Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Od malutkiego nasionka
Autor Wiadomość
owsik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-02, 20:53   Od malutkiego nasionka

Witam,
chciałbym wyhodować drzewko od nasionka, potem je pielęgnować tak, by powstało piękne bonsai. nie chcę kupować drzewka. "chce je poznać" i być przy nim od samego początku. Proszę powiedzcie mi, czy na samym początku (czyli po zasianiu) trzeba coś robić szczególnego, czy wystarczy o nie dbać tak, jakbym chciał wyhodować zwykłe duuże drzewo??

EDIT:
No i stało się. Nie wytrzymałem. Poszedłem do lasu i przygarnąłem młodziutkiego klona-samosiejkę, który stał przy "swojej mamie". Teraz wsadziłem go do dużej donicy, podlałem. Czy on przetrwa na balkonie? Balkon jest w miarę osłonięty, więc mocno zimno nie będzie miał. Jak długo może taki klonik się aklimatyzować??

oto foto tego maleństwa:


Czy już coś z nim powinienem zrobić?? Oczywiście jak się przyjmie.
Ostatnio zmieniony przez owsik 2010-05-03, 12:02, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-03, 11:37   Re: Od malutkiego nasionka

owsik napisał/a:
przygarnąłem młodziutkiego klona-samosiejkę

owsik napisał/a:
Jak długo może taki dąbek się aklimatyzować??


to w koncu klon czy dab? ;-)

takie małe drzewko na pewno nie miało zbyt duzego systemu korzeniowego wiec raczej na pewno wieksza jego cześc sie zachowała. Co do aklimatyzacji, na początku moga troche liscie sie oklapnąc, ale po jakims czasie okolo tygodznia powinno byc juz wszystko w pozadku...

a czy w tej foli, która wylozyles kosz sa jakies otwory zeby mogł odplywac nadmiar wody, zeby mogło sie tam dostawac powietrze?

Pytasz tez czy masz cos juz z nim robić...narazie nic, oprocz podlewania. piszesz ze jestes cierpliwy (temat: witajcie) wiec czekaj az bedzie co robic...kilka lat mozesz go sobie obserwowac.. :-)
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
Ostatnio zmieniony przez loongi 2010-05-03, 11:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
owsik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 11:57   

Kurde i od razu mi pomogłeś, bo zapomniałem o dziurach w folii. Załatwię to jutro, bo nie mam żadnej podstawki pod tak dużą donicę/koszyk. Mam nadzieję, że do jutra nic się ni e stanie.
Kilka lat tylko obserwować? Hmmm, okej. może po drodze zdobędę jakieś doświadczenie przy innych - starszych - drzewkach :)
Ostatnio zmieniony przez owsik 2010-05-03, 12:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
hbr
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 12:56   

Jeśli donica jest faktycznie duża, to może trochę zagracać balkon. A nie ma wiele złego (dla drzewka) w dopasowywaniu wielkości donicy co kilka lat, w zależności od potrzeb (dotyczy to większości roślin). Pamiętaj tylko, że im mniej ziemi, tym trudniej z zimowaniem (korzenie nie mogą przemarznąć, a ziemia w naturze je izoluje - choć równie dobrą izolacją może być gąbka, gazety - wszystko oczywiście w odpowiednio dużej grubości) - to tak na przyszłość.
 
 
owsik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 13:21   

No to na zimę będę pytał co i jak. I pewnie zmienię mu ziemię na zimę. A powiedzcie mi proszę. Czy jakoś w czerwcu powinienem dodać jakiegoś nawozu? I czy w ogóle to podlewać tak samo jak jest napisane w temacie o terminach prac przy drzewkach, czy jakoś inaczej??
Ostatnio zmieniony przez owsik 2010-05-03, 13:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dragonww 
Winiarski Wojtek

Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2010
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-05-03, 13:33   

Nie chce być złym prorokiem ale do zimy nie dotrwa. Przesadzanie liściaków wykonujemy przed ruszeniem rośliny. Więc jeśli ruszyłeś w jakikolwiek bryłę korzeiową to raczej padnie. Nowa ziemia nie potrzebuje nawozu prze około 6 tygodni a jeszcze jak roślna jest taka młodziutka o myślę że i dłużej.
_________________
Wojtek Winiarski
 
 
owsik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 14:24   

No nie wiem jak mocno uszkodziłem korzeń, ale raczej byłem delikatny i ostrożny.
A może istnieje sposób na to, by zapewnić mu przetrwanie?
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-05-03, 15:07   

Proszę wszystkich o uzupełnienie profili o imię i nazwisko.
 
 
 
owsik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 16:42   

a gdyby tak włożyć go do samej wody? to by coś dało??
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-05-03, 18:03   

a ile cm wysokosci ma ten klonik? u mnie sie klon przyjął kopany jak miał rozwiniete liscie i miał wysokośc 150 cm (zeby nie było ja nie kopałem ;-) )
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
dragonww 
Winiarski Wojtek

Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2010
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-05-03, 18:13   

No przecież widać na zdjęciu około 15 cm to jest siewka
_________________
Wojtek Winiarski
 
 
hbr
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 19:16   

Aż serce rośnie, gdy mężczyźni wykazują się taką troską o takie maleństwo. Rozczuliłem się ;P
 
 
owsik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-03, 23:29   

No to po prostu zobaczę co się wydarzy w ciągu tego tygodnia albo dwóch i tyle. Jeżeli się przyjmie to znaczy, że mam zdrowe drzewko, które będzie mi się rozwijało???
 
 
owsik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-04, 19:39   

kurde. Nie wiem co mi jest, ale chyba zwariowałem. Kiedy idę na spacer, albo jadę do pracy, to każde drzewo mam ochotę wziąć od domu i zrobić z niego bonsai (btw. wiem, że nie potrafię jeszcze nic zrobić w tej dziedzinie). Czy to normalne czy mi odbiło ?? ? Jutro kupię jakąś książkę w stylu bonsai dla zielonych/początkujących.
 
 
dragonww 
Winiarski Wojtek

Pomógł: 1 raz
Wiek: 46
Dołączył: 11 Kwi 2010
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-05-05, 12:47   

To jest normalne ale się powstrzymuj. Ja inaczej patrze teraz na świat :) ))
_________________
Wojtek Winiarski
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group