Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy można zrobić doniczkę z drewna ??
Autor Wiadomość
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-15, 22:18   Czy można zrobić doniczkę z drewna ??

No tak jak w temacie, czy mógł bym zrobić sobie np z jakiegoś drewnianegoklocka samemu doniczkę .. i jeśli tak, to jakie drewno by się najlepiejnadawało oile to ma w ogóle znaczenie i po drugie jakimi środkami zabezpieczyć to drewnotak żeby nie gniło od wody :P czy w ogole potrzeba zabezpieczać ... ?? Jakieś lakiery czy co ...
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-15, 23:19   

Drewniane osłony na donice widziałem - gdzie jest donica gliniana a dla dekoracji na zewnątrz jest uzyte drewno.- Ale samych drewnianych donic? Chyba jeszcze nie widziałem.
Drewno to materiał, który w kontakcie z wodą staje się coraz bardziej miękki, który potrafi gnić -wiec nie polecam takich prób.
Za dużo kombinujemy przed kompem zamiast zabrać sie za konkrety;)
 
 
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-15, 23:37   

Bo mi chodzi o to, że z drewna w sumie jest całkiem łatwo wykonać jakiś ciekawy kształt i napewno jest to dużo mniejszy koszt jak próba zakupienia czegoś takiego co sobie sami wymyślimy z gliny albo jakiegoś innego materiału .... Tylo tak się właśnie zastanawiałem, czy da się jakoś uchronić to drewno przed oddziaływaniem wody ;/ jakimś impregnatem .... Czy to w ogole ma jakiś sens :P ...
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-16, 09:10   

aaa... pewenie ,że NIE MA SENSU, gdyby tak bylo drewno dobrym materialem to wieki temu by uzywali drewniancyh doniczek ..... :lol: pamietaj, nic nie zastapi pieknych glinianych doniczek.... i przestan kombinowac...
 
 
ninecom
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-16, 22:13   

mozna drewno zabezpieczyc ale nie wiem jak bedzie sie w towarzystwie takiego "impregnatu" czula. Polecam przepalony olej tyolko ze ten syntetyczny. to zabezpieczy drewno na lata. Ale radzilbym przetestowac jak sie bedzie czula w jego obecnosci jaksas slaba roslina jezeli przezyje to znaczy ze mozna smialo wsadzic bonsai. Aha drewnianych donic jest multum :D
 
 
Quanita
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-17, 08:34   

Witaj Vavrzyn.Chyba najbardziej tradycyjnym i najlatwiej dostepnym srodkiem do impregnacji drewna jest pokost lniany.Robia go na bazie zageszczonego oleju lnianego,jest niskotoksyczny i dobrze chroni przed chlonieciem wilgoci.Mysle,ze kilkukrotne pociagniecie donicy wewnatrz rozcieczonym preparatem,nie bedzie niekorzystne dla drzewka.Z zewnatrz mozna pociagnac doniczke lakierobejca lub jakims preparatem majacym wlasciwosci grzybobojcze.Preparatow do ochrony drewna,ktore tez barwia jest duzo,i matowe,polmatowe i z polyskiem.Pokost jest dostepny w kazdym sklepie budowlanym lub dla plastykow. PS.Gohans,zawsze warto tworczo pokombinowac,ja zrobilam sobie ceramiczny stolik pod bonsai,i co z tego,ze klasyka mowi co innego,radykalnych zakazow nie ma.Moze stworzymy nowy prad w sztuce? :lol:
 
 
MarcinM
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-17, 08:54   

Hej

A ja wczoraj byłem u bonsaisty mama Pana Lucjana oprowadzila mnie i widziałem kilka drewnianych donic. Raczej nie były impregnowane.

Przed eXpo zarąbali mu około 15bonsai(kilka z nich miało wylądować na wystawie).
Więc Jacku: pilnuj dwoje drzewka!
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-09-17, 21:51   

Próbowac, zawsze można :) Z pewnościa unikałbym chemi, tylko naturalne impregnaty (choć i z tymi trzeba by poeksperymentować na jakis mało ważnych roślinach). Jesli wykorzystasz drewno bez impregnowania, z pewnością po jakims czasie zgnije :(
 
 
ninecom
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-17, 23:41   

faktycznie zapomnialem o pokoście. Nie pamietam czy drwnochron jest toxyczny.
 
 
Quanita
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 07:09   

Drewnochron dziala przeciw owadom, szkodnikom drewna i rozmaitym grzybom i glonom.Donice od wewnatrz lepiej zabezpieczyc tylko przeciwko pochlanianiu wilgoci,bo preparaty grzybobojcze moga uszkadzac symbiotyczna mikroflore korzeni rosliny.A pewne grzybki rosnac musza i basta! :-D
Ostatnio zmieniony przez Quanita 2006-09-18, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 13:50   

Kupię sobie chyba niedlugo jakas gruba deche i cos poprubuje ;) ....
 
 
ninecom
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 14:49   

nie lepiej belkę ?? ?? albo jeszcze lepiej wykopac z lasu pieniek i go wyzłobic/wypalic. Moze to ciekawie wygladac :D Chyba sam w lato popróbuje
 
 
MarcinM
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 16:05   

Kombinujcie, kombinujcie i później pokażcie efekty waszej pracy/zabawy...
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 18:03   

Moim zdaniem to lipa z tego będzie i tyle. Szkoda czasu! Jak już chcecie coś zrobić to proponuję pracę w kamieniu. Daje znacznie leprze efekty.
 
 
ninecom
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-18, 18:53   

kamienna donica jest tansza od kamienia :D Bo ciezko jakis "miekki" kamien dostac. A w granicie itp (ładnych kamieniach) to mozna sobie *@(*!(# wyłupać :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group