Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to ma sens? akadama + ziemia
Autor Wiadomość
klamek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-01, 12:43   Czy to ma sens? akadama + ziemia

Cześć. Czy dopuszczalne jest mieszanie ziemi do bonsai załóżmy COMPO z akadamą ? Czy to można pozytywnie wpłynąć na rozwój drzewka czy nie? Bo gdzieś kiedyś wyczytałem ze można mieszać a dziś natkałem się na posta w którym ktoś napisał ze to nie ma najmniejszego sensu. Czekam na wasze porady. ;-) PS: wiosna już jest i trzeba się za przesadzanie zabrać ;-)
Ostatnio zmieniony przez klamek 2010-04-01, 12:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bogdan 49 
bogdan 49

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Lis 2008
Skąd: gostyn
Wysłany: 2010-04-01, 16:29   

nie ma żadnego sensu , albo jedno albo drugie. akadama nie posiada żadnych związków ani substancji odżywczych , ko ieczne jest zatem dokarmianie rośliny . proponuje ci zakup bio goldu. :-D
 
 
klamek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-01, 21:01   

aha dzięki za rade, chociaż musze przyznać ze przesadziłem już jednego fikusa retusa do mieszanki akadama ziemia i bims mam nadzieje ze nic mu nie będzie ;p chyba ze mam przesadzić po raz kolejny do czystej akadamy?
 
 
grzesiq 
Grzegorz Kapica

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Kettering Anglia
Wysłany: 2010-04-01, 21:27   

To nic nie zaszkodzi ja rok temu sadzilem dzrzewka do mieszanki akadamy z ziemia gdzies wyczytalem ze dzieki temu lepiej woda przeplywa i ziemia jest napowietrzona czy jakos tam bynajmniej moim dzrzewka taka mieszanka nie zaszkodzila
W tym roku sadze do mieszanki gleby w ktorej tez jest akadama przygotowanej przez mistrza Petera Chana mialem okazje z nim rozmawiac bylem w szkolce ktora prowadzi
a tu link do tej gleby ktora on sprzedaje


http://www.herons.co.uk/Product-10142/
_________________
jesli krytyka to konstruktywna
Ostatnio zmieniony przez grzesiq 2010-04-01, 21:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-04-01, 23:38   

Jestem ciekaw co Ci powiedział na temat mieszanki zrobionej z kory, piasku i akadamy.
_________________
 
 
grzesiq 
Grzegorz Kapica

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Kettering Anglia
Wysłany: 2010-04-02, 09:36   

Nie rozmawialem na temat tej ziemi poprostu zamienilem kilka slow kupowalem tam drzewko w tej mieszance jest jeszcze gleba nie same skladniki jakie podales
_________________
jesli krytyka to konstruktywna
 
 
klamek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-02, 09:54   

no ok powiedzmy ze przetestuje takie podłoże w tym sezonie na kilku moich bonsai ;-) ale mam jeszcze takie pytanie czy lawe z bimsem sie miesza czy stosuje sie jedno do iglastych a drugie do lisciastych czy moze na odwrot ? Aha i czy nadaja sie one do stosowania przy yamadori ?
 
 
gacek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-02, 13:10   

Akadama jest często składnikiem mieszanek glebowych wraz z ziemią, zatem jak najbardziej ma to sens.
Akadama sama z siebie polepsza stosunki powietrzno-wodne w glebie, co korzystnie wpływa na rozwój rośliny.

Przykładowo, jedna z mieszanek dla podocarpusa to właśnie ziemia i akadama w stosunku 2:1, dla dębu to na przykład ziemia 1 : żwir 1 : akadama 3 : kiryu 1...

@klamek, napisz jakie masz drzewka pozyskane z yamadori, to Ci napiszę mieszanki dla nich
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-04-02, 14:45   

Skąd masz takie opisy mieszanek?
_________________
 
 
gacek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-02, 15:08   

Kilka książek + własne doświadczenia + internet (te powyższe przykłady to pierwsze z brzegu wzięte z http://www.bonsaiforum.pl...hp?f=16&t=10017 )

Większość mieszanek, które tam wyszczególniono dość dobrze pokrywa się z moimi własnymi doświadczeniami co do poszczególnych gatunków, zatem moim zdaniem to dość przydatna "ściąga"
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-04-02, 15:30   

A na jakich drzewach testowałeś te mieszanki?
_________________
 
 
gacek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-02, 17:14   

Lekko zmodyfikowane (wersja "dla ubogich" ;) ) uzywam dla jałowca, sosny, brzozy, buku, modrzewia i dębu. W tym roku również używałem ich dla świerku i klonu, ale o efektach nie mogę jeszcze mówić, bo to pierwszy rok.
Uwaga: nie stosuję dokładnie tych mieszanek ze ściągi, używam ich raczej jako wzorca dla własnych mieszanek tworzonych zależnie od tego, co mam aktualnie dostępne. Te mieszanki slużą mi za ściągę, jaka powinna być kwasowość i przepuszczalność podłoża dla poszczególnych gatunków.
Ostatnio zmieniony przez gacek 2010-04-02, 17:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group