorzysta się naturalne cechy.
 
 
Marian
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-28, 18:53   

Niestety nie znalazlem zbyt wielu zdjec w taki sposob jak podalas. Wogole nie znalazlem wielu zdjec stylu korabuki. Natrafilem natomiast na takie oto zdanie: "Wspólne korzenie wyrastaja jak tarcza nad ziemię i sa dobrze widoczne". Czy to jest glowna cecha tegos tylu? Do tej pory myslalem ze bedzie to mialo zwiazek z jakims ukladem korony
BTW, moj ficus niezle sobie radzi Wypuszcza duuuuzo nowych listkow. Dokupilem tez kilka mniejszych fikusow, ktore dosadze do tych starych.
Pozdrawiam serdecznie
:-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-28, 18:54   

Myślę , że te zdjęcia mogą rzucić Ci nieco światła na koncepcję korabuki...





Czasami można odnieść wrażenie , że oglądamy korabuki , a w rzeczywistości jest to ikadabuki. Jest to jednak charakterystyczna forma. Ikadabuki tworzymy poprzez ukorzenienie pnia rośliny , na calej jego długości , a pozostawiając jedynie grupę galązek wyrastających z jednej jego strony. Nie ma to więc nic wspólnego z Twoją koncepcją.



Zwracam Ci tez uwagę na formę kabudate:...



:rad12:
P.S.
Aha. I myślę że powinienes poczytać jeszcze temat Qercusa . "Nasadzenia grupowe"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group