Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowanie wiąza w mieszkaniu
Autor Wiadomość
Mirass
[Usunięty]

  Wysłany: 2009-11-07, 21:57   Zimowanie wiąza w mieszkaniu

Witam, mam wiąza drobnolistnego i chciałbym go przezimować...
I tu się zaczyna mój problem.
Przewertowałem forum i nie znalazłem odpowiedzi co zrobić, gdy
nie posiada się ani balkonu, ani piwnicy, ani zimnych pomieszczeń w mieszkaniu (24m2- nie bardzo są jakiekolwiek inne pomieszczenia oprócz jednego...)
Parapet też nie wchodzi w rachubę, bo to jest 11 piętro- jak komuś spadnie na głowę to by była średnia perspektywa (nieumyślne spowodowanie śmierci :-? )
Wiąz póki co trochę wariuje- wypuszcza nowe liście i zrzuca stare.
W mieszkaniu jest 22-23*C.
Czy mielibyście jakieś sensowne rozwiązanie?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Mirass
 
 
zelkova
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-08, 07:43   

W mieszkaniu prędzej czy później padnie,wiązy lubią być na zewnątrz.Ja mieszkałam na 17 piętrze i trzymałam drzewka na zewnętrznym parapecie.zrób sobie półeczkę którą przytwierdzisz do parapetu,drzewko z uwagi na wiatry też trzeba przymocować do półki np. sznurkiem-prościzna :-) polecam
 
 
Freestyler
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-08, 11:25   

A mam takie pytanie czy wiąz najlepiej żeby stał cały czas na dworze?
Czy najlepiej aby go wystawić np. w wrześniu do grudnia?
 
 
Mirass
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-08, 17:42   

Tzn też wyczytałem, że wiąz jest tzw. INDOOR'em, czyli niby może być całorocznie w mieszkaniu, też że w zależności od regionu w Chinach lub Japonii potrafią być wiecznie zielone. Tu nasuwa mi się pytanie- Czy można zrobić takie czynności pielęgnacyjne, aby wiąz był wiecznie zielony i zdrowy w mieszkaniu, co by nie zmuszało do zimowania?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
 
 
Freestyler
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-08, 20:22   

Właśnie znaczy że wiąz można trzymać w domu przez cały rok i będzie zielony?
 
 
Freestyler
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-08, 21:08   

Bo mówiąc szczerze to sam mam problem z moim wiązem.
Mam go może miesiąc jest duży i trzymam go cały czas w domku temperatura 23 stopni chociaż rano jest 19,a nawet 18 stopni.
Wiąz jeszcze gubi liście znaczy odpadają żółte a nawet zielone ale też wypuścił parę nowych.
I nie wiem czy mam go np. wystawić na klatkę jest tam temp. 9 stopni (ostatnio mierzyłem).
Nie wiem czy mogę trzymać cały czas w domu?
Czytałem że Pan/Pani miał/a wiązy i jednego trzymała na zewnątrz a drugiego w domu i niestety w mieszkaniu przeżył a drugi już nie :(
I powiem szczerze że mam mętlik w głowie.
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2009-11-09, 13:01   

Witam.
Też miałem rok temu ten dylemat. Kupiłem mianowicie Zelkovę, jednak była to już późna jesień, a poza tym roślina była w bardzo złej kondycji, więc obawiałem się wystawiania jej na zimę na balkon. Rozwiązaniem jest sztuczne doświetlanie roślin ok 12h/dobę i zapewnienie odpowiedniej wilgotności. Do doświeltania należy użyć specjalnej żarówki przeznaczonej dla roślin np Osram Fluora. Ja mam 60W, zakupiona w markecie Praktiker. Zelkova została postawiona tak, że żarówka znajdowała się ok 40cm od czubka rośliny. Do wiosny roślina wzmocniła się, pojawiło się sporo nowych przyrostów. Gdy temperatura na zewnątrz nie spadała już poniżej zera wystawiłem ją na balkon, tak by choć trochę odpoczęła. W tym roku zimowanie już na balkonie, chyba że pojawią się bardzo niskie temperatury.
_________________
Damian S.
 
 
Freestyler
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-09, 14:37   

szczerze to nie pomogło mi ta odpowiedź nie weim czy mogę go trzymac w domu a jeśli nie to gdzie wystawić zimna klatka czy balkon?
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2009-11-09, 16:17   

Jeśli trzymałeś go w mieszkaniu to wystawianie go teraz może się skończyć dla niego kiepsko. Zostaje więc mieszkanie i doświetlanie.
_________________
Damian S.
 
 
Freestyler
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-09, 17:55   

Doświetleniie znaczy że co?
Mam kupić żarówkę i ustawić na niego?
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2009-11-09, 21:15   

Tak, masz kupić żarówkę, bądź świetlówkę, co ci wygodniej i tak ustawić roślinę, żeby maksymalnie wykorzystać światło. Najlepiej ustawić kilkadziesiąt cm od żarówki i trzymać pod światłem 12h dziennie. U mnie stała na stole, nad którym wisi dość nisko lampa i do niej wkręciłem żarówkę. Nie wiem jak to jaśniej opisać. Światła słonecznego nawet na parapecie jest za mało, dlatego warto się wspomagać doświetlaniem, zwłaszcza gdy tyczy się to wartościowych roślin.
_________________
Damian S.
 
 
Freestyler
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-10, 15:11   

czekam na innych odpowiedź a cz te dodatkowe światło jest konieczne?
niestety nie mam miejsca aby dać w oświetlone drzewko!
 
 
natasza 

Dołączyła: 19 Mar 2009
Skąd: nowy tomyśl
Wysłany: 2010-02-02, 20:14   

Witam
Wczoraj trafił do mnie ładny wiąz zelkova, marketowiec więc o zimowaniu nie było mowy, ale potencjał ma. Jest oczywiście cały zielony z młodymi przyrostami, i w tym problem; nie wiem czy zmusić go do odpoczynku,( przenieś do piwnicy w chłodniejsze miejsce), czy stworzyć warunki w domu (naświetlanie) w których dotrwa w takim stanie do cieplejszych dni?
 
 
secio 
Piotr Nowak

Pomógł: 39 razy
Dołączył: 10 Kwi 2009
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-02-02, 20:19   

Nie wynoś do piwnicy. Dopiero za rok go zimuj.
 
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-02-03, 09:49   

Najważniejsze w "zimowaniu" wiąza w domu jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności. Mój w tym roku zimował w pokoju gdzie grzejnik był zakręcony (temp ok 16 stopni) i słynna tacka z keramzytem sobie stała pod nim. Na chwilę obecną wiąz ma się świetnie- poczuł trochę wcześnie wiosnę i jest cały zielony.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group