Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój bonsai zaczyna usychać co robić??
Autor Wiadomość
margaretka516
[Usunięty]

  Wysłany: 2009-08-26, 18:44   Mój bonsai zaczyna usychać co robić??

Witam. Posiadam to drzewko (chyba jest to wiąz drobnolistny) od marca. Było zakupione w kwiaciarni. Na początku rosło bardzo intensywnie, było przycinane raz na 1.5 tygodnia. Niestety od pewnego czasu przestało wypuszczać nowe listki, a stare usychają (w niektórych miejscach zostały gołe gałązki).
Dwa tygodnie temu postanowiłam je przesadzić do większej doniczki, rozczesałam i przycięłam korzonki ( były bardzo zbite razem), nasypałam nową ziemię oraz zrobiłam warstwę drenażową. Zabieg jak widać na zdjęciach nie dał żadnych efektów. Proszę o pomoc ponieważ nie mam już żadnych pomysłów co mogę jeszcze zrobić a nie chcę go stracić:-(
 
 
ewusiak
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-26, 19:45   

Na pierwszy rzut oka widać, że ziemia jest przesuszona. Napisz coś więcej w jakich warunkach żyło drzewko, tj. jak często i w jaki sposób było podlewane, w jakim miejscu stało, czy i kiedy nawoziłaś itp.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-08-26, 19:54   

Zdecydowanie w lecie tak rzadkie podlewanie to za mało. Przesadzanie z przycięciem korzeni to też nie był dobry pomysł.
Podlej go mocno, przytnij gałązki (np te uschnięte) i wstaw go do tunelu foliowego/ szklarni/ albo chociaż jakiś worek foliowy na niego i postaw w cieniu albo półcieniu. Ma to zapewnić mu wyższą wilgotność powietrza. Może przeżyje... :-( nie nawoź, raz na 2 dni przewietrz go i trzymaj kciuki ;-)

Te zdjęcia są aktualne? Czy on stoi daleko od okna? Jest lato i tego typu rośliny powinny stać na dworze.
Ostatnio zmieniony przez EnDiK 2009-08-26, 19:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
margaretka516
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-26, 22:05   

Drzewko stało cały czas w kuchni na oknie, a od tygodnia stoi w pokoju na oknie. Mieszkanie jest słoneczne. Podlewane było raz na dwa lub trzy dni. Nawożone było po przesadzeniu, a wcześniej raz w miesiącu.
Zdjęcia są aktualne.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2009-08-27, 01:32   

kuchnia to nie jest za dobre miejsce dle drzewka powietrze jest tam zbyt suche a temperatura ciagle ulega zmianie . niech stoi pokoju tam jest zdecydowanie lepiej niz w kuchni chociaz dla tego gatunku najlepsze miejsce to balkon albo ogrod , wiaz nie jest typowym indoorem i znacznei lepiej rozwija sie na dworze . sucho ma to fakt zastosujpodlewanie po przez zanurzenie , i zastosuj tace z keramztem dla zwiekszeia wilgotnosci powietrza . porozgladaj sie czy na drzewku nie ma zadnych szkodnikow ani pajeczynek bo to tez moze byc przyczyna zolkniecia lisci
 
 
 
margaretka516
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-27, 18:08   

Dziękuję Wszystkim za pomoc a w szczególności Pawłowi :-D . Już miałam wstawić drzewko pod folię, ale jeszcze raz dokładnie je obejrzałam i znalazłam bardzo małe jasne robaczki (prawdopodobnie przędziorki) a na spodniej stronie liści malutkie białe kropki chyba jaja szkodnika. Kupiłam w kwiaciarni Afidol i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Ostatnio zmieniony przez margaretka516 2009-08-27, 18:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-08-28, 18:24   

Podobno na przędziorki najlepszy jest Magus 200 SC (zwalcza wszystkie stadia rozwojowe)
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2009-08-30, 15:53   

rowniez stosowalem magus i jestem z niego zadowolony , godny polecenia
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group