Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cztery bonsaie - wiąz, Yose-uye z fikusa, klon i swierk
Autor Wiadomość
tomasz.w
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-14, 23:58   Cztery bonsaie - wiąz, Yose-uye z fikusa, klon i swierk

Witam wszystkich pierwszym moim postem na tym forum :)

Czytałem już dużo na forach i w książkach, ale ciągle im więcej czytam, tym mniej wiem, każdy mówi co innego, nawet dwie książki trzymane w rekach podają sprzeczne informacje np. co do sposobu podlewania konkretnego gatunku, itp. Może jednak coś tutaj poradzicie ;)

Mam nadzieję, że pomimo mało sprzyjającego okresu, jeśli chodzi o rozpoczęcie hodowli bonsai coś jednak będę mógł zdziałać a rozchodzi się o cztery sprawy a konkretnie dwa bonsaie i dwa drzewka, które mam nadzieję od wiosny zaczną przypominać bonsai:

1. wiąz drobnolistny, ok. 10 lat tak na moje niedoświadczone oko, wys. 30 cm, kupiony już ukształtowany na "niby bonsai" w sklepie ogrodniczym

2. "lasek", który mam zamiar zrobić na biurko w pracy z 2 letnich (chyba) fikusów benjamina także z tego sklepu

3. klon palmowy, młody, ok. 25cm wys.

4. świerk z IKEI, ok. 35cm wys. (taki najzwyczajnieszy Christmas Tree ;) )

Klon i świerk mam zamiar tylko przezimować jakoś bezpiecznie i zająć się nimi wiosną.

Warunki to:

1. dla wiązu niestety nie mam możliwości załatwienia zimowania, bo mieszkanie w bloku; jest balkon, ale jak przyjdą mrozy jak zeszłej zimy to chyba nic nie przetrwa, czyli ostatecznie jest parapet w mieszkaniu, 21 stopni, okno południowe

2. dla fikusa biurko w pokoju w pracy, niestety nie na parapecie a w ogóle okno dostaje tylko ok. 3h słońca przed zachodem, także z oświetleniem lipa totalna; warunki może się zmienią za rok, temp. standardowa ok. 21 stopni

3. klon i świerk będą zimować na balkonie na rogu bloku na ostatnim 4 piętrze

I teraz sprawa wygląda tak, że:

1. z wiązem się zastanawiam nad przesadzeniem
2. z fikusa chcę ulepić lasek na biurko w pracy
3. klon i świerk chcę tylko przezimować

A konkretne pytania to:

1. WIĄZ DROBNOLISTNY

Wiązek po przeniesieniu kilka dni temu do domu cały czas wypuszcza młode pędy i nowe pączki. Wygląda ok, ale zaglądając pod spód widzę, że nie ma żadnego drenażu ani siatki zabezpieczającej a trochę korzeni wychodzi przez otwory. I teraz się zastanawiam czy bardziej mu zaszkodzi niespecjalnie staranne posadzenie przez kogoś wcześniej czy przesadzenie go do lepszego podłoża przeze mnie w tym okresie.

Czyli przesadzać, czy dać mu spokój do wiosny?

2. FIKUS BENJAMINA

Fikusy planuję zakupić na dniach. Mam już donicę 30x18cm.
Czytałem o podłożach i już mi się w głowie kręci od tego co czytam, czyli m.in. posty w stylu "czy czysta akadama jest ok?", "ależ skąd, zgłupiałeś, akadama to tylko do mieszanek", "kto Ci powiedział, że tylko do mieszanek? w Japonii sadzą w czystej i jest ok", albo "jaka mieszanka do XXX?", "1 ziemia, 1 torf, 1 piasek, 1 żwir", kto inny "akadama czysta", kto inny "akadama i kiryu", kto inny "keramzyt, piasek i żwir" ;) itp. - no zgłupieć można! Kto ma rację to nie mam pojęcia, więc sam sobie tak wymyśliłem, że będę sadził w 70% akadama i 30% kiryu :)

I pytanie w tej sprawie. Podobno to ziemie jałowe i nie mają substancji odżywczych i trzeba dostarczać nawozem. Planuję w takim razie zastosować Bio Gold, ale podobno 3 tygodnie po przesadzeniu nie można nawozić. Czy w takim razie jak nie będę nawozić, to roślinki będą miały co jeść i nie zdechną? A czysto teoretycznie, gdybym zasadził je w czystej akadamie i WCALE nie nawoził, to śmierć murowana czy jak to jest?

3. ZIMOWANIE KLONA I ŚWIERKA

Po zeszłej zimie jakoś trudno mi uwierzyć, że te młode drzewka mają jakiekolwiek szanse przetrwania w podobnych warunkach, czyli ciągłe mrozy, czasem do -30 stopni! Mimo to kupiłem je właśnie dlatego, żeby sprawdzić, czy będę w stanie o nie odpowiednio zadbać zimą. W tej chwili stoją na balkonie w dużym kartonie o wys. 30 cm. Balkon planuję obłożyć dookoła dodatkowo takimi patykami co to się kupuje np. w OBI do obkładania balkonów (nie wiem, jak to się nazywa), żeby dodatkowo ochronić przed wiatrem. Do tego zasypie je chyba torfem i może jeszcze jakiś styropian czy coś.

Ale właśnie jak sypać ten torf i ten styropian? Torf tak, żeby przykryć donicę i jeszcze trochę? A na to jeszcze styropian? I jak wysoko, bo chyba nie mogę drzewek przykryć całkowicie, bo ciągle światła potrzebują, nie?

No i co z podlewaniem? Tego to już kompletnie nie rozumiem, bo niby trochę wody nawet zimą potrzebują, ale jak mam -30 stopni to mi woda z konewki zamarźnie w locie zanim doleci do drzewka ;)


Ufff... trochę macie pola do popisu, ale może ktoś coś ciekawego wymyśli. Czekam na pomoc i pozdrawiam :)

Tomek
Ostatnio zmieniony przez tomasz.w 2010-10-15, 00:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-10-15, 06:16   

Zadałeś tyle pytań, że trudno to ogarnąć napisz jeden post na jeden temat to na pewno pomożemy i uzupełnij dane
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-10-15, 06:55   

Zgadzam się. Nikomu nie chce si e czytać tak długich postów i odpowiadać w tak szerokim zakresie. Wiele dowiesz sie czytając Kompendium wiedzy na naszym forum. Powodzenia.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group