Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus microcarpa odpadły praktycznie wszystkie liście
Autor Wiadomość
darodaro 

Dołączył: 26 Sie 2016
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-26, 11:18   Ficus microcarpa odpadły praktycznie wszystkie liście

Witam jakiś 2 miesiące temu zakupiłem Ficus microcarpa w markecie leroy merlin,od przesadziłem go do dużej plastikowej doniczki.Niestety nie miała otworów do odprowadzania wody (czego nie wiedziałem wcześniej,że są wymagane) Zaczął gubić liście i pojawiły się białe grzyby.Postanowiłem go przesadzić (ratować) Niestety skutek jest taki że praktycznie stracił już wszystkie liście.

Sposób przesadzenia : wyjąłem fikusa z doniczki,oczyściłem z poprzedniej ziemi,przyciąłem korzenie i tu pewnie popełniłem błąd (umyłem korzeń pod prysznicem bieżąca wodą w celu pozbycia się zalegającej w nim gleby z ewentualna grzybnią).Korzeń spryskałem rozrobiony Biosept Active.

Podłoże : Compo Sana Bonsaierde 3/4 , Verve podłoże do wysiewu 1/4 (to propozycja jednego z użytkowników tu na forum)

Przez 5 dni nie podlewałem,podlałem odstana wodą z rozrobionym Biopon do bonsai dopiero gdy uznałem że ziemia nie jest wilgotna.Liście zbieram codziennie a to liście z dzisiejszego dnia
Kompletnie nie wiem już co mam dalej zrobić dla tego proszę o cenne rady i wskazówki.

Pozdrawiam

bonsai 2.jpg
Teraz
Plik ściągnięto 108 raz(y) 276,95 KB

bonsai 1.jpg
Daw miesiące temu
Plik ściągnięto 92 raz(y) 252,13 KB

Ostatnio zmieniony przez darodaro 2016-08-26, 11:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
darodaro 

Dołączył: 26 Sie 2016
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-26, 11:31   

http://s1244.photobucket....t]=1&sort=1&o=0
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-26, 14:06   

Witam ziomala :-)
Niestety niewiele więcej możesz obecnie zrobić. Jedyne co przychodzi mi na myśl to wpakować roślinę do mini foliaka i zapewnić właściwe warunki. Puki gałązki pod korą zielone jest szansa, że roślina odbije. Było już kilka podobnych sytuacji - determinacja i konsekwentne baaardzo umiarkowane podlewanie spowodowały, że rośliny odbiły.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
darodaro 

Dołączył: 26 Sie 2016
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-26, 17:12   

Fikus stoi 4 metry od okna,może umieścić ja na parapecie ?,chociaż salon jest jasny.Około godziny 14-15 wychodzi słońce jednak nigdy nie pada bezpośrednio na fikusa.
Umiarkowane podlewanie,tzn mniej więcej co ile i jaką dawką ?
Rozumiem ze sama wodą spryskiwać wierzchnią warstwę podłoża
 
 
krys358 


Wiek: 63
Dołączył: 15 Wrz 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-26, 22:53   

darodaro napisał/a:
Fikus stoi 4 metry od okna,może umieścić ja na parapecie ?,chociaż salon jest jasny.Około godziny 14-15 wychodzi słońce jednak nigdy nie pada bezpośrednio na fikusa.
Umiarkowane podlewanie,tzn mniej więcej co ile i jaką dawką ?
Rozumiem ze sama wodą spryskiwać wierzchnią warstwę podłoża

więcej światła to znaczy bliżej okna, tylko uważaj na przeciągi .Co do podlewania to .... nie da się jednoznacznie określić ilości i częstotliwości, zależy to na przykład od podłoża nasłonecznienia -temperatury potrzeb rośliny(duża roślina dobrze ulistniona pobiera więcej wody).Po przesadzeniu nie nawozimy ok.2 tyg. Podlewam przeciętnie raz dziennie w upały 2 razy (nigdy po zachodzie słońca), w kiepskie wilgotne dni można co drugi dzień. Musisz obserwować podłoże czy wierzchnia warstwa przesycha( czasami wkładam palca głębiej żeby sprawdzić wilgotność -bez pod kontekstu) . Powodzenia.
_________________
pozdrawiam Krzysztof
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-08-26, 23:15   

darodaro napisał/a:
Fikus stoi 4 metry od okna,może umieścić ja na parapecie ?,chociaż salon jest jasny.Około godziny 14-15 wychodzi słońce jednak nigdy nie pada bezpośrednio na fikusa.

Fikus to roślina klimatu tropikalnego wilgotnego. 4 metry od okna to dla niego jak w piwnicy.
Im więcej światła, tym więcej ciepła i tym więcej wilgotności powietrza.
Po zahartowaniu dobrze czuje się nawet w pełnym słońcu.

darodaro napisał/a:
Umiarkowane podlewanie,tzn mniej więcej co ile i jaką dawką ?

Tzn. podlewasz tak aby podłoże było wilgotne w całej swojej masie i nie tylko po wierzchu, ale też nie aż tak aby dało się z niego wodę wyciskać..
Potem nie podlewasz aż do czasu gdy całe podłoże prawie całkowicie przeschnie i też nie tylko po wierzchu, ale i w głębi.
Jak często, to już musisz sam ustalić, to zależy od wielkości donicy, rodzaju podłoża, stanowiska rośliny, temperatury i wilgotności powietrza, transpiracji rośliny... - od jednego do kilku, a nawet więcej dni.

darodaro napisał/a:

Rozumiem ze sama wodą spryskiwać wierzchnią warstwę podłoża

Raczej nie, raczej j.w. Spryskiwanie skrywa pułapki.
No i na obecną sytuację jak zaleca MaciekMM -mini szklarenka, mini namiocik foliowy, choćby jakiś nawet prowizoryczny.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-27, 11:57   

Tak jak poprzednicy(krys358, i jm, ) pisali - stanowczo za ciemno. Na parapet, ale jeśli pada tam bezpośrednie słońce, to chwilowo daj jakąś mleczna przesłonę. Nie ma co prawda obecnie liści, ale nadmiar palącego słońca przez szybę też tak gwałtownie nie jest wskazany. Kolejna ważna sprawa to wilgoć - tutaj jak najwięcej co może zapewnić jedynie umieszczenie rośliny w jakimś nawet prowizorycznym foliaku, o czym wspominał już jm.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
krys358 


Wiek: 63
Dołączył: 15 Wrz 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-27, 19:03   

"dorzucę jeszcze dwa grosze "- woda najlepiej deszczówka
_________________
pozdrawiam Krzysztof
 
 
antraks01 

Dołączył: 30 Wrz 2016
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2016-10-19, 13:48   

Nieco odgrzeję temat, ale ciekaw jestem jak tam roślinka autora wątku.
Darodaro, pochwal się :)
 
 
Luke89 

Dołączył: 19 Paź 2016
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-10-19, 14:59   

też nieco odgrzeję,

potrzebuje pomocy

Łukasz
Ostatnio zmieniony przez Luke89 2016-10-19, 15:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Luke89 

Dołączył: 19 Paź 2016
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-10-19, 15:00   mój ficus potrzebuje pomocy

Kupiłem Ficusa Ginseng w IKEA, mam go juz 3 tygodnie i strasznie co dzień opadają mu liście. Czytałem o tym, że po zmianie otoczenia będzie gubił liście ale jak tak dalej pójdzie to zaraz nie będzie miał ich w ogóle.
Załączam zdjęcia.



Co mam robić ??
Łukasz.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2016-10-20, 10:16   

Z tego co pamiętam, to 3 tygodnie temu było zimno. Fikus często reaguje zrzucaniem liści nawet przy krótkich zmianach temperatur. Na zdjęciach widać też, że ziemia jest zbita i sucha. Takie podłoże trudno nawodnić w całości, ponieważ woda spływa bokami, a środek zostaje suchy. Włóż roślinę pod prysznic i dobrze ją spryskaj. Odczekaj ok 15 minut i powtórz czynność. Idealnie byłoby gdyby doniczka była przy tym zanurzona w wodzie (wtedy nie trzeba drugi raz spryskiwać). Rób tak mniej więcej raz na 2 tygodnie.
 
 
Luke89 

Dołączył: 19 Paź 2016
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-10-20, 10:30   

Doniczka stoi w głębokiej podstawce, czy wystarczy jak wypełnię po brzegi podstawkę wodą ?? I kiedy wody przestanie ubywać to wyleję ją z podstawki ??

A chyba już jest za późno żeby drzewko przesadzić, zrobię to na wiosne.
 
 
antraks01 

Dołączył: 30 Wrz 2016
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2016-10-20, 11:34   

Wg mnie żeby ziemia dobrze się nawodniła to musisz włożyć do wody głębiej, tj. do górnego poziomu - poczytaj o podlewaniu przez zanurzenie. Np tu
http://www.przyjacielebon...opic.php?t=1850

Mój też gubi liście. Ale twardy jest, da radę do wiosny ;)
Ostatnio zmieniony przez antraks01 2016-10-20, 11:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-10-20, 16:47   

Jeśli nie jest odpowiednio nawodniony i dodatkowo stoi w tym dość ciemnym miejscu to ma coraz mniejsze szanse na przejście okresu aklimatyzacji.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group