Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
fikus- odkład powietrzny?
Autor Wiadomość
paula91 
paula

Wiek: 33
Dołączyła: 13 Mar 2013
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-05-28, 08:47   fikus- odkład powietrzny?

Witam. Fikus rósł w donicy z kilkoma innymi, został przeze mnie przesadzony ok. 6 tygodni temu. Był wtedy w podobnej formie jak teraz (przynajmniej jeśli chodzi o zieleń).
Chcę prowadzić go jako bonsai i zastanawiam się nad:
1. zaszczepieniem gałęzi w miejscach oznaczonych strzałkami.
2. odkładem powietrznym w miejscu oznaczonym kółkiem i budowaniem zieleni "od zera" poniżej odkładu.

Dodam, że nigdy nie wykonywałam tych zabiegów, z tego co wyczytałam pierwszy z nich jest trudny, szczególnie dla początkujących takich jak ja.

Proszę o pomoc.
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2013-05-28, 10:59   

Jeżeli dobrze rozumiem, to chcesz z jednego drzewka zrobić dwa.

W takim wypadku z racji, że drzewko ma cieńki pień ja polecałbym zrobić odkład znacznie niżej żeby pień przyszłego bonsai był odpowiednio gruby i budować koronę od zera (ang. przykład TUTAJ ale to dość zaawansowane.

Szczepienie sobie na razie odpuść.

Niestety jest to odmiana o dużych liściach, które to chyba zawsze będą za duże w stosunku do drzewka (chyba, że drzewko będzie miało rozmiar dużego Chu lub Dai).
_________________
Mój blog
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-05-28, 21:22   

Z tego co widać na zdjęciach jest w bardzo kiepskiej formie (chyba za mocno podlewasz i korzeniom brakuje powietrza), więc wszelkie zabiegi odłożyłbym z czasie. Jeśli drzewko nabierze lepszej kondycji i będzie regularnie przycinane, to samo wypuści nowe pędy i szczepienie nie będzie potrzebne. Na benjaminach odkład nie jest konieczny, bo łatwo się ukorzeniają. Wystarczy odciąć i włożyć w wilgotną ziemię.
 
 
Adriano 


Wiek: 40
Dołączył: 26 Maj 2013
Skąd: Września
Wysłany: 2013-05-28, 23:29   

Witam. Przypatrując się zdjęciom stwierdzam, że fikus ma ok 70 cm na tą chwile. Zastanawiam się też nad tym przebarwieniem do pierwszej żywej gałązki i uważam, że jest to wysokość ostatniego miejsca rośliny w doniczce. Także zrezygnowałbym z zaszczepieniem gałęzi tym bardziej z odkładem powietrznym. Zrobiłbym tak jak na stronce, która polecił wro_bel mianowicie ściął pod skosem za pierwszą żywą gałązką i dobrze zabezpieczył ranę bowiem długo będzie się zabliźniać w przypadku drzewek indoor. Możesz wtedy pomyśleć nad dołożeniem do drzewka kilku sadzonek, które wcześniej zetniesz a potem ukorzenisz tak by zwiększyć obwód pnia i pewnie nebari jak i zakryć ranę ale to tylko moja sugestia. Równie dobrze możesz prowadzić bez dokładania i odrutować tą gałązkę jako na razie główną i cieszyć się kolejnym sukcesem. Przy tej odmianie chciałbym zwrócić uwagę na wielkość liści jak i korzeni podczas przesadzania proponuję zostawiać tylko drobne korzenie a strzec się tych "marchewkowych" co do liści to naturalnie namawiają na nie małe bonsai ;-) zyczę powodzenia
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-05-29, 12:59   

Adriano napisał/a:
Zastanawiam się też nad tym przebarwieniem do pierwszej żywej gałązki i uważam, że jest to wysokość ostatniego miejsca rośliny w doniczce.

Możesz proszę rozwinąć swoją wypowiedź bo nie bardzo kumam. Jedyna inność kory pod i troszku nad pierwszą gałęzią jest raczej spowodowana naturalnym procesem.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Adriano 


Wiek: 40
Dołączył: 26 Maj 2013
Skąd: Września
Wysłany: 2013-05-29, 14:16   

Nie do końca pyłem tego pewien czy to właśnie naturalny proces, zmyliły mnie te 6 tygodni ale teraz już wszystko jasne, jest :spoko:
_________________
Myśl jest ziarnem czynu ;)
 
 
paula91 
paula

Wiek: 33
Dołączyła: 13 Mar 2013
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-08-09, 11:32   

Witam. Wyjeżdżam za miesiąc i niestety nie mogę zrobić odkładu powietrznego- roślina nie jest jeszcze w wystarczająco dobrym stanie, a za miesiąc oddaję ją do opieki mojej mamie.

Wpadł mi do głowy jeszcze inny pomysł- posadzenie rośliny w większej donicy- tak, żeby do miejsca pierwszych gałęzi wykształciły się korzenie. Co o tym myślicie? Jest to chyba bezpieczniejsze i jeśli zostawię fikusa obsadzonego w ten sposób zwykłe podlewanie i nawożenie wystarczy?

Po kilku latach mogłabym wtedy skracać stopniowo korzenie od dołu i przesadzać roślinę do coraz niższych donic?

Co myślicie o tym pomyśle?

Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony przez paula91 2013-08-13, 07:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group