Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe yamadori 2011
Autor Wiadomość
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2011-05-03, 12:42   

Troszkę się oddalacie od tematu, ale mi to nie przeszkadza.
Norbert, gratuluję materiału. Myślę że wybrałeś bardzo dobrą drogę, a przy klonach nie masz się czego obawiać i zostawiać zbędnych gałęzi, które i tak prędzej czy później wytniesz. Pąki i to w znacznej ilości wybiją z pnia i będziesz mógł sobie spokojnie wybrać gdzie chcesz pozostawić gałęzie. Temat został bardzo ładnie rozpisany i poparty licznymi propozycjami graficznymi. Rozumiem Norberta, że nie chciał kopiować tematu na inne fora i przyjmuję jego argumentację dlaczego tak właśnie uczynił. Nie rozumiem dlaczego korzystanie z dobrodziejstwa innych for miałoby być nie na miejscu. Uważam z kolei za ignorancję i całkowicie nieuzasadnione, a w zasadzie, po prostu bliższe lenistwu trzymanie się tylko jednego serwisu. Inną sprawą jest, że brakuje czasu choćby na IBC i to jeszcze wiosną kiedy jest tyle do zrobienia przy roślinach i w ogrodzie.
Smutnym faktem jest, że "ogarnięcie" kilkuset postów na Przyjaciołach, ma się nijak do nadrobienia o wiele mniejszej ilości postów na "Pabie"... Coś jak szukanie bursztynów w piasku... Mimo wszystko zawszę będę wracał na to forum bo od niego zaczynałem i wiele się tutaj nauczyłem, są tutaj ludzie dla których warto "przesiewać" :P
Maćku dzięki za twoją aktywność na forum i do zobaczenia we Wrocku
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-05-19, 10:49   

SirDejw, dzięki za komentarz :)

Co do drzewka - tak mnie zastanawia... klon owszem budzi pąki, ale zasadniczo najwięcej przy nasadzie, dokładnie na korzeniach tuż przy podłożu (usuwam na bieżąco) oraz na jednej z pozostawionych dolnych gałęzi (powyższe 2 sztuki mają już po ~4-5cm)

Czy pozostawienie tych gałęzi ma wpływ na powyższe i czy gdybym je wcześniej usunął to budzenie pąków przebiegało by fundamentalnie inaczej?
Ostatnio zmieniony przez wizja 2011-05-19, 11:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2011-05-20, 18:30   

Myślę, że po przycięciu klon po prostu stara się gdzie może puszczać pędy. Dobry znak, że puszcza. Jeżeli wszystkie gałązki gdzie chcesz, aby pędy puszczał są zielone to również chyba dobrze. Ja bym skubał te, których nie chcesz i czekał na zamierzone efekty.

Myślę, że usunięcie gałęzi o, których mówisz nic by nie zmieniło.

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-05-21, 11:41   

dzięki za odpowiedź. Pozaznaczałem obudzone pąki.

Zaimprowizowałem też taki mini foliak, którego nie zamykam od góry, żeby nie utopić drzewka, ale podnieść mu trochę wilgotność i temp.






Ostatnio zmieniony przez wizja 2011-05-21, 11:52, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2011-05-21, 14:05   

Widzę, że drzewko jest w dobrych rękach :-) , myślę, że będzie z nim wszystko dobrze.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-05-28, 19:11   

Drzewko ciągle "robi postępy", ale odetchnę kiedy obudzi jakieś pąki w dolnej części pnia. A tak wygląda teraz :) Szukam informacji o stosowaniu sztucznych cytokinin - ponoć samo spryskanie drzewka może zadziałać. Dam znać jak znajdę jakiś konkret ;)

Front

Lewa

Tył

Prawa
 
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2011-05-29, 12:29   

Daj mu czasu :-) bo inaczej jeszcze zamęczysz (odpukać). Jak ma się coraz lepiej to bardzo dobrze i tak pozostaw. Co do 'cytokinin' to pierwszy raz od ciebie usłyszałem.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-06-22, 16:13   

Kolejne poglądowe zdjęcia. Szczególnie jeden pęd tak się rozochocił, że go trochę przyciąłem i kilku uszczyknąłem wierzchołki i na bieżąco wycinałem wszystkie pędy wybijające z korzeni. Ostatecznie zdecydowałem się też na wycięcie dwóch najniższych gałęzi. Nawożenie płynnym pokonem i od czasu do czasu roztworem z wodorostów. Ostatnio raz dostał biostymulator Asahi SL.

Front

Lewa

Tył

Prawa
 
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2011-06-22, 18:12   

Delikatnie tylko go pilnuj i niech sobie rośnie. Myślę, że za kilka lat będzie rewelacja. Mi już sie podoba ;-)
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-04-01, 15:20   

Z nowym sezonem nowe zdjęcia ;) Klon zimował wkopany ze skrzynką w ogrodzie. Baty przycięte do 1-2 międzywęźli. Frezowane dwa największe korzenie + w "łysym" miejscu u nasady wywiercone otwory posypane ukorzeniaczem. Planuję (raczej przyszły sezon) szczepienie nowych korzeni przez zbliżenie (przewiercenie na wylot jest w tym miejscu problematyczne).





 
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-05-05, 12:38   

Po tygodniowej nieobecności przy drzewku, kiedy to dopiero ledwo pękał pierwszy pąk, wracam do domu i... szok! Zrobił mi się wiecheć :shock:






Jedno pytanie, bo tylko wydaje mi się, że wiem - czy teraz mogę sobie te poniższe pędy uporządkować, tzn. powycinać zbędne?



 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-05-05, 14:34   

Bardzo ładny. Ja bym go zapuścił i nic nie wycinał. Na jesień albo wczesną wiosną wyciął to czego nie chcesz i zadrutował co trzeba. Pierwsze zdjęcie pasuje na front bo masz tam najładniejsze nebari.

Aha i ja bym tą najniższą gałąź na dole po prawej wyciął ale to każdy inaczej wyobraża sobie drzewo w przyszłości więc jak masz jakąś koncepcję to spoko :)

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez peper50 2012-05-05, 14:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-05-05, 18:28   

Dzięki peper. Po prostu zastanawiam się, czy jak już zaczną drewnieć to nie zrobi mi się zgrubienie (chyba tak) i wtedy po wycięciu będę miał brzydką bliznę.
_________________
blog.strzelecki.org
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-05-05, 21:34   

Gdzieś przeglądałem cały schemat zabiegów jeśli chodzi o klona palmowego ale wydaje mi się, że przy polnym będzie podobnie. W tamtym schemacie facet mówił, że przycina dwa razy w roku - na wiosnę i jesień - lub raz w roku na wiosnę lub jesień. Koleś anglik więc na pewno jest różnica jeśli chodzi o klimat. Ja bym większe cięcia zostawiał na wiosnę. To jest liściak więc większość ran się zagoi.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-05-06, 11:29   

hm, no ja czytałem (np. w "Bonsai with Japanese Maples" Adams'a), żeby przycinać nowe pędy do 1-2 międzywęźli jak tylko wystrzelą na 4-5. W sumie o tym zapomniałem wcześniej ;)
Ostatnio zmieniony przez wizja 2012-05-06, 11:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group