Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zimowanie mirta i klonu palmowego?
Autor Wiadomość
Danuta Jagoda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-17, 12:04   zimowanie mirta i klonu palmowego?

Witam. Przeczytałam, że mirta powinno się zimować w temp. 5-10 st. a klon palmowy 0,5-8 st. Mogę zapewnić im takie warunki w piwnicy jednak tam panuje półmrok - światło dostaje się tylko smugami. Czy tyle światła wystarczy?
 
 
Mnich 
Mariusz


Pomógł: 5 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2008
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-10-17, 19:02   

Cześć! z tego co już sie dowiedziałem od kolegów bardziej doświadczonych niż ja, to tak, powinno wystarczyć. Ja mam podobną sytuację, nie mam ganka bo mieszkam w bloku, wiec można skorzystać z piwnicy. Pozdrawiam Mnich
_________________
Pozdrawiam Mnich!
 
 
Danuta Jagoda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-18, 10:34   

Thx Mnich :)
 
 
Mnich 
Mariusz


Pomógł: 5 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2008
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-10-18, 13:03   

Żaden problem cała przyjemność po mojej stronie !! hehehe.
_________________
Pozdrawiam Mnich!
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-18, 18:49   

Drzewa muszą mieć światło w zimie w ilościach takich, jakie miałyby rosnąc na dziko, lub nawet większych.
 
 
Danuta Jagoda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-19, 14:20   

A lepiej żeby miały trochę mniej światła czy nieco cieplej niż jest zalecane? Mogę im zapewnić jakieś 15 st. przy dużych ilościach światła.
 
 
Mnich 
Mariusz


Pomógł: 5 razy
Wiek: 44
Dołączył: 16 Paź 2008
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-10-19, 18:03   

No mnie sie tak zdaje że w takiej temperaturze to sie poprostu zacznie budzić do życia. I z zimowania nici :-D
_________________
Pozdrawiam Mnich!
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-10-22, 00:53   

warunkiem zimowania w piwnicy , przy nędznym oświetleniu jest czas tegoż zimowania , powinien być maksymalnie skrócony , tj. wstawimy tam rośliny dobrze uśpione (już po pierwszych przymrozkach , trzymane w nie ogrzewanej i w dzień wietrzonej szklarni ) a ożywiamy je jak najszybciej , najlepiej koniec stycznia w nieco cieplejszym i widnym pomieszczeniu , rośliny w taki sposób pozostają w ciemnej piwnicy do 8 -10 tygodni :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Danuta Jagoda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-22, 12:06   

Oj ciężka sprawa z tymi niektórymi gatunkami :) Klonik niby outdoor ale zima dla niego za zimna, a mirt niby indoor ale mieszkanie za ciepłe :/
Ale na szczęście z pomocą przyszli mi dziadek z babcią. Mają fajną sień z małym okienkiem daleko od drzwi wejściowych to je postawie na parapecie, a jak będą duże mrozy to w ich łazience będzie dobrze bo tam temp. nie przekracza w zimie 10 st gdyż nie mają pieca i tylko zimną wodę więc nawet pary nie ma :)
DZIĘKI ZA PODPOWIEDZI!
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-10-24, 05:28   

No i pamiętaj, że mirt NIE jest rośliną, która przechodzi okres spoczynku typowy dla roślin z naszego klimatu (zżucających liście, transportujących niektóre składniki do korzeni). Przechodzi tylko okres spowolnionego wzrostu. Z tej przyczyny rada Jacka może odnieść się jedynie do klonu. Mirt musi pozostać oświetlony przez całą zimę.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-10-24, 21:08   

Może to nie jest najlepszy sposób zimowania mirta , ale mój daje radę juz tak 5 lat , co prawda nie najlepiej to znosi , jednak nie znalazłem dla niego jeszcze lepszego rozwiązania , rośnie , rozwija się i żyje :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Danuta Jagoda
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-28, 08:58   

Nie będę ryzykować tej piwnicy. Na razie jeszcze za mało "czuje" drzewka. Ta sień będzie dobra - na parapecie okienka będą miały i odpowiednią temperaturę i światło (może nie tyle, co pisze Sverting ale z pewnością wystarczy). Już lepszych warunków na razie nie mogę im zapewnić. A przy okazji mam nauczkę, żeby się poważnie zastanawiać przed nabyciem nowych okzaów czego potrzebują przez cały rok a nie tylko w lato :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group