Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesiakalnosc ziem - eksperyment
Autor Wiadomość
smot
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-19, 23:12   Przesiakalnosc ziem - eksperyment

Witam,

Zrobilem ostatnio maly eksperyment z paroma ziemiami, ktore mam aby sprawdzic jak szybko woda przesiaka przez rozne podloza.

Kilka doniczek o 10cm wysokosci wypelnielem do polowy ziemia, lekko ubilem i nastepnie do pelna napelnilem woda aby sprawdzic jak szybko woda opadnie do poziomu ziemi.

Sprawdzalem nastepujace ziemie:

1 - Componasa: Ziemia do Bonsai (mozna w niez zauwazyc sporo piasku i drony zwirek)
2 - Uniwersalna ziemia Castorama zawierajaca absorbent wodny (czarna bez zwirku czy zauwazalnej ilosci piasku)
3 - Composana: Do roslin zielonych i palm zawierajaca perlit
4 - Pokon: Do iglakow
5 - Mieszanka (4) + zwir + kermazyt (2:2:1)

Przy doniczkach nienasiaknietych jeszcze bardzo wyniki byly nastepujace:

Eksperyment I
A) Najszybciej woda opadla dla Bonsai (1) - okolo 1 minuty
B) Nastepnie mieszanka (5)
C) Nastepnie dla uniwersalnej (2) - okolo 2 minuty
D) Nastepnie dla roslin zielonych (3) - okolo 2,5 minuty
E) Na koncu sama ziemia do iglakow (4) - okolo 7 minut

Przy kolejnych probach (kiedy ziemia byla juz mocno nasiaknieta) wyniki zmienily sie bardzo.

Eksperyment II
A) Najszybciej dla roslin zielonych (3)
B) Nastepnie uniwersalnej (2)
C) Nastepnie mieszanka (5)
D) Nastepnie dla Bonsai (1) - kilkakrotnie wolniej niz poprzednie ziemie
E) Na koncu sama ziemia do iglakow (4)

Dodatkowo wszystkie ziemie przepuszczaly wode parokrotnie wolnie gdy byly nasiakniete znacznie niz wogole lub troche. Mysle, ze znaczenie ma tu ilosc wody, ktora ziemia jest w stanie akumulowac gdy nie jest nasiaknieta.

Nastepnie przyszlo mi do glowy jaki wplyw mialby dodatkowy drenaz w postaci zwirku (1 cm warstwa) na dnie doniczki szczegolnie dla mieszanki zawierajacej juz zwirek.

Eksperyment III
Mieszanka (5) z dodatkowo warstwa drenazu na dnie przepuszczala wode okolo 2x szybciej niz mieszanka bez nawet gdy ziemia byla juz sporo nasiaknieta. Grubosc warsty ziemi byla taka sama, drenaz stanowil dodatkowa warstwe.

Dodam, ze doniczki mialy po 4 dziurki + 4 "szparki" wiec odplyw byl calkiem dobry.

Z powyzszych eksperymentow wyciagnalem nastepujace wnioski:
1 - Potwierdza sie, ze warto podlewac Bonsai tylko gdy ziemia wyschnie poniewaz gdy jest mocno nasiaknieta to przepuszczalnosc jej jest bardzo slaba.
2 - Dodatkowy drenaz pomaga znacznie nawet dla ziemi, ktora zawiera juz znaczna ilosc zwiru.

Nie wykonywalem tych testow wielokrotnie, zwlaszcza dla nienasiaknietej ziemi, wiec nie jest to 100% dokladne.

Co myslicie o powyzszych wynikach?
Ostatnio zmieniony przez smot 2010-05-19, 23:15, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
wog 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2010
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2010-05-20, 06:26   

myślę, ze..... masz duużo wolnego czasu :-o
_________________
http://wog-bonsai.blogspot.com/
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-05-20, 10:00   

Bardzo fajnie, że zainteresowałeś się tym tematem, ale żeby badania był miarodajne to należałoby zrobić po kilka donic z tą samą mieszanką np.10 i dopiero sprawdzać. Generalnie Twoje spostrzeżenia i uwagi są trafne i czytelne w odbiorze.
Mam tylko pytanie: czy lałeś wodę do donic w jednym momencie czy po kolei?
Co do przesiąkliwości po uprzednim podlaniu to ja stawiałbym na ilość wody zmagazynowanej w mieszance i wytworzone przez nią ciśnienie.
_________________
 
 
smot
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-29, 18:37   

Dużo wolnego czasu nie mam ale taki eksperyment nie wymagał dużo czasu. Aby był dokładniejszy (więcej powtórzeń) potrzebowałbym właśnie więcej czasu :)

Na początku wodę nalewałem po kolei - różnice w przesiąkliwości były na tyle duże, że nie stawnowiło to problemu. Później, gdy ziemie były już nasiąknięte starełem się dolać każda doniczke do pełna (ziemia i tak była nasiąknięta) aby uzyskać w miarę równy start.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group