Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cytryna limonella, kilka pytań
Autor Wiadomość
stanek.94 

Dołączył: 31 Lip 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-01-01, 13:16   Cytryna limonella, kilka pytań

Witam! Mam taką limonelle:
http://imageshack.us/phot.../pb240068i.jpg/
http://imageshack.us/phot.../pb240069v.jpg/
Kupiłem ją niedawno w biedronce i zaczęła zrzucać liście, ale to chyba przez to że musi sie przystosować do warunków mojego pokoju. Stoi na parapecie kolo okna. Przesadziłem ją do doniczki ze zwykłą ziemią po jakimś kwiatku zostawiając też już tą która była w doniczce (jakaś brązowa i bardzo zbita). Podlewam mniej więcej co 2 dni i codziennie zraszam. I teraz mam pytanie:
Czy będzie z tego bonsai? Czy trzeba coś przyciąć? I ludzie w doniczkach mają ziemię pokrytą jakimś mchem. Czy jest to jakiś specjalny mech? Czy nie zaszkodzi roślinie? Gdzieś wyczytałem że zatrzymuje tlen i wode i roślinka się dusi wiec jak to jest?
 
 
Benjamin 
Filip

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 21 Sie 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-01-01, 14:42   

Musisz poczekać z ,hohoho lat by cokolwiek formować. Teraz to tylko nawozić i podlewać oraz co najważniejsze dbać. ;-)
 
 
stanek.94 

Dołączył: 31 Lip 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-01-01, 15:33   

ale jest szansa ze cos wyjdzie? :)
a teraz jak zima to chyba nie trzeba nawozic prawda?
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-01-01, 17:16   

Co prawda mam jeszcze młodą, zwykłą cytrynę, ale może jak będziemy się "ścigać" naszymi cytrynami to coś z tego wyjdzie :)

_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-01-02, 06:30   

Tak na szybko cytryna WIELKIE LIŚCIE-nie zmniejszysz, nie będzie z niej bonsai. Wsadzenie do doniczki nie czyni z roślinki bonsai. Nie wiem czy jeszcze ta roślina żyje. ale w Warszawskiej Fabryce Pomp była cytryna jakieś 4-5m wysokości pokój jakieś 6na 5, donica jak maluch, wia :brawo: dro albo dwa do podlewania. Powiedział bym WIELKIE BONSAI :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-01-02, 08:58   

Nie wiem czemu, ale odebrałem to co napisałeś jako wielki błąd z mojej strony, że w ogóle próbuje coś z tym działać. miałem nasionka, wsadziłem i sobie rośnie, mogłem wsadzić w plastikową brzydką doniczkę, ale nie pasowała by mi na parapet więc wsadziłem w taką. To że wszystko wymaga czasu to sprawa raczej oczywista.
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
stanek.94 

Dołączył: 31 Lip 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-01-02, 09:44   

A jak z tym mchem i nawożeniem?
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-01-02, 10:22   

Przede wszystkim popełniasz błąd z podlewaniem. Jeśli straciła liście, to proces fotosyntezy został zahamowany, a nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. To samo dotyczy nawożenia. Pozwalaj ziemi przeschnąć, postaw w jak najjaśniejszym miejscu i czekaj. Może jeszcze odbije. Jeśli zacznie intensywnie rosnąć, wówczas zastosuj nawóz. Mech powoduje ograniczenie krążenia powietrza w podłożu, więc radziłbym się go pozbyć. Przede wszystkim jednak zdejmij ten drut i nie ingeruj na razie w formę. To niczemu na tym etapie nie służy.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-01-02, 11:45   

Bonsai z cytrusów jak najbardziej da się zrobić. Sam od około 10 lat bawię się z mandarynkami ale po tych 10 latach nadal nie mają one nic wspólnego z bonsai. Widziałem w jakiejś starej książce bardzo łądną mandarynkę prowadzoną właśnie jako bonsai. Ale prawda jest taka, że liście są duże a roślina musiałaby być jeszcze większa żeby były zachowane jakieś proporcje.

Druty od razu zdejmij, zanim łodyżka nie zacznie drewnieć to nie ma sensu bo będziesz miał paskudne rany które nawet po kilku latach są widoczne.

Ja zimą nawożę i wydaje mi się, że trzeba, jakoś co 2 tygodnie normalną dawką opisaną na butelce. Przy cytrusach zauważyłem, że liście tracą kolor gdy nie nawozimy w tym okresie.

Wogóle zauważyłem, że młode roślinki rosną super i mają piękną zieleń. Z czasem gdy zaczynają drewnieć gałązki i pnie to na tym etapie liście od dołu opadają, żółkną. Zieleń jakby przesuwa się ku górze a same liście jakby trochę zmatowiały.

Twoje roślinki kolego BRNK - bo nie wiem jak masz na imię :) - są młode więc tylko im rosnąć trzeba.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-01-02, 12:44   

peper50, uzupełniłem dane, a cytrynki tak jak mówisz, mają sobie po prostu rosnąć, za jakiś czas się pomyśli co z nimi zrobić.

Z mandarynkami też działałem, ale po 1 przesadzeniu stanęły i od 5 miesięcy wyglądają tak samo, ani jeden listek nie opadł, ani jeden listek nie przybył.
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
stanek.94 

Dołączył: 31 Lip 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-01-02, 18:53   

"Druty od razu zdejmij, zanim łodyżka nie zacznie drewnieć to nie ma sensu bo będziesz miał paskudne rany które nawet po kilku latach są widoczne"

Ale ona już troche drewnieje...

"Ja zimą nawożę i wydaje mi się, że trzeba, jakoś co 2 tygodnie normalną dawką opisaną na butelce. Przy cytrusach zauważyłem, że liście tracą kolor gdy nie nawozimy w tym okresie. "

Ty piszesz że trzeba nawozić a ktoś wyżej że nie :/ Już sam nie wiem...
Ostatnio zmieniony przez stanek.94 2013-01-02, 18:59, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-01-03, 00:26   

Kiedy nawozić ? w dużym stopniu sam decydujesz , jednak nie od kaprysu , a od tego jak rozwija się Twoje drzewko , proste , rośnie - nawozisz , nie rośnie -nie nawozisz
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-01-03, 14:58   

Żadnych roślin zimą nie nawożę bo to okres odpoczynku ale w przypadku mandarynek poprawia to kondycję roślin. Bez nawozu liście żółkną, niektóre nawet robiły się białe i opadają. Pamiętaj, że nawozi się tylko zdrowe rośliny. Na kilku mandarynkach "z pestki" eksperymentowałem. Nigdy nie zagłębiałem się bardziej w cytrusy ale wydaje mi się, że warunki w jakich je trzymamy różnią się od tych z ich środowiska naturalnego dlatego bywa, że są z nimi problemy.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez peper50 2013-01-03, 14:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-01-03, 20:19   

Jeśli chodzi o "jaśnienie" liści, to jesienią zakupiłem na próbę w jednym z marketów budowlanych nawóz zimowy w płynie. W składzie są jedynie śladowe ilości NPK, ale za to sporo mikroelementów. Podlewam co 2 tygodnie i jestem mile zaskoczony. Cieszę się, że coś takiego pojawiło się w sprzedaży, bo w poprzednich latach był z tym problem.
Jedna zasada - tak jak napisali Jacek i Bartek - wszystko zależy od stanu rośliny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group