Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz po przejściach - jak go wzmocnić na zimę ???
Autor Wiadomość
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-25, 15:50   Wiąz po przejściach - jak go wzmocnić na zimę ???

( Wątek z 27.08.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

TomasheQ napisał:

Tak przy okazji mam jedno pytanie. Mój ulmus parvifolia ( ok. 8-9 lat, u mnie od 4) już trzeci raz tego lata złapał przędziorka (stoi na balkonie i jest regularnie zraszany) i zrzuca listki. Jak go przygotować przed zimą, żebym cieszył się nim także w przyszłym roku (drzewko jest ładne i wyrośnięte, żal by mi było je stracić)? Nie podcinać już w tym roku? Jak nawozić? Tzn nie chodzi mi o porady w stylu "ło jezu, jak mam przezimować mojego wiąza" tylko raczej chciałbym się dowiedzieć, czy nie znacie jakiejś super szybkiej kuracji wzmacniającej


A my z Szefem na to :

szef:
Tomasheq. Walcz z gadem, a na zimę nie przesadzaj z temperaturą. 5-10st będzie idealnie. Na zewnątrz mógłby nie wytrzymać po takich przejściach. Nie wiem czy pryskasz jakąś chemią, w każdym razie o przędziorkach możesz poczytać w innych wątkach.

Olon:
Dodam jeszcze że w żadnym wypadku nie powinieneś nawozić teraz okazu żadnymi nawozami , no moze z wyjątkiem jesiennego (bez azotu). To by tylko pogorszyło sprawę. Przędziorek za niedługo nie będzie uz miał czago zjadać i to tez dobrze , a nawożenia teraz spowodowałoby rozwinięcie się pąków zimowych lub uśpionych i na wiosnę zostałbyś z niczym. Szef dobrze pisze: teraz najważniejsze jest wypędzenie przędziorka. Stosowałeś juz MAGUS 200 SC? Bardzo skuteczny. Nawet jeśłi musisz powtórzyc zabieg kilkukrotnie.

Powodzenia
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 15:51   

dzieki Olon za nowy wątek :-)

możesz na przedziorka również spróbować

-TALSTAR 100 EC - środek przędziorkobójczy i owadobójczy z grupy pyretroidów, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, w formie płynu do sporządzania emulsji wodnej. Na roślinie działa powierzchniowo. Zwalcza przędziorki oraz inne szkodniki ssące, gryzące i minujące w różnych uprawach.
Opakowania: 5 ml, 20 ml, 100 ml -tego ostatnio użyłem na robale -jezeli moge cos polecić -to tylko jedno! OSTROŻNIE Z NIM POSTEPOWAĆ
 
 
Tomasheq
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 15:52   

Wielkie dzięki Wam za odpowiedź i przepraszam, że odpowiadam tak późno. Chemię stosuję z powodzeniem (choć sam jestem zwolennikiem wyżynania przędziorka wilgotnym powietrzem).
Wiąz cały czas jest słabowity (przędziorka mają wszystkie sąsiadki, więc jednokrotne zwalczenie nic nie daje), ale mam nadzieję, że przetrwa zimę. Trzymajcie kciuki
 
 
malgosiam
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-28, 18:03   Re: Wiąz po przejściach - jak go wzmocnić na zimę ???

Witam wszystkich :)

Odnośnie wiązu - mieszkam w bloku na 8 piętrze i jedynym miejscem, gdzie znajdę nieco niższą temperaturę niż w ogrzewanych mieszkaniach jest klatka schodowa :/

Powiedzcie mi proszę, czy jest szansa że wiąz przeżyje zimę na klatce schodowej?
Czy w zimie należy podlewać to drzewko czy też absolutnie nie?

Czy jest szansa, że przeżyje czy zamiast bawić się sama, powinnam od razu oddać go do kliniki bonsai na zimowe miesiące?

Drzewko ma ok. 20 lat, jest bardzo ładne i dość duże. Mam do niego duży sentyment, gdyż dostałam go w prezencie ślubnym i bardzo chciałabym, aby jak najdłużej żył... :oops:
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-11-28, 18:11   

są szanse że przeżyje , tylko że musiały by być spełnione warunki do tego by drzewko mogło spokojnie przezimować , ale czy nikt ci go ładnie mówiąc nie uprowadzi ?? jak jest ze światłem na tej klatce schodowej ?? czy temperatura jest niższa niż 10 stopni ?? ( bo taka jest potrzebna aby drzewko zrzuciło liście ) . zimą drzewko także należy podlewać . będą to rzadsze i mniejsze dawki , ale drzewko nawet w tym okresie potrzebuję wody .
 
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-11-28, 23:10   

Inna sprawa, ze wiązy nie muszą zimować, choc jest to wskazane. Jesli więc nie możesz zapewnić odpowiednio chłodnego pomieszczenia, zostaw go tam gdzie jest. Byle miał dużo światła.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-11-29, 21:57   

Tak , Szef ma rację , w Twoim przypadku to na tę zimę chyba jedyne rozwiązanie , w przyszłym roku może coś mu znajdziesz odpowiedniejszego :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-11-30, 15:30   

w przyszlym roku mozesz goprzezimowac np na balkonie , tylko wtedy bedziesz musiala go odpowiednio zabezpieczyc , a jak to zrobic krok po kroku masz opisane na forum
 
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2007-12-24, 14:26   

Witam. Gdybyś mógł zapewnić doświetlanie na okres zimy, to wiąz na pewno lepiej by znosił trudy zimowania. Ja jednego swojego wiąza trzymam w piwnicy tylko przy sztucznym świetle. Właśnie wypuszcza nowe listki. Dam go na okno w marcu jak będzie więcej słońca i dłuższy dzień.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group