Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wiąz, szkodniki, żółknięcie liści, problem :(
Autor Wiadomość
owsior1986
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-18, 20:42   wiąz, szkodniki, żółknięcie liści, problem :(

Witam. Mam problem z wiązem drobnolistnym. Drzewku żółkną liście począwszy od końca w głąb listków, pojawiają się również na nich ciemne plamki co widać na zdjęciach. Drzewko posiadam od początku kwietnia, niestety nie wiem w jaki sposób zimowało:( Myślałem że po pewnym czasie żółknięcie liści ustąpi jak drzewko się zaaklimatyzuje, niestety tak się nie stało. Korzenie wypełniły całą doniczkę więc przesadziłem wiąza do nowej i większej, zaczęło wypuszczać nowe pąki i wydaje się że jest mu coraz lepiej ale zawsze kilka listków mu żółknie. Zauważyłem też małe owady (max 2-3 mm) chodzące po podłożu, jedne z nich przedstawiam na zdjęciach, sądze że to skoczogonki ale nie jestem pewien i prosiłbym o pomoc w identyfikacji. Niestety oprócz nich zauważyłem też bardzo małe(0,5-1 mm) białe, kremowe jakby pajączki, oraz dzisiaj jeszcze mniejsze pomarańczowo-czerwone, może to małe tych białych? pomyślałem że to przedziorek więc opryskałem juz 2 razy drzewko, ale te niby pajączki chodziły w pobliżu korzeni przy pniu, a nie na liściach, jeden wchodził na górę drzewka. proszę o pomoc:) Pozdrawiam.
 
 
iwan622 
Mariusz


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Kwi 2010
Skąd: Ustka
Wysłany: 2010-05-18, 20:50   

ten maly robaczek to z pewnoscia skoczogonki w malych ilosciach sa bardzo porzyteczne leczraze przygladac sie ziemi w doniczce jesli ich populacja zacznie sie powiekszac trzeba zastosobac srodki opisane tutaj na forum jest to dzial pt: Szkodniki, choroby. Opisy

co do lisci czy masz przeciag w domu .. ??
czy drzewko stoji przy otwartym oknie .. ??
_________________
Moderator forum bonsai.kamcio.com

Zapraszam wszystkich ze Słupska Ustki i okolic
 
 
owsior1986
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-18, 21:00   

dziękuję bardzo za odpowiedz :-) Drzewko nie stoi ani w przeciągu, ani przy otwartym oknie, jak było ciepło wyniosłem je na dwór żeby spryskać je srodkiem na przędziorki. Zaznaczam ze listki żółkły od samego początku, już w kwiaciarni zauważyłem dwa żółte ale kwiaciarka powiedziała że to tylko raz na jakiś czas mu jeden spadnie czy dwa ;-) oczywiście do końca jej nie uwierzyłem:) Postanowiłem zaryzykować i teraz mam:)
 
 
owsior1986
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-21, 18:20   

Udało mi się zrobić zdjęcie tym innym robaczkom. Mam nadzieję że pomożecie mi w identyfikacji:) :help: . robaczek ten chowa się w ziemi, gdy go wyciągnąłem z doniczki od razu pobiegł do kawałka ziemi i chciał się tam schować...
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-05-21, 22:57   

To też mi wygląda na pożyteczne stworzenie, a mianowicie na roztocz o wdzięcznej nazwie dobroczynek szklarniowy, króry jest naturalnym wrogiem szkodnika - przędziorka. Sprawdź sobie w sieci dla pewności.

Lepiej zajać się gospodarką wodna bo zazwyczaj to właśnie złe nawadnanie jest przyczyna złego stanu drzewek trzymanych w domu. Poczytaj o tym ile wlezie, z czasem na pewno wszystko będzie dobrze. To naprawde nie jest takie proste właściwie podlewać, trzeba się tego nauczyć na własnych błędach. Wiem cos o tym...
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
owsior1986
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-23, 19:24   

chyba masz rację, dzięki za odpowiedź:) szkoda tylko że go zabiłem, ale mam nadzieję ze jest ich więcej:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group