Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
bonsai gubi liście
Autor Wiadomość
assiczkkaa 

Dołączyła: 04 Cze 2017
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2017-06-04, 19:03   bonsai gubi liście

Proszę o pomoc. Drzewko posiadam od początku kwietnia tego roku. Ostatnio przy moim bonsaiu (chyba ligustr chiński) latało dużo muszek, obok w skrzydłokwiacie i zamiokulkas zamiolistny były male robaczki. Podlałam je chemią na ziemiórki i wywarem z tytoniu. Muszek i robaczków już nie ma, ale bonsai gubi cały czas liście - zielone. Spryskałam drzewko owadum firmy dorociak. Drzewko stoi metr od okna od strony wschodniej, podlewane co 3 dni, zraszane co 2 dzień.
Zdjęcia w linkach:
http://imageshack.com/a/img922/426/3lzJSG.jpg
http://imageshack.com/a/img922/6199/yEZNBq.jpg
http://imageshack.com/a/img922/8048/JEl0hm.jpg
http://imageshack.com/a/img924/5889/2oRSij.jpg
http://imageshack.com/a/img923/2126/qE22Xz.jpg
http://imageshack.com/a/img923/306/X4hR80.jpg
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-06-05, 10:04   

Prawdopodobnie jest to ligustr chiński. Na fotkach widać, że są na nim druty. Kiedy były nakładane? Niby słońca było sporo, ale metr od okna i wschodnie okno to jednak trochę ciemno. Czy podlewanie:
assiczkkaa napisał/a:
co 3 dni,
wynika z tego, że podłoże przesycha czy jest to jakiś schemat?
Na fotkach nie widać nic bardzo niepokojącego.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
assiczkkaa 

Dołączyła: 04 Cze 2017
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2017-06-05, 11:10   

druty zakładane jakoś pod koniec kwietnia. postawie go w jaśniejszym miejscu i zobaczę, może to jest przycyzna. Podlewanie w sumie to bardziej schemat niż kontrola podłoża, więc raczej nie przesycha.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2017-06-06, 07:31   

Podlewaj przez zanurzenie i pozwalaj ziemi przeschnąć. Na pierwszym zdjęciu widać, że woda nie dociera do środka bryły korzeniowej.
 
 
assiczkkaa 

Dołączyła: 04 Cze 2017
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2017-08-09, 06:31   młode usychaja

Witam, pozbyłam się robaków. Bonsai stoi na parapecie okna wschodniego - z rana sporo słońca. Problem kolejny to usychające młode listki od miesiąca. Co 2 tygodnie podlewam odżywka, ma wilgotno cały czas, nie zaobserwowałam robaków. Prosze o pomoc
 
 
juliaa 

Dołączyła: 08 Lut 2018
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-02-08, 17:52   Prosze o pomoc

Pisze do Was z prośba o pomoc. Mąż przywiózł do domu takie cudne drzewko ze sklepu ogrodniczego. Jest u nas już drugi miesiąc. Niestety od jakiegoś czasu gubi liscie. W zalaczeniu przesylam zdjęcia drzewka i lisci. Na niektórych widać jakby jaśniejsze plamki jakbi lisc tracil kolor. Nie przelewam go, zraszam (tak mi doradzono). Obecnie poora mało słoneczna wiec zapalamy lampke, ktra jest akurat nad drzewkiem, światło jest rozproszone. Widze, ze drzewko puszcza nowe pąki, listki, ale nie widze ich na tych zupełnie gołych gałązkach. Podpowiedzcie proszę jak mu pomoc. Bardzo dziękuje za poswiecony czas:)
Julia
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-08, 21:09   

Napisz, jakiego gatunku jest Twoje drzewko, jeśli nie wiesz (bo przy kupnie nie było info co to jest za roślina - tak na marginesie jest to częsta "przypadłość") to wykonaj dokładne zdjęcia zdrowo wyglądających liści, gałęzi. Może uda się zidentyfikować gatunek. Zrób również dokładne, szczegółowe zdjęcia tych części rośliny, gdzie widać niepokojące Ciebie objawy(np. wskazujące na niedobory jakiegoś składnika, obecność patogenu czy szkodnika). Ponadto podaj info co do podłoża, w jakim obecnie przebywa drzewko (plus zdjęcie), stanowiska (odległość od okna, kaloryfera). Może wówczas coś będziemy mogli poradzić. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
juliaa 

Dołączyła: 08 Lut 2018
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-02-08, 23:12   

Zrobiłam kilka zdjęć w dziennym świetle bardziej z bliska.
Znalazłam mikro maluśkie kropeczki białe, nie ruszające się-przynajmniej nie zauważyłam by się poruszały..
Ziemia z nawozem do roślin zielonych jednak tylko spora wierzchnia warstwa dna nie chciałam ruszac, została taka jaka była-nazwy nie znam.
Od 2 tygodni podaje do ziemi aplikatory do roślin zielonych i bonsaj firmy na A.( zapewne wiecie które)
Dzis zauważyłam maliski zalążek zielony na jednej z suchych gałęzi. po srodku drzewa. Na gornej części nie widze nic nowego.

Z gory dziekuje za poswiecony czas i pomocne rady:)
Nasze drzewko to fikus gangsen.

Pozdrawiam Julia
Ostatnio zmieniony przez juliaa 2018-02-09, 09:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-11, 13:08   

Po obejrzeniu zdjęć Twojej/Waszej rośliny widać kilka przyczyn takiego wyglądu drzewka. Pierwsza to stanowisko - za daleko od okna (fikusy są roślina światłożądnymi i muszą stać blisko okna, lub być doświetlane specjalistycznym oświetleniem o określonej długości fali światła (nie wystarczy lampka zapalana nad drzewkiem). Jeśli przyjąć, że tuż przy oknie dociera do niej około 100% światła dziennego, to na stanowisku odległym "tylko" o 1m - wartość ta spada do około 20-25%. Drugi problem, jaki na zdjęciach widać, to niewątpliwie podłoże. Koniecznym jest na wiosnę przesadzenie do bardziej luźnego podłoża w celu m.in dopowietrzenia korzeni rośliny. Kolejny problem, który prawdopodobnie wynika z drugiego - to mogą być zaburzone warunki wodne w podłożu tj. za mało wody jak była potrzebna - mogło to nastąpić jeszcze przed zakupieniem przez Was rośliny oraz za dużo, jak już potrzebna nie była. Fikusom w okresie grudniowo-styczniowym potrzeba w zasadzie 1-krotnego podlewania w tygodniu (przy założeniu, że są posadzone w dobre, przepuszczalne podłoże). Objaw za dużej ilości wody w podłożu widać na jednym ze zdjęć liścia (brunatne przebarwienia blaszki liściowej).
Poprawna nazwa fikusa to Ficus retusa 'Ginseng'.
Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-02-11, 14:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
juliaa 

Dołączyła: 08 Lut 2018
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-02-12, 15:20   

Drogi Jarku Ż
Bardzo dziękuje za odpowiedż:)
Uswiadom mnie prosze gdzie i jaka lampe należałoby dokupić?
Dosuniemy donice do okna i będziemy teraz trzymać roletę zwiniętą do góry tak by drzewko miało jeszcze więcej jasności dziennej.
Spróbujemy poprawić mu warunki bytowe. zobaczymy czy to cos pomoze.
Czy wówczas roslina zazieleni suche łyse gałązki?

Pozdrawiam
Julia
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-12, 17:02   

Jest wielu producentów żarówek do doświetlania roślin w okresie jesienno-zimowo-wczesnowiosennym. Wpisz np. "żarówki do doświetlania fikusa" i powinny pokazać się jakieś info w temacie co, gdzie i za ile. Czy poprawienie warunków bytowania coś pomoże? Jeśli bezlistne gałązki są żywe - to powinno, jeśli zaś są uschnięte - to niestety nie i należałoby je wtedy usunąć. Na pewno należałoby zmienić podłoże, tak jak pisałem we wcześniejszym poście, a termin w zasadzie jest już odpowiedni dla roślin pokojowych (a niewątpliwie fikus do takich się zalicza). Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-02-12, 17:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-09, 22:26   

juliaa, na tym stanowisku jak obecnie, to od razu zapomnij o tym drzewku.
O jakich lampach TY marzysz?
To musi być siła światła, prawie jak słońce, przez co najmniej 12 godzin, nie jakaś tam żaróweczka.
Podłoże w tej sytuacji jest sprawą całkowicie drugorzędną.
Na takie stanowisko to są tylko drzewka sztuczne.
_________________
pozdrawiam, Józef.
Ostatnio zmieniony przez jm 2018-03-09, 22:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group