Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podocarpus - czernije łodyga, zwiędły liście
Autor Wiadomość
mateusz-ozog@wp 
mattuss12

Dołączył: 09 Maj 2017
Skąd: Polska
  Wysłany: 2017-05-09, 19:23   Podocarpus - czernije łodyga, zwiędły liście

Witam!

Drzewko mam od 2-3 miesięcy, przesadzone do mieszanki dla iglaków po miesiącu, teraz podlewane co dwa tygodnie nawozem do bonzai, woda ok. co 2 dni.

Po powrocie z 2,5 dniowego wyjazdu zastałem drzewko jakby zwiędnięte, ale najgorzej wygląda jedna łodyga (która do tej pory najszybciej rosła i wypuszczała nowe liście) bo ma czarny/ciemnobrązowy odcień jakby bardzo szybko obumarła... Świerze jeszcze 3 dni temu młode liście zaczęły odpadać z tej samej gałązki..

Jakieś porady od doświadczonych forumowiczów? Drzewko jest zadrutowane - delikatnie, bez mocnego formowania. Może za wcześnie?
Temperatura pokojowa, słońca nie za wiele, tak jak wyczytałem dla tego gatunku. Jedyne co przychodzi mi do głowy to może jak przy obecnych zimnych dniach, wychodząc na balkon drzewko zmarzło?

Co zrobić żeby uratować łodygę i całe drzewko też, póki tylko jedna łodyga ma takie objawy? Swoja droga pozostałe łodygi od tych 3 miesięcy nie rosną w ogóle - to normalne?

Z góry dziękuję i jeśli coś jeszcze muszę dopowiedzieć, dajcie znać.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2017-05-10, 10:45   

Zagłaskałeś na śmierć. Za częste podlewanie i nawożenie. Korzenie potrzebują tlenu, a ty je co 2 dni topiłeś. Teraz jedynie pozostaje czekać. Miejsce jasne i podlewanie po przeschnięciu podłoża.
 
 
mateusz-ozog@wp 
mattuss12

Dołączył: 09 Maj 2017
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-05-10, 16:43   

Damn... W takim razie będziemy to jakoś odkręcać. Dzięki!!
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-05-11, 10:53   

Możesz próbować ratować, przygotowując roztwór wody utlenionej (10ml) i wody demineralizowanej (1litr).
Czy to pomoże w obecnym stanie, to nie wiem, ale chodzi o dostarczenie tlenu do korzeni. Taką dawkę stosowałem u siebie osobiście, ale ponoć interwencyjna dawka to nawet 20-30ml/litr. Woda utleniona odkazi również podłoże.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group