Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kosodrzewina
Autor Wiadomość
alojzybabel 
Alojzy

Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2013
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-07-12, 16:49   Kosodrzewina

Witam
Mam problem z kosodrzewiną, bałem się że nie przeżyje zimy, ale tą zniosła znakomicie, natomiast na wiosnę wypościła nowe odrosty a potem zaczęła żółknąć. Proszę o pomoc w diagnozie!!
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2014-07-12, 17:17   

Ciężko będzie pomóc na podstawie tych informacji, napisz coś więcej, jak wyglądają żółknące igły, gdzie drzewko stoi, jak wygląda podłoże, jak jest podlewana, daj więcej fot. Poczytaj i pooglądać zdjęcia osutki. http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Osutki_sosen
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
alojzybabel 
Alojzy

Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2013
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-07-12, 17:52   

drzewko stoi na balkonie, balkon średnio nasłoneczniony, podlewam raz w tygodniu ok 1,5 wody, sprawdzam co kilka dni czy podłoże jest w miarę wilgotne. Ziemia do drzewka uniwersalna, nawoziłem nawozem ogrodowym :) w granulkach. Mam go już dwa lata jako materiał na bonsaja, to moje pierwsze drzewko outdoor.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-07-14, 12:40   

alojzybabel napisał/a:
czy podłoże jest w miarę wilgotne

Przy mało nasłonecznionym balkonie to raczej ziemi trzeba dać się przesuszyć.
alojzybabel napisał/a:
Ziemia do drzewka uniwersalna

Ale jaka uniwersalna? Może to być "zwykła" ziemia kwiatowa czy jest to "zwykła" mieszanka do bonsai?
alojzybabel napisał/a:
nawoziłem nawozem ogrodowym :) w granulkach

A tak dokładnie to czym? Może masz opakowanie po tym nawozie czy z jego resztkami?
Kiedy nawoziłeś? Było to przed czy po wystąpieniu objawów widocznych na zdjęciach.
Jak widzisz jest więcej pytań i aby móc coś zaradzić potrzebujemy bardziej szczegółowego opisu.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
alojzybabel 
Alojzy

Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2013
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-07-14, 16:47   

Ziemia uniwersalna kwiatowa, nawóz nie mam pojęcia jaki, pisało na nim uniwersalny ogrodowy, chyba zaczęło żółknąc po nawożeniu, ale to może być zbieg okoliczności, fikusy tym samym nawozem zasilałem ;) i żyją i mają się dobrze. Na dzień dzisiejszy przesadziłem go do nowej ziemi dla iglaków, podsypałem dno donicy żwirkiem dla dobrego drenażu, zobaczymy może da radę
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-07-15, 13:48   

alojzybabel napisał/a:
Na dzień dzisiejszy przesadziłem go do nowej ziemi dla iglaków, podsypałem dno donicy żwirkiem dla dobrego drenażu

Tak być powinno od początku :-)
alojzybabel napisał/a:
zobaczymy może da radę

Mieć nadzieję :-)
Jak wyglądały korzenie?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
alojzybabel 
Alojzy

Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2013
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-07-15, 17:03   

W chwili kiedy kupiłem drzewko było w ciasnej donicy, przesadziłem go do dużo większej, przeżyło zimę i może jeszcze z 3-4 lata i zwrócę się do was z prośbą o pomoc w formowaniu. Zauważyłem przy przesadzaniu że bryła korzeniowa była cały czas w kształcie starej doniczki, korzenie bardzo ściśle do siebie przylegały i były mocno poplątane, przy przesadzaniu starałem się ostrożnie te poplątania porozwijać i całkiem nieźle mi się to udało, zobaczymy za miesiąc czy żółknięcie nie pogłębia się. Niemniej jednak szkoda tych wiosennych odrostów praktycznie rok psu w budę :(
 
 
alojzybabel 
Alojzy

Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2013
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-07-28, 17:05   

Dalej postępuje żółknienie igieł, kurnia stracę drzewko, nie mam pojęcia co robić, kupić jakiś środek od żółknienia igieł??
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-07-29, 14:13   

Pit-B napisał/a:
daj więcej fot

Może się coś uda ustalić.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2014-07-29, 14:59   

W pierwszym poście poruszyłem temat grzyba, kolega Alojz nawet nie dotkną tego tematu, sosny nie lubią ciągle wilgotnego podłoża, pokuszę się o stwierdzenie że lubią nawet być przesuszane, kolejna rzecz to odstawienie wszelkich nawozów,oprysk grzybobójczy na koronę przy osłoniętej donicy. Stawiam na gnicie korzeni lub grzyba igieł no i jeszcze może być jedno i drugie.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
alojzybabel 
Alojzy

Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2013
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-07-29, 19:16   

Dodaję kilka zdjęć, choć nie wiem czy coś pomogą, czyli jaki kupić oprysk? Korzenie przy przesadzaniu były bardzo zbite i oblepione mocno stwardniałą ziemią. Kurnia chyba ją już nie uratuję :-?
Ostatnio zmieniony przez alojzybabel 2014-07-29, 19:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2014-07-29, 19:38   

witam 1 co zrob to po odlamaniu tych zółtych przyrosty i sprawdz czy nie ma tam larw / zapomnialem czego / moja rada jak sa to oprysk przeciwko tym larwom . 2 wyczysc rosline z tych martwych igiel / oprysk przeciw grzybiczy zawsze jest wskazany /

http://www.dendroforum.pl...c.php?f=12&t=74
http://www.dendroforum.pl...c.php?f=12&t=74

google grafika :drunk:
 
 
 
alojzybabel 
Alojzy

Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2013
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-08-01, 10:36   

Kupiłem oprysk, opryskałem od grzyba i czegoś tam jeszcze :) . Czekamy na efekty, marnie to wszystko wygląda, pacjent może nie przeżyć zabiegu :(
 
 
alojzybabel 
Alojzy

Wiek: 51
Dołączył: 07 Kwi 2013
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-09-21, 15:48   

Niestety drzewko zdechło :( albo go przelałem, albo przenawoziłem, nic to człowiek uczy się na błędach, następny materiał kupiony, jak przetrwa zimę może coś z niego będzie. Postaram się wrzucić zdjęcia to może podpowiecie co z tego można zrobić.
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2014-09-29, 08:07   

Ewidentnie przelane, drzewko zgniło. Ziemia uniwersalna, " jak jest do wszystkiego to znaczy do niczego". Popatrz na kosówki w naszych górach czy na wydmach, piach, kamienie, mróz, śnieg, silne wiatry a tu " ZIEMIA UNIWERSALNA",, przede wszystkim torf, który pije wodę, dowalą trochę nawozu dla marchewek i pietruszki, odkwaszą, wypalą by pozbyć się niepożądanych grzybków, dodadzą żelu by nie było trzeba za często podlewać (przez to cholerstw załatwiłem parę dracen wąskolistnych). Na przyszłość kosówkę lepiej w gruby żwirek z dodatkiem torfu kwaśnego i troszeczkę mikoryzy. MIkoryzę można kupić w katuszach, ale ja biorę ziemie jakieś z pół metra pod ziemią przy sosnach w ogródku.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group