Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Komentarze: Ficus benjamina 'mumia'
Autor Wiadomość
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-05-14, 21:07   Komentarze: Ficus benjamina 'mumia'

Tutaj dyskutujemy na temat historii MOJEGO DRZEWKA, którą możesz zobaczyć w wątku
Historia drzewka http://www.przyjacielebon...p?p=49971#49971
Jeśli masz pytania odnośnie wykonanych zabiegów, chcesz coś doradzić lub po prostu skomentować, to jesteś w odpowiednim miejscu.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-05-14, 22:53   

Jak dla mnie to nie przyłożyłeś się do tego. Tworzenie rośliny z kilku pni to najłatwiejsza jak dla mnie metoda kreacji, ponieważ dobierasz wysokość drzewa, miejsca wychodzenia i ilość gałęzi jak chcesz. W Twoim drzewie nie widać zamysłu. Z prostej podstawy, która pasowałaby do chkkana nadałeś dziwny ruch na pniu i jeszcze gałąź całkowicie przecinająca pień. Zupełnie inaczej by się na to drzewo patrzyło gdyby było to yamadori. Natomiast w takim wypadku zupełny nieład. Kolejna sprawa to podstawa pnia. Ta metoda pozwala na uzyskanie mega podstawy a u Ciebie cieniutko z tym. Na upartego jest to ta 1/6 wysokości jakby ktoś do tego przywiązywał większą wagę. Rozumiem, że zaplatałeś to co miałeś pod ręką, ale dobór sadzonek do tej operacji jest kluczem w uzyskaniu porządnego efektu. Z dłuższymi sadzonkami mógłbyś zrobić całość na jakimś stelażu i rozszerzyć maksymalnie podstawę. Teraz może to już się nie udać. Generalnie to bardzo fajnie, że próbujesz różnych metod i zabiegów, ale jak dla mnie to mogłeś bardziej przemyśleć pewne zabiegi.
_________________
 
 
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-05-15, 12:08   

Tak Maciek masz racje co do tego ale zauważ że to drzewko to moje pierwsze i jak pamietam jak zaczynałem go formować to nawet nie wiedziałem co robie i z czym to sie je i nawet nie wiedziałem co wyjdzie. W sumie to bardzo nie wiedziałem co to jest bonsai :oops: wiec o przemyśleniu drzewka w tamtym okresie nie było mowy bo nawet nie wiedziałem co mam przemysleć ;-)
Ale dzięki Maciek za komentarz.
Ostatnio zmieniony przez Arrrr 2010-05-15, 12:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-05-15, 12:15   

Tak podejrzewałem, że było to jedno z pierwszych Twoich drzew. Sam przyznasz, że teraz już nieco inaczej patrzysz na nie niż te 2 lata temu? Niemniej jednak wiesz już jak to się robi z doświadczenia i to jest szalenie ważne, ważniejsze niż najlepsza teoria. Oczywiście możesz z nim zrobić jeszcze niemalże wszystko, ale tak jak już napisałem splatanie pni daje nam szerokie pole manewru. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zaszczepić gałęzie z kolejnych kupionych sadzonek-tak będzie szybciej i łatwiej niż czekać i liczyć na nie wiadomo co.
_________________
 
 
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-05-15, 12:27   

No to drzewko to było chyba pierwsze no chyba że liczyć ficusa retusa tak zwaną marchewkę. No z czasem sie patrzy na drzewko innym okiem zaraz po pierwszym formowaniu podobało mi sie jak chole...
A teraz to chyba bym sie nie przyznał do pierwszego formowania :oops:
 
 
Maciej Chochla
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-29, 20:48   

IMHO od stanu z drugiego zdjęcia poszedłeś nie w tą stronę co trzeba.
Pomijając fakt, że ficus jest teraz w wersji 2D. To drzewko na drugim zdjęciu prosiło Cię: "Stary! Nieformalna miotła! Nieformalna miotła!"
Ale to też pal licho.
Górnych gałęzi nie ma z czego formować. Pień od pierwszej gałęzi ma tą samą grubość. Gałęzi jak na podręcznikowe bonsai jest mało i poprowadzone są jak dla iglaka. Drut jest w paru miejscach za cienki. A nebari jak na plecione pnie jest bardzo słabe..

Ja sam jestem pod względem formowania zielony, ale pomimo to, nie przekonuje mnie ten pień i gałęzie. Już abstrahując od jakości, to gałęzie są jak u leciwego drzewa (iglastego), podczas gdy pień jest jak u siewki.

To chyba tyle.

A! I olej na razie gałęzie, zakryj je czymś, poobracaj donicę i sprawdź, czy nie ma ciekawszego frontu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group