Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Trudne początki
Autor Wiadomość
Mati_00
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-26, 11:52   Trudne początki

Witam,

od paru lat noszę się z zamiarem posiadania własnego drzewka bonsai, jednak jakoś nigdy nie było czasu, środków itd. Jednak teraz są chęci, środki i czas...Ale nie wiadomo od czego zacząć. Proponowano mi zakupić lekko wyhodowane drzewko, jednak obawiam się, że drzewko po zmianie warunków mieszkaniowych może mieć problem z adaptacją, jak to rośliny mają w zwyczaju...

I dlatego znalazłem coś takiego na allegro: Nasiona i chciałbym zapytać czy jest to dobry pomysł na początek?

Czytałem Wasz artykuł o nasionkach i zdaje sobie sprawę z tego, że nim osiągnę taki efekt to pewnie minie kawał czasu, ale właśnie chciałbym zacząć od zera :)

Chciałbym też zapytać skąd można zdobyć nasionka do drzewka Sakura (drzewko wiśni) i czy nadaje się ono do hodowli.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam
Mati
Ostatnio zmieniony przez Mati_00 2011-08-26, 11:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-08-26, 14:12   

Możesz zakupić nasiona jeśli jesteś uparty lub i nasiona i jakąś starszą roślinę. Sam zobaczysz co lepsze dla Ciebie bo jedno nie wyklucza drugiego. Nasiona wiśni? Posadź sobie pestkę :P lub kup sadzonkę.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Darol87 
Kamil Darol


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 29 Mar 2009
Skąd: Jelenia Góra
  Wysłany: 2011-08-26, 14:26   

Drogi Mati_00 przeszukaj każde forum o tematyce Bonsai i zauważysz że od siewki posadzonej z nasiona praktycznie nikt nie zaczyna.
Lepiej kupić jakieś drzewko do domu jak sageretia, ficus czy ligustr i cieszyć sie drzewkiem niż patrzeć na siewkę 5-10 lat i czekać :-P
Aklimatyzacja drzewka w nowym miejscu trwa około 2-3 tyg( w tym okresie pilnuje sie jedynie podlewania i zraszania ) a później wszystko ładnie rośnie.
Bonsai jest sztuką cierpliwości ale bez przesady :-)
 
 
 
Mati_00
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-26, 17:36   

Rozumiem. Faktycznie chyba poslucham Waszej rady i zakupie sadzonke, lub lekko rozwiniete drzewko...

Gdzie najlepiej takie zakupic? W szkolce? Jesli tak to jest ktos w stanie polecic jakas w okolicy Gorzowa wlkp?

Bo tak to zostaje mi castorama i obi.

I jak wyglada sprawa z drzewem wisni, sadzonki mozna normalnie dostac?
 
 
Mati_00
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-26, 18:02   

Tak marudze o tej wisni poniewaz na tym drzewku zalezaloby mi najbardziej ze wzgledu na fascynacje feudalna Japonia, samurajami itd. ;)
 
 
Darol87 
Kamil Darol


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Dołączył: 29 Mar 2009
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2011-08-26, 18:05   

No a pomyślałeś że wiśnia jest drzewkiem na zewnątrz i będziesz się bawił w zimowanie jej poza domem ?
Poczytaj sobie o gatunkach i wpisz sobie gatunek w Google z dopiskiem Bonsai i popatrz w grafice może coś ci sie spodoba.
Najlepsze do domu które w zimie nie robią problemów (tylko nie wolno przesadzać z ogrzewaniem w domu ) są gatunki tropikalne jak :
sagaretia,ficus benjamin,ficus retusa,czy ligustr
Tu masz linka do gatunków i opisu - http://www.przyjacielebonsai.pl/hodowla.htm
Ostatnio zmieniony przez Darol87 2011-08-26, 18:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Mati_00
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-27, 11:46   

No szczerze mówiąc nie pomyślałem o tym.

Poszperałem na allegro, bo w pobliżu nie mam niestety żadnej szkółki z tego co mi wiadomo i znalazłem takie drzewka, które mi się podobają:
- Fikus Panda
- Sageretia
- Jałowiec Chiński
- Świerk miniaturka (ale to też raczej outdoor?)
- Ficus Retusa
- Sosna Górska (outdoor?)

To są gotowe drzewka, ok. 20-30cm w doniczce.

Co bym musiał zakupić do nich jeszcze, jakie akcesoria?
 
 
dragonww 
Winiarski Wojtek

Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2010
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2011-08-27, 12:01   

Pierwsze dwa trzyma się w domu resztę na zewnątrz. Polecałbym ci ficusa. Tylko nie "marchewe". Ewentualnie jeszcze nawóz ale koniecznie poczytaj o ficusach. Podstawowe informacje: podlewanie, nawożenie, przycinanie, drutowanie, przesadzanie itp.
_________________
Wojtek Winiarski
 
 
Mati_00
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-27, 12:59   

Sageretia

albo

Fikus

bardziej skłaniam się ku Sageretii z tego względu, że wizualnie mi się bardziej podoba.
 
 
kono1111 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 28
Dołączył: 17 Sie 2011
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: 2011-08-27, 13:58   

Witam. Polecam sageretie ze względu na to, iż w krótkim czasie można ją ładnie uformować. Uważam, że jeśli chciałbyś posiadać wisienkę to według mnie zimowanie drzewek nie jest wielkim problemem ( na jedna wisienkę wystarczy skrzyneczka wypełniona np. piaskiem zakrywającym doniczkę a cała skrzyneczka na wysokości korony drzewa otoczona folią). Niema co rezygnować z outdoor'ów. Zachęcam do hodowli sakury- sam mam taki zamiar od wiosny;)

Pozdrawiam serdecznie :mrgreen:
_________________
Konrad
 
 
 
Mati_00
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-27, 14:29   

Problemjest taki ze nie mam ogrodu a jedynie maly skwer przed blokiem...a z niego lubia ginac co drozdrozsze i ladniejsze rosliny :/
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-08-27, 14:50   

Ludzie i na balkonach zimują ;p trzeba się tylko dobrze za to zabrać :p
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Mati_00
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-27, 20:07   

Ha! Balkonu tez nie mam ;) moze jak sie wyprowadze na swoje to w Sakure zainwestuje :)
 
 
Mati_00
[Usunięty]

Wysłany: 2011-08-28, 02:56   

Co bym musiał do Sageretii zakupić na początek? Jaka doniczka, ziemia, nawóz?
 
 
dragonww 
Winiarski Wojtek

Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2010
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2011-08-28, 20:21   

Na razie podlewaj i obserwuj.
_________________
Wojtek Winiarski
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group