Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego akadama?
Autor Wiadomość
maciej131313
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-15, 17:29   Dlaczego akadama?

Mam pytanie. Dlaczego do bonsai wszędzie czytam, że stosuje się akadamę, bądź inne ziemie typowo do bonsai?
Przecież do drzewek bonsai wykorzystuje się gatunki iglaste i liściaste a każdy o trochę innych wymaganiach glebowych. Skąd zatem ta uniwersalna gleba? Czy nie lepiej dla roślin byłoby stosować dla iglaków glebę pod iglaki itd (glebę dostosowaną bardziej pod gatunek)?
 
 
Minarhi
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-15, 19:26   

Nie daje się samej akadmy tylko mieszanki. A akadma to coś w rodzaju gliny jest po to żeby utrzymać wilgotność podłoża.
 
 
wog 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2010
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2010-06-15, 19:33   

dlaczego ake daje sie tylko do mieszanki? :-o może rozwń myśl :wow:
_________________
http://wog-bonsai.blogspot.com/
 
 
Minarhi
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-15, 19:45   

To jest tylko moja teoria, ale ja nigdy bym nie posadził drzewka w sama akadmę ja ją traktuje jak dodatek do ziemi by lepiej trzymała wilgoć.
 
 
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-06-15, 19:59   

Poczytajcie sobie ten temat, Wypowiada sie w tym temacie pan Robert
http://www.przyjacielebon...?t=5535&postday
 
 
wog 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 58
Dołączył: 11 Maj 2010
Skąd: Dzierżoniów
Wysłany: 2010-06-16, 08:07   

te mieszanki dotyczą młodych roślin.
Proszę tu przykład rośliny która rośnie w czystej akadamie, a ja twierdzę, że jeśli mieszanki aki to z bimsem, kiryu czy dodatkiem kanumy, ale nie ziemia czy zwir.
Muszę się poprawić roślina w marcu posadzona w mieszankę właśnie ziemi a aki, po której mocno chorowala po miesiacu tj. w kwietniu przesadziłem w ake i efekty widać

17.03.2009 (3).JPG
marzec 2009r
Plik ściągnięto 8589 raz(y) 43,93 KB

30.05.2010r (50).jpg
maj 2010r
Plik ściągnięto 8589 raz(y) 66,61 KB

_________________
http://wog-bonsai.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-06-16, 08:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
niewiadomoco
[Usunięty]

Wysłany: 2010-09-20, 18:38   

Moje (odkąd są u mnie, w większości od kilkunastu lat) rosną również w czystych podłożach- żadnych mixach. Tylko akadama, kanuma, kiryu.
Duranta ma już ponad 40 lat, prunus mume Hibai 25, malus halliana 20, acer 28 - pozostałe w większości od kilku do kilkunastu. I wszystkie mają się świetnie.
Pzdr,
Ostatnio zmieniony przez niewiadomoco 2010-09-20, 18:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Golden 
Golden

Pomógł: 5 razy
Wiek: 32
Dołączył: 03 Sty 2007
Skąd: Krajenka
Wysłany: 2011-01-17, 21:08   

nie chce się wymądrzać bo nigdy nie dawałem samej akadamy, ale jeśli chodzi o mame bonsai, to wydaje mi się to dosyć ryzykowne, bo ona ma dosyć grube ziarenka i ciężko jest utrzymać ją stale wilgotną kiedy doniczka ma zaledwie 3 cm wysokości i dotego drzewko się w tym chwieje bo jest bardzo lekka. Czy nie trzeba w takim przypadku zwykłą ziemią pozapychać szpary? Do tej pory zwsze tak robiłem i wszystko było ok, ale może się mylę?
 
 
 
radosai 
Radosław K


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Lip 2010
Skąd: uk
Wysłany: 2011-01-17, 23:40   

witam
Nie wymądrzasz się po prostu masz wątpliwości i walczysz. Nie nie trzeba zatykać szpar. Tak przesycha bo taka jej rola. Wilgotność trzeba pilnować.
A aby drzewko się nie chwiało należy je po prostu umocować przy pomocy drutu. Polecam literatury więcej, no i może kilka artykułów na temat nowoczesnych substratów.(Wujek Google)
pzdr Radek K.
_________________
"Delicate Branches
Roots caress a simple pot
White blossoms shimmer
The essence of all forests
Lives here in one small tree"
- Matsuyama Mokurai
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-01-18, 06:35   

Radosai (brak imienia niestety) dobrze napisał. przeczytajcie podstawy o przesadzaniu i mocowaniu drzewek, a co do aki są przecież sita można przesiać na różną granulacje, można rozetrzeć w palcach i będzie drobniejsza.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group