Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bonsai w Holandii
Autor Wiadomość
horscik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-28, 16:36   Bonsai w Holandii

Witam serdecznie,
Ok. miesiąc temu dostałem małego bonsai w prezencie. Jest to mój drugi, nad pierwszym czuwają w domu w Polsce. :)
Zakupiony został oczywiście w sklepie ogrodniczym. Od pewnego czasu zaczęły żółknąć co za tym idzie wypadać listki. Drzewko podlewam kiedy tego potrzebuje. Stoi w moim pokoju, więc temperatura jest pokojowa. Wydaje mi się, że problem tkwi w słońcu, albo w klimacie (podkreślam, że przebywam w Holandii) w tym okresie prawie nie ma promieni. Proszę o jakąś pomoc, poradę, opinię. Za wszystko z góry dziękuję.
Pozdrawiam

DSC01400.JPG
Plik ściągnięto 2519 raz(y) 85,29 KB

DSC01403.JPG
Plik ściągnięto 2519 raz(y) 83,29 KB

 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2010-10-28, 17:21   

Wygląda na wiąz według mnie. Być może utrata liści jest związana z aklimatyzacją? Jak podlewasz, nie jest przelany i brakuje paskudztwa, być może po prostu wymieni liście i będzie okej. Ta aklimatyzacja chyba może zająć kilka dobrych tygodni.

Pozdrawiam.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
horscik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-28, 18:40   

Po liściach i całym kształcie też myślę, że to wiąz. Chyba nie bardzo zrozumieliśmy się, bo raczej nie ma mowy o aklimatyzacji, gdyż drzewko zostało zakupione w Holandii, dlatego żadnych warunków klimatycznych nie zmieniło. Chyba, że chodzi o zmianę typu sklep-dom. Ja miałem na myśli czy klimat holenderski, gorzej sprzyja hodowli. Podlewam raz-dwa razy na tydzień dość obficie, ale są w doniczce dziurki odprowadzające wodę. Brakuje paskudztwa? Czy chodzi o brak jakichś nawozów, preparatów?
Przypomnę, że liście zaczęły żółknąć dopiero po około miesiącu po zakupie, więc czy aby na pewno jest to związane z aklimatyzacją?
Mam jeszcze jedno pytanie, bo zastanawiam się nad zmianą miejsca, a mianowicie przeniesienie ok. 1,5 m :) dokładnie na parapet, gdyż będzie miał ciut więcej światła. Problem jednak jest w tym, że pod parapetem jest kaloryfer, który jest cały czas włączony, a okna nie są jakoś rewelacyjnie szczelne (drewniane).
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2010-10-28, 19:30   

Paskudztwa - miałem na myśli jakieś robale itp. Aklimatyzacja to właśnie znaczy sklep - dom przeniesienie. Skoro jednak piszesz, że po miesiącu zaczęły odpadać liście to rzeczywiście dziwne. Może po prostu traci liście na zimę. Poczytaj, bo chyba tak wiązy mogą reagować.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 40
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-10-28, 20:08   

horscik napisał/a:
zastanawiam się nad zmianą miejsca, a mianowicie przeniesienie ok. 1,5 m :) dokładnie na parapet

To jest moim zdaniem główna przyczyna - 1,5 m od okna jesienią,gdy dni są krótkie i najczęściej pochmurne.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group