Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kiryu, akadama i kanuma
Autor Wiadomość
barbarossa
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-11, 01:49   kiryu, akadama i kanuma

Witam :-)

Na wiosnę zamierzam przesadzić mojego wiąza drobnolistnego, ficusa ginseng, podkarpa wielkolistnego i sageretie.Czytałem wiele o rodzajach podłoży i zdecydowałem się na zastosowanie kiryu, akadamy i kanumy...tak przynajmniej wydało mi się najodpowiedniej po przeczytaniu postów P.Roberta

http://www.przyjacielebon...?t=5535&postday

Jednakże nie wiem w jakich proporcjach mam przygotować mieszanki dla poszczególnych drzewek.
Czy mam zmieszać wszystkie trzy składniki ,czy pominąc któryś z nich ?
Proszę o pomoc bo nie mogę znaleść dokładnych wskazówek...
Czy przykład podany przez Roberta Błądek t.j. 30% kiryu, 70% akadamy będzie odpowiedni do moich drzewek czy może jednak nie ??
I czy dodać również keramzyt czy nie jest to już potrzebne jeśli jest akadama ?
Ostatnio zmieniony przez barbarossa 2010-12-11, 01:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2010-12-13, 09:00   

Przeczytaj dokładnie do jakiego gatunku drzew Robert stosuje taką mieszankę. Do Twoich wystarczy czysta akadama.
 
 
barbarossa
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-13, 17:57   

Dziękuję za odpowiedz...
Wyczytałem, że stosując akadamę powinno się pierwszą warstwę wysypać grubą frakcją, następnie średnią i drobną..Czy to właściwe ? czy może jednak zmieszać je ze sobą, czy może jest to nie potrzebne w ogóle. I czy używać keramzytu jako drenażu,czy akadama wystarczy,czytałem, że sama akadama może pełnić rolę drenażu...
 
 
radosai 
Radosław K


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Lip 2010
Skąd: uk
Wysłany: 2010-12-14, 18:12   

Witam.
Mam nadzieje że nie wywołam lawiny postów na nie. Osobiście zalecam czystą Akadame bez zbędnych dodatków. Tak samo stosuje inne nowoczesne substraty( Kiryu. Kanuma). Tak, możesz bawić się w przesianie akadamy i użycie dokładnie tak jak napisałeś, ale po co? Chyba tylko z powodów estetycznych.

Pzdr Radek K
_________________
"Delicate Branches
Roots caress a simple pot
White blossoms shimmer
The essence of all forests
Lives here in one small tree"
- Matsuyama Mokurai
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-12-21, 19:39   

Pan Robert wie o czym pisze i możesz na nim w 100% polegać. Stosowanie różnych frakcji pozwala na stworzenie lepszego drenażu, dodatkowo ogranicza parowanie, pozwala na lepszy dostęp powietrza do korzeni co jest jednym z najbardziej istotnych warunków uprawy roślin w pojemnikach. Akadama sama w sobie ma doskonałe właściwości, ale przecież samo stosowanie nie zwalnia nas z dbałości o tak istotne szczegóły jak przesianie mieszanki.
Osobiście uważam, że akadamy nie do końca warto stosować jako gleby dla roślin, które zimujemy pod gołym niebem. Oczywiście im lepszej jakości materiał tym wolniej się lasuje, ale opierając się na skromnych obserwacjach, uważam że lepiej zastosować inne materiały.
Polecam akadamę dla roslin które zimujemy w dodatnich temperaturach. W takich warunkach świetnie się sprawdza i długo zachowuje swoje własciwości.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-12-22, 06:43   

Sir przecież te drzewka nie zimują na dworze (no może wiąz), więc czysta aka może być, a przepisów na mieszanki jest tyle ilu guru (to skrót) :beer: :beer: :beer:
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-12-23, 20:46   

Oczywiście, że można, w zasadzie jak już zresztą wielokrotnie pisano na forum, nie ma sensu mieszać aki z czymś jeszcze, za to jak już mówiłem warto przesiać i przynajmniej odrzucić pył...
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
wog 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2010
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2010-12-24, 07:48   

zgadzam sie z Dawidem, jakie by to nie bylo podloze MUSI!!!! byc dokladnie przesiane, co do mieszanek sie nie wypowiadam, bo to indywidualne próby.
_________________
http://wog-bonsai.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group