Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pęknięte gałęzie
Autor Wiadomość
Ruckus 
majster


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 11 Lip 2006
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-09-02, 09:33   Pęknięte gałęzie

( Wątek z 27.03.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

witam! cóż tak to chyba bywa na początku że ma sie problemy ze swojim pierwszym drzewkiem. z czerniejącymi liścmi poradziłem sobie, przesadziłem drzewko 3 tyg temu i super zadowolony patrze a ono zaczyna powoli odżywać. Super!! a tu klops i tu pierwszy wałek przy którym ja nie zawiniłem a mianowicie zauważyłem że dwie główne gałązki na którym opiera sie cała korona są nadłamane z jednej strony a z drugiej jedna wygląda tak jakby była podpiłowana(myślałem że to po drucie ale nie możliwe że aż tak głęboko). drzewko dostałem od dziewczyny i zależy mi właśnie na tym żeby było w świetnej formie bardzo dłuuuuuuuuugo. pochodzi z marketu. Są to rany które mają już sporo czasu.kurde nie wiem ale troszke sie zmartwiłem. i teraz pytanie co z tym zrobić usztywnić jakoś te gałęzie bo jedna trzyma sie prawie na samej korze :/ , napewno korona od tej gałęzi ma niedobór wody może są jakieś środki na hmmm "zrośnięcie się (może jestem naiwny ale cóż)???? dzięki, za wszelakie odpowiedzi bede wdzięczny.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-09-02, 09:33   

Ruckusie

Wcale nie jesteś naiwny. POruszyłes temat który może spotkac każdego z nas.

Na szczęście rośliny o drewniejących pędach maja tę cudowna własciwośc, że potrafia się zrastać nawet z dwóch oddzielonych kawałków. Ba! Te kawałki moga nawet byc z drzew (krzewów) róznych gatunków! Operację taka nazywamy szczepieniem.

Fakt, że trzeba w tym miec juz nieco obycia żeby duży odsetek sie przyjmowal, ale w Twoim przypadku jest to jedynie kwestia zasklepienia rany więc dośc silne dociśnięcie obu części tak aby szczelina zniknęła, zablokowanie ich w tej pozycji taśmą do szczepienia, oraz posmarowanie pastą na rany (bez problemu kupisz w centrum ogr. lub w TESCO, OBI itp.) powinno za rok dwa przyniesc trwały efekt.

Oczywiście narazie to ja to sobie tylko wyobrażam, jednak aby cos więcej powiedzieć musiałbyś zrobić fotke ze zbliżeniem interesującego nas kawalka.

Tę szczelinę po cięciu równiez trzeba zobaczyć aby cos powiedzieć, zaradzić, jak ewentualnie ją zamaskowac lub zagoić.
 
 
Ruckus 
majster


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 11 Lip 2006
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-09-02, 09:34   

Kurcze no to super !! !!!!!! Miałem nadzieje że to usłysze. Gałąź już usztywniłem i docisnąłem, jutro lece po paste na rany i nasmaruje to pęknięcie. Aha wystarczy raz nasmarować i usztywnić, czy zabieg smarowania trzeba powtarzać co jakiś czas. Postaram sie ci uzmysłowić jak to wygląda.jedna jest pęknięta po skosie także z nią nie będzie problemów nasmaruje i ponownie docisne i usztywnie i poczekamy . z drugą jest inaczej ponieważ szczelina jest szeroka na 2mm i wgryza sie do połowy gałęzi pod kontem prostym także nie ma możliwoście jej ściśnięcia. DZIEKI WIELKIE ZA Pomoc i czekam na dalsze rady co z drugą gałęzia. Pozdrawiam
:-)

[ Dodano: Sob 02 Wrz, 06 09:34 ]
aha i jeszcze pytanko,najpierw docisnąć i potem smarować tylko po wierzchu czy wewnątrz pęknięcia też ?? ??
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-09-02, 09:35   

Maść ma być tylko zabezpieczeniem , jakby izolacją pędu przed wysychaniem , a przedewszystkim przed chorobami , wewnątrz gałązki powinien odbywać się nie zakłucony transport soków , więc smaruj tylko zewnętrzną stronę rany
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group