Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM PO¦WIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsai¶ci całego ¦wiata! Ł±czcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klon jawor - czy warto?
Autor Wiadomo¶ć
Maciej M. 
Juniperus

Wiek: 41
Doł±czył: 06 Lis 2013
Sk±d: Chorzów
Wysłany: 2014-02-03, 09:49   Klon jawor - czy warto?

Cześć,
Jako że za oknem 10 stopni na plus, poganiając lekko wiosnę poniżej fotki klona, który rośnie sobie pod moim balkonem.
Drzewo ma jakies 50cm wysokości i podwójny pień który u nasady ma dobre 15cm średnicy.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad jego przygarnięciem ;-)
mam wątpliwości, jednak maleją one za każdym razem kiedy widzę jak panowie od "utrzymania" zieleni karczują wszystko jak leci kosami spalinowymi... na pniu drzewko ma sporo śladów właśnie po spotkaniach z wirującą żyłką.
Klon jest już zminiaturyzowany, liście są conajmniej o połowę mniejsze od stanardowego rozmiaru. Nie wiem czy to zasługa zacienionego stanowiska (rośnie pod dwoma braćmi wysokości 15-20m) czy może wspomnianych kosiarzy ale wygląda całkiem całkiem.
Zastanawiam się tylko, w perspektywie przyszłego golenia, czy klony łatwo puszczają z uśpionych pąków?
ProszÄ™ o opiniÄ™ i porady bo termin ewentualnych przenosin drzewka juĹĽ tuĹĽ tuĹĽ. :-)
_________________
At the end of all seeking. . . the Seeker is the one sought
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Doł±czył: 01 Lip 2006
Sk±d: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2014-02-04, 22:13   

Nie powiem że się nie nadaje , jednak ja nie zawracał bym sobie nim zbytnio głowy , gdyby to był przynajmniej wiąz , lub grab , albo co jeszcze lepiej buk , to nawet przez chwilę bym się nie zastanawiał .
Dlaczego tak piszę ? a to z 2 podstawowych powodów , a mianowicie głównie z powodu grubych , młodych przyrostów , no i jeszcze nieco zbyt wielkich liści (w dobrych warunkach w donicy , na pewno wrócą szybko do naturalnych rozmiarów )
Z drugiej jednak strony jawor świetnie się wybarwia jesienią , co może stanowić niezłą atrakcję rośliny w przyszłości ;-)
Więc wybór , lub też lepiej napiszę , ostateczną decyzję pozostawiam Tobie samemu :-) :-P ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Doł±czył: 12 Lut 2013
Sk±d: Szczecin
Wysłany: 2014-02-05, 15:45   

Tak jak wyżej napisał Jacek kształtowanie tego gatunku drzewa na przyszłe bonsai ma i swoje plusy (ciekawie wybarwiające się jesienią liście, a ja dodałbym jeszcze interesująco łuszczącą się i wybarwioną korę) jak i minusy (oprócz wcześniej podanych przez Jacka grubych przyrostów również i wielkość liści wahająca się od 8 do nawet 16-18cm). Jednakże sam okaz, jak widać jest na załączonych zdjęciach, jest bardzo obiecujący do zrobienia z niego dużego bonsai (do 100cm - jap. Ogata-bonsai), gdzie wtedy proporcje przyrostów jak i liści w stosunku do pozostałych części drzewa i jego wielkości nie będą się aż tak znacząco rzucały się w oczy. Problemem, jaki może pojawić się w późniejszym czasie będzie wybór odpowiedniej wielkości donicy, no ale jest to temat na przyszłość (jeśli oczywiście zdecydujesz się na pozyskanie tego drzewa). Co zaś się tyczy pączków śpiących u tego akurat gatunku, to trudno mi coś na ten temat powiedzieć. Inne gatunki klonów np. klon polny, dobrze reaguje na cięcie i wybija z pąków śpiących (jest dzięki temu czasami wykorzystywany na żywopłoty). Nie chcę jednak wprowadzać Ciebie w błąd i kategorycznie stwierdzić że jawor świetnie wybija ze "śpiochów" i że nie masz się czym martwić do ostrym cięciu gałęzi. Możesz spróbować wykonać ten zabieg na jednej z gałęzi i patrzeć jak on się zachowa po takim zabiegu. Pozdr. Jarek Żuk.
 
 
nitjsefni
[Usunięty]

Wysłany: 2014-02-05, 21:19   

Ja łapałbym za łopatę, kopał i ćwiczył na nim! Mi się podoba, ale co ja tam wiem.. jestem młody i niedoświadczony :lol: :-P
 
 
Maciej M. 
Juniperus

Wiek: 41
Doł±czył: 06 Lis 2013
Sk±d: Chorzów
Wysłany: 2014-02-19, 19:32   

Cze¶ć,
Bioro±c pod uwagę liczne minusy tego gatunku i ograniczon± jednak ilo¶ć miejsca na balkonie, zdecydowałem na razie nie kopać tego krzaka.
Mam teraz na oku dwa jałowce, duże communisy i jeden chyba z chińskich ze starej działki od kumpla, na któr± już niedługo wjedzie ciężki sprzęt i wszystko zrówna z ziemi±. To przeważyło.
No a z tym klonem, zobaczymy na jesień ;-)
Niemniej, dziękuję za opinie.
_________________
At the end of all seeking. . . the Seeker is the one sought
 
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Nie możesz ¶ci±gać zał±czników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group