Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
gdzie umieścić sadzonki?
Autor Wiadomość
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-25, 12:16   gdzie umieścić sadzonki?

Tomlinson pisze, zeby postawic sadzonki w szklarni lub inspekcie i przykryc szklem. Mam szklane naczynia do przykrycia, ale nie bardzo wiem, gdzie mam moje sadzonki umieścic. Mieszkam w domu, wiec jest wiele mozliwosci: cieply strych, balkon od strony poludniowej, piwnica, ogród, zacienione miejsce pod tarasem... Gdzie bedzie im najlepiej?
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-05-25, 14:30   

jaki gatunek tych sadzonek ??
 
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-25, 14:38   

głóg jednoszyjkowy
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-05-25, 15:01   

glogi zazwyczaj rosna na dworze , wiec postaw je w sloneczym miejscu na dworze
 
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-25, 15:08   

I nic im nie będzie, kiedy tak będą stały przykryte szkłem a słońce będzie prażyło ??
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-05-25, 15:15   

to sa sadzomki czy szczepki ktore chcesz ukorzenic ??
 
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-25, 15:17   

Dopiero chcę je ukorzenić. Myślałam, że to tez nazywa się sadzonką (tak przynajmniej jest w książce).
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-25, 15:53   

Z głogiem będzie ciężko. Lepsze efekty dają odkłady niż sadzonkowanie. Z drzewami typu buk, głóg jest dużo trudniej. Owszem możesz sobie naciąć gałązek i popróbować, ale raz, że Głogi teraz kwitną i cięcie ich jest niewskazane dla rośliny, a dwa to tak jak powiedziałem jest to wyższa szkoła jazdy-tunele foliowe, spryskiwanie liści np. florovitem, zamgławianie jak masz możliwość. Lepsze efekty uzyskasz stosując odkłady powietrzne i nawet jak teraz to zrobisz to masz jeszcze szansę otrzymać w tym roku sadzonkę.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-05-25, 15:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-25, 15:57   

Dzieki, Ronin. Glogi rosna za moim plotem, w lesie. Nie chcialam tam robic odkladu, bo niekoniecznie by to przetrwalo - kreci sie tam mnostwo spacerujacych ludzi. Postanowilam wiec sprobowac z sadzonka. Nie wszystkie teraz kwitna (w sumie to chyba dziwne?), wzielam galazki z krzewow bez kwiatow.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-25, 16:04   

Zależy jaki głóg. Mają różne okresy kwitnięcia. Mimo wszystko polecam odkład-ludzie nie wiedzą co to jest i pewnie nie będą zwracać uwagi na zawiniątko na gałęzi, ale uprzednio musisz skonsultować to z właścicielem lasu. Po pozyskaniu sadzonki nie zapomnij zabezpieczyć rany na drzewie :] Poza tym otrzymasz większą-grubszą sadzonkę.
_________________
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-25, 18:05   

No, to moze sprobuje. A nie lepiej kupic wlasny glog :) i na nim zrobic odklad? Albo zamiast odkladu silnie go poprzycinac i zaczac ksztaltowac na bonsai?
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-25, 18:32   

Piszesz, że chcesz robić sadzoki z gogów rosnących w Twojej okolicy więc pisze Ci jak to wygląda prawnie. Skoro chcesz kipić głóg to kup, tylko na 100% czeka Cie odkład, bo głogi są szczepione na pniu i raczej nie kupisz nie szczepionego.
_________________
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-25, 18:44   

Rozumiem. Jesli chodzi o prawo, to wiem co nieco ;-) Natomiast o kupnie mysle z dwoch wzgledow: po pierwsze, zeby nie biegac do lasu i nie narazac calego procesu na niepowodzenie, po drugie - w lesie rosnie biały głóg, a ja chetnie zajelabym sie różowym paul's scarlet.
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-26, 09:15   

Paul's Scarlet są szczepione wysoko, bo sprzedaje się je głównie jako drzewka ponad 2 m, tak więc jeśli taki głóg kupisz, to i tak bonsai z niego nie będzie, bo po przycięciu i tak pędy wybijać będą z podkładki , a ta będzie mieć białe kwiaty. Pozostaje odkład lub szczepienie. Wpisz sobie do wyszukiwarki "szczepienie" lub "szczepienie roślin", wyjdzie wystarczajaco dużo informacji, teraz jeszcze można to zrobić, radze szczepić od razu kilka różnych egzemplarzy, bo część na pewno padnie.
Odkład pozwoli szybciej uzyskać roślinę nadającą się do formowania na bonsai, przy szczepieniu poczekasz parę lat zanim zraz nie podrośnie wystarczająco.

Co do miejsca trzymania sadzonek: skoro Tomlinson pisze, że w szklarni, tor rczej sama odpowiedziałaś sobie, ze nie może to być "zacienione miejsce pod tarasem, strych itp.". Szklarnia to dużo światła i ciepło (nawet gdy na zewnatrz leje i jest chłodno), dodatkowe okrycie czymś szklanym zapewnia sadzonkom stałą wysoką wilgotność.
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-26, 10:01   

To pewnie skusze sie na odklad :-) Jesli kupilabym teraz glog w centrum ogrodniczym, to po przekwitnieciu moge juz robic odklad?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group