Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: szef
2006-10-07, 20:19
Drenaż oraz otwory w dnie donicy - ich funkcje
Autor Wiadomość
Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-04, 15:49   

A propo donic, czy każda powinna mieć drenaż (dziurki na dnie), moja nie ma, sprzedawca powiedział że to jest taka duża powierzchnia parowania, że drenaż jest nie potrzebny. Czy mam racje :-) :?:
 
 
White_mtb
[Usunięty]

  Wysłany: 2006-10-04, 17:01   

Z tego co mi wiadomo:

Drenaż z tego co mi wiadomo to róznego rodzaju substytut pochodzenia kamiennego, glinianego bądz miralnego. Drenaż w donicy ma służyć dopływowi powietrza jak i regulowaniu nadmiaru wody w podłożu. Spotyka się różne wielkości i kształty.

Otwór w donicy (słyszałem takze określenie otwór drenarski) ma za zadanie aby te powietrze miało któredy wlatywać a nadmiar wody - wypływać.

Więc podsumowując : Drenaż a otwory to zupełnie co innego :roll:
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-04, 19:36   

Po krótce:

Tak drenaż i otwory to jedna z podstawowych zabezpieczeń które muszą występować w doniczce
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-04, 20:40   

Więc Adamie wychodzi na to że nie masz racji :(

W doniczce trzeba zadbać o to aby wszystkie warstwy były dobrane jak najlepiej.
Sam widzisz że drzewko bonsai jest ograniczone i to bardzo przez płytką powierzchnie doniczek w jakich rośnie.
Dlatego na maxa staramy się dobierać takie składniki, proporcje aby te drzewko miało jak najlepszą strukture fizyczno - chemiczną
aby sprawnie funkcjonował :
- nadmiar wody odpływał a nie stał i powodował że korzenie gniją, (niekiedy odwrotnie - kiedy jest susza aby glina i torf trzymały wilgoć by drzewko nie padło)
- aby dochodził tlen do korzeni
- aby ziemia była bogata w składniki odżywcze
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-10-04, 22:25   

Prawdopodobnie Adaś zakupił tacę do nasadzeń na skale , takowe nie posiadają otworów drenarskich z prostej przyczyny , mają zatrzymywać wodę , która dostaje się do rośliny poprzez podsiąkanie przez pęknięcia w skale , oraz nawilża powietrze poprzez parowanie :-) :roll:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-05, 13:31   

Może i tak ale brak otworów to żaden problem. Potrzebna jest wiertarka stołowa i bardzo dobre wiertło widiowe. Tylko uwaga nie wierćcie z udarem. A i lekko dociskać bo inaczej misa będzie do śmietnika. Najlepiej popróbować na jakić tanich podstawkach.
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-05, 15:05   

Jeżel to misa jak pisze Jacek - to producenci napewno wiedzieli co robią i z czym się to "wszama".
Jeżeli to płaska donica - to widocznie nie do bonsai i w zasadzie do żadnych roślin (szkoda czasu na robienie otworów z myślą że sie może uda a może nie)

-może to jakis podstawek większy pod donice? :-|
 
 
Adam
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-05, 19:38   

To może żeczywiście kupiłem tace do sadzenia na skale. Kupiłem ją w zwykłym sklepie ogrodniczym (nie wiem czy w Bartoszycach jest jakiś sklep bonsai). No to się pomyliłem, to otwór drenarski.
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-05, 19:42   

Nie ma bata żeby w zwykłym sklepie kupić donice do bonsai nie mówiąc już o misach do nasadzeń na skale. To co kupił to napewno zwykły podstawek. :brawo: I po problemie.
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-10-06, 22:11   

Ale jak sie uprzesz to wywiercisz. Sam sie troszkę nawierciłem pare lat temu i podpowiem Wam tylko, ze czasem ceramika jest tak twarda, ze wiercenie zajmuje kupę czasu (używałem specjanego wiertła do ceramiki). No i jak sie za to zabierzecie, to na wolnych obrotach, będzie wbrew pozorom dużo szybciej no i wiertło się nie bedzie za bardzo rozgrzewać. Powodzenia.
;-)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-10-07, 15:43   

Jeśli już musimy wiercić w donicy do jak najgrubszym wiertłem , jak najwolniej i pod wodą (nalej do donicy wody i tyle , jeden otwór masz z głowy , następne otwory robi się pryklejając rodzaj miseczek z plasteliny i napełnia się je właśnie wodą , likwiduje to problem z nagrzewaniem się wiertła , oraz wierconego materjału , o którym wspomniał Szef :-) ;-) . Znam te skecze z konieczności , kilka latek temu donice do bonsai nie były u nas tak łatwo dostępne jak dziś :-o
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group