Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Korzeń i kamień.
Autor Wiadomość
RiseOfDarkness
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 21:19   Korzeń i kamień.

( Wątek z 23.04.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

No i kolejne pytanko jesli ktos wie jak zrobic aby kozen mojego bonsai wychodzil na kamien a poozniej wchodzil pod ziemie ? z goory dziekuje
:-P
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 21:20   

najprościej to tak:

kupić dużą doniczke - wsadzić w nią kamień - wyjąć drzewko z małej doniczki - oczyscić troszke korzenie -delikatnie
przyłożyć drzewko z korzeniami do kamienia(dopasować ,opleść korzeniami drzewka ten kamień)-i zasypać ziemią
stopniowo co jakis czas (2-3 miesiące) odsypywać ziemie z duzej doniczki -aby stopniowo odsłaniać korzeń -ale oczywiście stopniowo a nie od razu!
poniżej fotka z Płochockiego - może bardziej czytalna niż mój opis(tylko że juz w pierwszej fotce powinien być kamień(tak by było łatwiej) a tu masz najpierw rozbudowanie korzeni a dopiero potem na kamień - co jest trudniejsze troche - po za tym moze ktoś coś jeszcze dopowie - jak bedzie miał wiecej czasu



:-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-27, 21:21   

Zgodnie z opisem White'a, jak opleciesz kamień tymi korzeniami to owiń go dodatkowo taśmą tak aby "scalić" roślinę z kamieniem. Taśma może nyc foliowa , np: do zabezpieszczania ran po szczepieniu. Korzenie muszą wystawać poniżej kamienia o jakąś 1/3 długości całej tej bryły owiniętej taśmą. I potem do pojemnika, rozłożyć ładnie te wystające korzenie w podłożu i nadsypać go aż po sam czuek kamienia (czyl po nasadę korzeni), no a dalej , jak pisze White.

:-)
 
 
RiseOfDarkness
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 21:22   

ok teraz juz wiem ale czy np teraz na dniach moge to mojej sosnie zrobic czy mi zdechnac moze ??

...a i zapomnialem napisac ze sosenka ma przyczepione druty do doniczki wiec jesli mial bym robic je na kamieniu to zdjac na troche te druty(sciagaja mi troszke pien i jedna galaz w dol)?

:-P
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-27, 21:22   

Myślę, że jeszcze możesz spróbować, choć lepszy termin byłby kilka tygodni temu. Mimo wszystko ja bym przesadzał. Druty oczywiście musisz zdjąć, bo jak inaczej chcesz wyciągnąć drzewko?
:-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 21:24   

co do tej taśmy to bym troszeczke podyskutował o jaki rodzaj taśmy chodzi - bo mi taśma sie kojazy z taśmą klejącą - a co za tym idzie z jedną warstwą która się "lepi" -czyli zawiera klej- nie wiem czy to dobry pomysł zeby klej siedział pod ziemią i w glebe wsiąkał - jeżeli już czymkolwiek okręcać to zwykłą folią (ewentualnie jakimś plastikowym paskiem,rafią) - ale oczywiście bez przesady aby nie zrobić tak ze całe korzenie znajdą sie pod folią - a drzewko nie bedzie miało czym pobierać pokarmu i oddychać.
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 21:24   

Najleprza do tego byłaby rafia, bo folia i plastik to raczej nie przepuszczalny.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-27, 21:25   

:lol:

Toć piszę przecie, że taśma do zabezpieczania ran po szczepieniu. Ona nie jest klejąca i jest z folii, i sprawdza się. Kto nie wierzy niech zapyta Tomlinsona :-P

Rafia jest mocnym włóknem pozyskiwanym z liści palm iglastych (inne nazwy to : palma bambusowa, igliszcza, rafia, łac. raphia ). Nie eksperymentowałem ze wsadzaniem jej w ziemię, ale jak na material organiczny , to powinna się dośc szybko rozłożyć. Nie wiem czy nie za szybko. Korzenie pod folią nie maja potrzeby żeby az tyle oddychać. Ważne sa te co wiszą poniżej kamienia. a one przecież są w podłożu a nie pod folią.

:cwaniak:
 
 
RiseOfDarkness
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 21:26   

A co jesli przymocowal bym korzenie do kamienia tasma izolacyjna ? bardzo to zaszkodzi drzewku ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group