Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
korzenie ficusa
Autor Wiadomość
czeski
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-16, 12:31   korzenie ficusa

witam, zakupilem ostatnio kilka nieduzych sadzonek ficusa beniamina variegata, ale w momencie przesadzania zauwazylem ze szystkie maja korzenie z ktorych zdje sie beda niezle marchewy.

w tym miejscu chcialbym zapytac sie czy przedstawione nizej korzenie wyciac, albo co zrobic zeby nie grubialy, a moze lepiej obciac sadzonki powyzej tych marchewkowych korzeni i zobaczyc czy zaczna wypuszczac normalne.

mam jeszcze jedno pytanie. w ziemi w ktyorej do tej pory rosly fikusy zauwazylem takie jakby woreczki z takiego watowatego materialu ktore byly nalozone w dolnej czesci lodygi w miejscu wyrastania korzeni. korzenie przebijaly sie za ten woreczek, ale on uciskal je w miejscu przebicia i korzenie grubialy zaraz po wyjsciu z niego. czy po dokladnym usunieciu worka korzenie przestana nabierac objetosci i pozostana normalne?

zalaczam 3 przykladowe fotki:

16042010225.jpg
.
Plik ściągnięto 1989 raz(y) 122 KB

16042010226.jpg
Plik ściągnięto 3150 raz(y) 87,45 KB

16042010227.jpg
Plik ściągnięto 3150 raz(y) 107,19 KB

Ostatnio zmieniony przez czeski 2010-04-16, 12:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maciek_bp
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-31, 10:48   

Witam. Widzę że nikt nie posiada wiedzy na zadane przez ciebie pytanie lub nie chce się podzielić, a sam chętnie bym się dowiedział czegoś o tym. Z tego co czytałem już gdzieś, ale nie pamiętam gdzie, dla drzewka najważniejsze są korzenie włosowate. Nie wiem czy po odcięciu tych korzeni nic nie stanie się dla drzewka, ale kto nie spróbuje ten się nie dowie. Sam ostatnio przesadzając grupkę ficusów uszkodziłem trochę te grube korzenie :-( Zobaczę za jakiś czas co z tego będzie.
Ostatnio zmieniony przez maciek_bp 2010-05-31, 10:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-05-31, 21:16   

Niestety fikusy mają to do siebie że wyrastają im korzenie spichrzowe. Osobiście przy każdym przesadzaniu obcinam je na tyle na ile się da,zostawiając jak najwięcej korzeni włosowatych.Fikusy to bardzo wytrzymałe bestie i łatwo odbudowują bryłę korzeniową o ile zapewni się im odpowiednie warunki.
Niestety nie możesz zrobić nic żeby zahamować grubienie tych korzeni.
Co do tego "woreczka" to najprawdopodobniej sadzonki były ukorzeniane w czymś takim a później przesadzane do większych pojemników razem z woreczkami,które po pewnym czasie powinny się rozłożyć.To prawda że korzenie (tak jak i pędy nadziemne) grubieją w miejscu ucisku,ale tak czy siak korzenie spichrzowe będą rosły nawet jak usuniesz woreczek.
 
 
 
iwan622 
Mariusz


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Kwi 2010
Skąd: Ustka
Wysłany: 2010-06-01, 08:25   

Ja bym korzenie zostawił i chodowal jak ficusa microcarpa :) choc moim zdaniem mozna je ciac wkoncu przykładem macie wlasnie microcarpa
_________________
Moderator forum bonsai.kamcio.com

Zapraszam wszystkich ze Słupska Ustki i okolic
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group