Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie drzewko na dany styl?
Autor Wiadomość
Grzesk0F 

Dołączył: 18 Sie 2011
Skąd: się biorą dzieci?
Wysłany: 2011-08-21, 21:52   Jakie drzewko na dany styl?

Witam,
Bonsai zajmuje się od niedawna. Mam małą hodowlę adenium obsesum :)
Chciałem coś innego, przeczytałem, że trzeba zacząć od stylu.
Znalazłem na http://www.drzewko-bonsai.pl/style.html 3 interesujące mnie style:
1) Styl Sekijōjū - (forma z korzeniami na skale).
http://www.drzewko-bonsai...en-Form.svg.png

2)Styl Kengai - (forma kaskadowa).
http://www.drzewko-bonsai...en-Form.svg.png
http://www.drzewko-bonsai...en-Form.svg.png

3)Styl Fukinagashi - (forma smagana wiatrem).
http://www.drzewko-bonsai...te_Form.svg.png



PYTANIE:
Jakie drzewko nadaje się na dany styl ?
Czy zaczynać od nasiona czy sadzonki?
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-08-21, 22:48   

Zacząć trzeba od podstawowej wiedzy. Szukaj książek i czytaj. Ja polecam Płochockiego.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Grzesk0F 

Dołączył: 18 Sie 2011
Skąd: się biorą dzieci?
Wysłany: 2011-08-21, 22:55   

spoko,
ale mimo wszystko może mi ktoś pomóc?

@EDIT

na tej stronie co podałem, do danego stylu jest opis z te oto ksiażki...
Ostatnio zmieniony przez Grzesk0F 2011-08-21, 23:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-08-22, 06:42   

Teoretycznie wszystkie drzewka nadają się na te style, tylko muszą mieć do tego dobrego PANA.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Grzesk0F 

Dołączył: 18 Sie 2011
Skąd: się biorą dzieci?
Wysłany: 2011-08-22, 11:23   

bo w sumie w tym 1 to mnie interesuje jak korzenie zrobić, żeby ich tak duzo bylo i ladnie


ale ten styl Kengai jest super, i postaram sie taki zrobic :)

trzymajcie w kciuki :D
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-08-22, 11:35   

Wydaje mi się, że nie wybierasz sobie stylu bo taki Ci się podoba i taki chcesz zrobić.

Bardziej chodzi o znajomość większości stylów i cech które je charakteryzują. Później gdy szukasz rośliny na materiał bonsai nie wiesz czy będzie to akurat materiał na kengai. Być może trafisz coś co będzie dobre np na shakan.


Chodzi o tą umiejętność wykorzystywania zalet rośliny i pójście w takim kierunku aby w roślinę jak najmniej ingerować ale żeby wyciągnąć z niej prawdziwe piękno.

Pozdrawiam
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Grzesk0F 

Dołączył: 18 Sie 2011
Skąd: się biorą dzieci?
Wysłany: 2011-08-22, 11:40   

hmmm chyba kurcze musze ksiazke przeczytac..
bo na forum przeczytalem ze trzeba sobie wybrac styl i pozniej drzewko tak drurowac i wgl zeby wyszedl dany styl

a teraz napisales ze to jest inaczej, ale rozumiem to co napisałes i raczej twoja wypowiedz mnie satysfakcjonuje,
 
 
lepi
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-01, 13:48   Re: Jakie drzewko na dany styl?

Grzesk0F napisał/a:
Witam,[...]
PYTANIE:
Jakie drzewko nadaje się na dany styl ?

Jak wyżej - najlepiej taki, żeby był możliwie bliski temu, jak danej roślince przytrafia się w naturze.

Jeśli chcesz "książkowej porady" to w niektórych polskojęzycznych pozycjach znajdziesz podpowiedzi. Są też takowe w pozycjach obcojęzycznych - przy okazji jak siędorze przyjrzeć, to chyba najwięcej książek jest po niemiecku a dalej po hiszpańsku.

Tu dla przykładu podaję propozycje autora "wielkiego atlasu bonsai" (gran atlas del bonsai / Бонсай Большой атлас):
ACER........................................................... chokkan hokidachi moyogi nejikan neagari yamayori
ARBUTUS UNEDO.................................... hokidachi nejikan neagari sokan
BUXUS SEMPERVIRENS......................... bujingi sabamiki ishitsuki karabuki
CEDRUS...................................................... shakan moyogi bujingi sekijoju
CHAENOMELES JAPONICA.................... shakan moyogi han-kengai nejikan
CHAMAECYPARIS................................... fukinagashi han-kengai nejikan sabamiki neagari ishitsuki
CITRUS........................................................ chokkan hokidachi moyogi neagari
CRATAEGUS OXYACANTHA................. shakan nejikan sokan kabudachi
FAGUS......................................................... chokkan hokidachi moyogi ishitsuki sekijoju yamayori
FICUS.......................................................... moyogi nejikan neagari sekijoju
FRAXINUS.................................................. chokkan moyogi hokidachi yamayori
GINGKO...................................................... chokkan nejikan neagari sekijoju
MALUS........................................................ chokkan hokidachi nejikan karabuki
OLEA EUROPAEA..................................... shakan han-kengai nejikan sabamiki
PINUS.......................................................... chokkan shakan kengai fukinagashi han-kengai neagari
PORTULACARIA AFRA........................... shakan hokidachi moyogi nejikan
PRUNUS...................................................... chokkan moyogi hokidachi bujingi neagari ishitsuki
PUNICA GRANATUM............................... hokidachi nejikan sabamiki neagari
PYRACANTHA.......................................... shakan han-kengai neagari kabudachi
QUERCUS SUBER & QUERCUS ILEX... chokkan hokidachi moyogi sokan
QUERCUS................................................... shakan moyogi ishitsuki yamayori
RHODODENDRON SIMSII....................... chokkan hokidachi moyogi nejikan sekijoju sokan
ROSMARINUS OFFICINALIS.................. kengai bujingi sabamiki sekijoju
SAGERETIA THEEZANS.......................... shakan fukinagashi nejikan sabamiki
SERISSA PHOETIDA................................. chokkan hokidachi nejikan neagari
THYMUS..................................................... bujingi nejikan sabamiki ishitsuki
TILIA............................................................ chokkan hokidachi bujingi nejikan
ULMUS........................................................ chokkan moyogi sabamiki sharimiki neagara yamayori
WISTERIA................................................... shakan kengai moyogi han-kengai
ZELKOVA................................................... chokkan hokidachi bujingi nejikan sabamiki sokan

Grzesk0F napisał/a:
Czy zaczynać od nasiona czy sadzonki?

A to zależy kto i kiedy ma co robić :-) Może być tak, że:
- sadzisz a potem wstępnie formujesz Ty,
- Twoje dzieci kształtują już docelową formę i rozmiar
- Twoje wnuki będą jedynie utrzymywać już nadany kształt...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group