Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze bonsai: A. palmatium i U. rigida
Autor Wiadomość
Komar
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-11, 10:47   Pierwsze bonsai: A. palmatium i U. rigida

Witam

Rozpoczynam wlasnie "zabawe" z bonsai. Jestem posiadaczem pierwszych pieciu sadzonek drzewek wysokosci okolo 40 cm.
Zdaje sobie sprawe z tego, iz jest to hobby dla cierpliwych - jestem akwarysta i zajmowalem sie juz wymagajacymi
i wolnorosnacymi gatynkami ryb zatem cierpliwosci raczej mi wystarczy.

Moje sadzonki to 3 x A. Palmatium i 2 x U. Rigida. Zostaly zakupione na allegro. Nie wnikam czy osoba sprzedajaca
mi te drzewak jest naciagaczem czy nie - drzewka i tak byly prezentem dla mnie. Chcialbym przedstawic Wam zdjecia
sadzonek i prosic Was o opinie. Docelowo chce rozpoczac z okolo dziesiecioma sadzonkami (w tym brzozy jako
szybkorosnace i jalowca lyskowego jako szegolnie ladnej rosliny). Na allegro znalazlem aukcje, na ktorej ktos
sprzedaje sadzonki brzozy:
http://www.allegro.pl/ite...palmowego_.html
i jalowca:
http://www.allegro.pl/ite..._blue_star.html
Czy moglibyscie wyrazic swoje stanowisko w kwestii tych sadzonek?

Wracajac do posiadanych juz przez mnie sadzonek chcialem sie zapytac czy mam jakiekolwiek szanse na uzyskanie
z nich "czegos ladnego". Po jednej sadzonce U. Rigida chce poswiecic na fukanagashi i chokkan. A. Palmatium chce
przeznaczyc na: 2x chokkan i 1x bunjin (jeszcze nie do konca rozumiem o co chodzi w tej koncepcji ale mam nadzieje,
ze mi ja przyblizycie).
http://www.fotosik.pl/pok...a48cb11369.html
http://www.fotosik.pl/pok...215162269a.html
http://www.fotosik.pl/pok...d19c3182ea.html
http://www.fotosik.pl/pok...e165d27fb0.html
http://www.fotosik.pl/pok...7ddd5fd474.html


pozdrawiam

PS. Czy woda zasadowa akwariowa (duzo produktow przemiany materii) o nadaje sie do podlewania stojacych u mnie drzewek?
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-11, 11:35   

Co do twoich drzewek to tak:

Te pierwsze sadzoneczki to klon plamowy jak piszesz a te drugie -to jakoś mi na modrzewia wyglądają :shock:

Z tymi drzewkami jedynie co teraz trzeba zrobić to wystawić na zewnątrzi super zabezpieczyc przez mroźną zimą - jaka sie do nas zbliża :prosze:
I do wiosny koniec zabawy w bonsai ...

Rośliny z netu? Dałbyś 10 zł za tego jałowca na allegro? a skąd masz pewność że on właśnie taki (identyczny) przyjdzie do Ciebie? Nie lepiej wybrać się samemu do sklepu ogrodniczego i tam coś wybrać po dokładnym oglądnieciu i "wymacaniu" ?
Druga kwestia to jak wyżej - na co teraz Ci rośliny - jak w zime będziesz miał problem z tymi aby przeżyły- na wiosne sie wybierz do tego ogrodniczego.


Co do kształtowania drzewek - to patysie wiec zupełnie fajnie byś im zrobił jakbys te drzewka wkopał na wiosne na działke i pozwolił siedzic im w gruncie jeszcze z 5 lat.

Co do wody z akwarium - kiedyś takowe posiadałem - to nie wiem czy to dobry pomysł. Bo gdy przypomne sobie co w tej wodzie było za syf ... (resztki żarcia, padnietych roślin, rybich odchodów, i niedaj Boziu - ślimaków ...). No i czasami sie daje rózne fajne kropelki - a to gdy rybki chorują a to gdy roślinki trzeba ciut nawozic itp itd
 
 
Komar
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-11, 11:55   

White_mtb napisał/a:
Co do twoich drzewek to tak:
Te pierwsze sadzoneczki to klon plamowy jak piszesz a te drugie -to jakoś mi na modrzewia wyglądają :shock:


Tak mi opisala te rosliny osoba od ktorej je dostalem - ale to zaden specjalista. Pewnie takie informacje dostal od sprzedajacego.

White_mtb napisał/a:
Z tymi drzewkami jedynie co teraz trzeba zrobić to wystawić na zewnątrzi super zabezpieczyc przez mroźną zimą - jaka sie do nas zbliża :prosze:
I do wiosny koniec zabawy w bonsai ...


Rozumiem, ze nie ma drzewek, ktorymi moglbym zaczac zajmowac sie juz teraz. Prawda wyglada tak, ze od jakiegos czasu myslalem o bonsai i ktos postanowil mnie bardziej zmotywowac i teraz jak juz mam te rosliny to chcialbym faktycznie cos zaczac robic - niekoniecznie z tymi, ktore posiadam teraz.

White_mtb napisał/a:
Rośliny z netu? Dałbyś 10 zł za tego jałowca na allegro? a skąd masz pewność że on właśnie taki (identyczny) przyjdzie do Ciebie? Nie lepiej wybrać się samemu do sklepu ogrodniczego i tam coś wybrać po dokładnym oglądnieciu i "wymacaniu" ?


Mi bardziej chodzi o same rosliny, a nie te konkretne aukcje (niejasno wyrazilem sie w poprzednim poscie).

White_mtb napisał/a:
Druga kwestia to jak wyżej - na co teraz Ci rośliny - jak w zime będziesz miał problem z tymi aby przeżyły- na wiosne sie wybierz do tego ogrodniczego.


Sadzonki dostalem w prezencie i nie mialem na to wplywu. Zreszta czytalme, ze drutowanie roslin powinno byc wykonywane jesienia wiec gdyby chociaz iglaki nadawalyby sie do tego to byloby super :)

White_mtb napisał/a:
Co do kształtowania drzewek - to patysie wiec zupełnie fajnie byś im zrobił jakbys te drzewka wkopał na wiosne na działke i pozwolił siedzic im w gruncie jeszcze z 5 lat.


Mowisz tak zarowno o klonach jak i iglakach? Musze jeszcze przekopac forum zeby sie dowiedziec z jakimi sadzonkami mozna cos zaczac robic.

White_mtb napisał/a:
Co do wody z akwarium - kiedyś takowe posiadałem - to nie wiem czy to dobry pomysł. Bo gdy przypomne sobie co w tej wodzie było za syf ... (resztki żarcia, padnietych roślin, rybich odchodów, i niedaj Boziu - ślimaków ...). No i czasami sie daje rózne fajne kropelki - a to gdy rybki chorują a to gdy roślinki trzeba ciut nawozic itp itd


No ja akurat wiem co mam w akwarium :) Nie uzywam chemii, nie mam slimakow, nie mam roslin, akwarium jest czyste :) no ale mniejsza z tym.

pozdrawiam
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-11, 13:04   

http://www.przyjacielebon...topic.php?t=799

ten artykul Cię wprowadzi...

Pytanie : Z jakimi sadzonkami mozesz cos robić?
Odpowiedź : z żadnymi.
Wyjaśnienie : Poniewaz sadzonka jest malutka i musi podrosnac, nabrac masy do pierwszego formowania... Proponuje udac się do kwiaciarni po jakas wieksza roslinke, z reszta o tym masz w artykule powyzej.

ps. to nie forum o akwarystyce...
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-11-11, 14:11   

Zima
White ma rację. To co masz jak najszybciej umieść na zewnątrz (balkon, nieogrzewana altana, taras, ogród itp). Klony trzeba koniecznie zabezpieczyć przed zbyt silnymmrozem ! Zajrzyj do kategorii zimowanie drewek i jak najwięcej poczytaj o sposobach zabezpieczania drzewek na zimę.

U. Rigida
A cóż to jest ?
Znam Pinus rigida, Juniperus rigida, ale U. rigida?
Koniecznie podaj nam pełną nazwę rodzaju (chodzi o rozwinięcie tego U.) bo to właśnie ta część nazwy łacińskiej niesie ze sobą najwięcej informacji.

Wg mnie na twoich zdjęciach jest Juniperus rigida Siebold et Zucc. zwany Jałowcem sztywnoigłowym. Poniżej przykłady...







...i co można z niego zrobić :-) ...






Klony
Faktycznie powinny na wiosnę powędrować do gruntu, lub przynajmniej do dużych pojemników i pozostać tam kilka lat (chodzi głównie o przyrost pnia i gałązek na gruość). Jeśłi pojemnik to optymalnie gdy będzie niezbyt głęboki ( gdzieś tak 8-12 cm ) ale jak najszerszy.

Woda z akwarium
Zdecydowanie prościej i bezpieczniej jest po prostu przegotowywać wodę i dać jej postać min. 24 h . Sposób sprawdzony i skuteczny w dużym stopniu jeśłi chodzi o zmniejszenie osadzania sie kamienia na częściach roślin.

Drutowanie
Owszem niektóre rośliny drutujemy jesienią. Jest jednak pewna zasada - muszą one być w dobrej kondycji, przygotowane. Ty jeszcze o swoich roślinach niewele wiesz z racji krótkiego czasu ich posiadania (może są chore, zarażone, osłabione niewłaściwa hodowlą...), Odłóz więc lepiej ten zabieg na przyszły sezon. Poza tym na przyszłą jesień będzie o wiele więcej do drutowania więc wzrosną możliwości właściwego ukształtowania drzewka :-)
 
 
Komar
Gość
Wysłany: 2006-11-13, 21:55   

Olon napisał/a:
Zima
U. Rigida
A cóż to jest ?
Znam Pinus rigida, Juniperus rigida, ale U. rigida?
Koniecznie podaj nam pełną nazwę rodzaju (chodzi o rozwinięcie tego U.) bo to właśnie ta część nazwy łacińskiej niesie ze sobą najwięcej informacji.

Wg mnie na twoich zdjęciach jest Juniperus rigida Siebold et Zucc.


I tak wlasnie jest - zweryfikowalem informacje :)

Jeden jalowiec powedrowal juz dalej. Klony skoncza na balkonie.

Dziekuje za pomoc.

pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group