Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Głóg
Autor Wiadomość
tombarte 

Dołączył: 07 Mar 2010
Skąd: opolskie
Wysłany: 2013-04-20, 22:06   Głóg

Drzewko spotkałem dwa lata temu a wykopałem w tym tygodniu. Przez te dwa sezony skracałem gałęzie ale nie pomyślałem o przygotowaniu korzeni. Jest kilka grubych i długich na ponad metr wędrujących na boki ale mają bardzo mało drobnych.

Pytanie na przyszły rok, bo w tym sezonie limit stresu zapewne wyczerpany: jak skrócić te korzenie?

Dla perspektywy, skrzynia ma 45 cm szerokości.
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-21, 10:57   

no jezeli wlosniki masz wysoko to wszystko pod nimi mozesz wyciac! a jezeli wlosniki sa nisko to musisz poczekac az system korzeniowy sie rozbuduje.... tak ja to widze ;)
_________________
Pozdrawiam
 
 
tombarte 

Dołączył: 07 Mar 2010
Skąd: opolskie
Wysłany: 2013-04-22, 08:51   

Wszystko było na powierzchni, ale w cztery strony świata, więc pozwijałem i do skrzynki. A jest jakaś bezpieczna metoda na pobudzenie tworzenia tych włosowatych w pobliżu pnia? może coś jak odkład powietrzny? może lekko skaleczyć korzeń od spodu i potraktować ukorzeniaczem?
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-22, 14:16   

nie wiem nie widze tych korzeni :) ja osobiscie lekko bym je przycial zeby miescily sie do skrzynki bez zawijania ... bo jezeli chcesz miec ladne nebari musisz je ladnie rozlozyc a nie zawijac do srodka ...
_________________
Pozdrawiam
 
 
Benjamin 
Filip

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 21 Sie 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-04-23, 15:17   

Co do ukorzeniacza to polecam w takiej proporcji:
70% wody + 30% ukorzeniacza(w płynie)
Stosowałem to do swojej wierzby i włośniki w dużej ilości pojawiły się w około miesiąc. Ważne jest aby podlewać drzewko roztworem blisko pnia. Ziemia musi być przepuszczalna i raz na 3 podlewania należy podlać tylko wodą. Co do dawkowania trzeba też kierować się ulotką zamieszczoną na opakowaniu. :-D
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 55
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-04-24, 06:26   

Podlewać ukorzeniaczem, pierwsze słyszę, ale może i tak można, wierzba wypuszcza korzonki jak chwast, nad rzeką (wędkuje) widziałem, że widełki do podpierania wędek po jakimś czasie wypuszczają listki a po roku są to już krzaczki
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Benjamin 
Filip

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 21 Sie 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-04-24, 13:22   

Nie podlewałem samym ukorzeniaczem, ale rozcieńczonym. Wiem ,że wierzbę wystarczy wsadzić do wody, ale co innego pozyskany ''yamadorec'' z małą ilością włośników. Naprawdę polecam ten sposób. Wiem ,że dziwny ,ale skuteczny w tworzeniu włośników ,a tu właśnie o to chodzi... :-| :-D
 
 
tombarte 

Dołączył: 07 Mar 2010
Skąd: opolskie
Wysłany: 2013-04-25, 21:01   

Postanowiłem zmienić pojemnik, bo w skrzyni było za mokro po deszczu. Przy okazji zinwentaryzowałem włośniki i chyba jest lepiej niż początkowo sądziłem choć szału nie ma. Folia jest gęsto podziurkowana przewiewna i "przepływna". Z piaskiem widocznym na zdjęciu wymieszałem warstwę keramzytu, a całość wypełniłem mieszanką torfu odkwaszonego, ziemi z poprzedniego pojemnika, keramzytu i piasku. Wszystkie grube korzenie na zdjęciu mają swój naturalny kształt, przez pierwsze 20 cm są tak twarde, że nie poddają się wyginaniu o pojemnik.

Moje pierwsze yamadori.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-04-26, 12:08   

Pomimo że
tombarte napisał/a:
Folia jest gęsto podziurkowana przewiewna i "przepływna"

to nie wiem czy nie lepszym pomysłem było porobienie otworów w donicy/skrzyni. Ta folia to chyba nie jest dobry pomysł.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-04-26, 12:42   

To samo chciałem napisać - wydaje mi się, że lepiej było zrobić porządny drenaż w skrzyni. Wg mnie w miarę rozrastania się korzenie będą się wplątywać w otwory w folii i skrzynce...
_________________
Mój blog
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-04-26, 15:50   

O ile ta roślina przeżyje! Wszystko co zrobiłeś, zrobiłeś źle. Zieleń wybiła po wykopaniu siłą rozpędu, zaczęła się ratować, a Ty stwierdziłeś że trzeba ją znowu przesadzić. Ta skrzynka plastikowa z folią to najgorszy pomysł z możliwych.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
tombarte 

Dołączył: 07 Mar 2010
Skąd: opolskie
Wysłany: 2013-04-27, 21:25   

Nie przeczę, wykonanie kiepskie. Zbyt słabe przygotowania, za dużo pośpiechu i prowizorki. Jeśli padnie, to zmienię temat na "jak nie należy traktować wykopanych roślin". A w międzyczasie poinformuję jak sobie radzi.
 
 
tombarte 

Dołączył: 07 Mar 2010
Skąd: opolskie
Wysłany: 2014-03-30, 20:29   

wiosna numer dwa
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2014-05-13, 21:53   

byly kwiaty ??
_________________
Pozdrawiam
 
 
tombarte 

Dołączył: 07 Mar 2010
Skąd: opolskie
Wysłany: 2015-11-18, 23:32   

wstawienie sąsiada do skrzynki obok skłoniło mnie do zaktualizowania tematu... przepraszam za brak odpowiedzi, ale postanowiłem cierpliwie czekać i nie przeszkadzać tej roślinie.

W zeszłym roku kwiatów nie było, dopiero w tym roku kilka małych grup.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group