Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
PROPOZYCJA
Autor Wiadomość
Robert Błądek 
Robert błądek


Pomógł: 9 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Lis 2007
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 2009-12-31, 01:37   PROPOZYCJA

Witam, widzę że temat TOSHO się powoli wyczerpał, brak pytań. Więc mogę zaproponować dyskusję na następujące tematy:

GOYOMATSU sosna drobnokwiatowa i inne sosny pięcioigłowe

AKAMATSU sosna gęstokwiatowa, KUROMATSU sosna thunberga i inne sosny dwuigłowe

ICHI cis pospolity i japonski

EZOMATSU świerki

SHINPAKU jałowiec chiński

NIRE KEYAKI wiązy

BUNA buki

SORO graby

Wielu przypadkach zagadnienia będą się dublować więc będę zaznaczał jakich gatunków się tyczą. Można poruszyć temat prawidłowego podlewania i nawożenia. Technik formowania, szczepień, drutowania się nie da, bo to trzeba widzieć i próbować robić samemu pod okiem kogoś doświadczonego. Proszę o „głosowanie” od czego zacząć, dodam jeszcze, że nie mam za wiele czasu i będę pisał nie regularnie ale postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Chyba, ze nie będę umiał albo czegoś nie będę wiedział. Dodam jeszcze że to będę pisał to są moje doświadczenia zdobyte przez wiele lat, uprawy z sukcesami i porażkami na terenie województwa zachodniopomorskiego (stosunkowo łagodny klimat), dodam jaszcze, że pod koniec marca przyszłego roku minie 20 lat jak zakochałem się w tej sztuce. Wiedzę zdobyłem tez od wielu mistrzów z całej europy i nie tylko a wszystko dzięki Włodkowi Pietraszko.
Świerzbi mnie jeszcze aby napisać o tzw. „indoor” bonsai, które tak naprawdę nie istnieje. Stało się świetnym biznesem bo same słowo bonsai nakręca ludzi. Bonsai to nie tylko roślina w odpowiednim (najczęściej płaskim) pojemniku. To jest coś więcej, to styl życia podporządkowanego do potrzeb roślin, to pewna „filozofia” dla której człowiek żyje. Nie pamiętam kiedy w okresie wiosenno – letnim gdzieś wyjechałem, urlopy mam zimą, latem najważniejsze rośliny.
Lubię się dzielić swoją wiedzą, za którą nie raz płaciłem ciężkie pieniądze. Nie przeszkadzają mi setki pytań początkujących, ale mam nadzieję, że z tych setek użytkowników tego forum choć kila zarazi się tą pasją i zrozumie co to jest WABI SABI, które jest najważniejsza w bonsai. To taka moja refleksja na koniec tego roku. Życzę wszystkiego co dobre w nowym roku a przede wszystkim zdrowia, bo jak ono jest to wszystko inne można zrobić.
_________________
Pozdrawiam R.B.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-12-31, 10:54   

Witam, jako użytkowniek tego forum jak i bonsaista (choć nie wiem czy mogę tak o sobie mówić) jestem wdzięczny, że chce pan dzielić się wiedzą z innymi. :-)

Czy mógłby pan wyjaśnić co to takiego jest owe WABI i SABI? Niejednokrotnie szukałem info na ten temat ale nie znalazłem niczego co by mnie zadowoliło.
A co do roślin to ciekaw jestem pańskiej opinii na temat świerków. :roll:
 
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2009-12-31, 13:18   

EnDiK napisał/a:
jestem wdzięczny, że chce pan dzielić się wiedzą z innymi. :-)

:roll:


Tak popieram przedmówce i jestem tego samego zdania!
Jeśli będzie troszeczkę czasu to bym prosił coś na temat wiązów i grabów! Mieszanki glebowe, nawożenie, podlewanie! Z góry dziękuje! Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2010-01-01, 17:50   

Dzięki Robercie za szczere chęci. Osobiście zacząłbym od obalenia mitu indorów. Później - kolejność dowolna. Każda wiedza uzyskana od kogoś doświadczonego jest tu rarytasem, z którego trzeba skorzystać.
 
 
arczi
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-01, 18:44   

Bardzo pozytywny temat :)
podobnie jak kristofer001, również byłoby mi miło, gdyby autor tematu podzielił się swoją wiedzą na temat wiązów. jestem też ciekaw, kiedy na forum znajdzie się oczekiwany terminarz prac przy bonsai dotyczący hodowli konkretnie - indoor. :)
Ostatnio zmieniony przez arczi 2010-01-01, 18:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2010-01-02, 16:27   

moim zdaniem Robercie takie cos jest bardzo potrzebne , bo pomoze wielu uniknac , meczenia roslin a nawet ich zabijanie popzez nie wlasciwe traktowanie czy tez formowanie nie we wlasciwych terminach . ja najbardziej oczekuje na informacje o bukach grabach i klonach japonskich czy tez ginala .oczywiscie na temat sosenek ,silwestrisek > tez z checia poczytam popytam . i mam nadzieje ze swoja podziela sie inni znani bonsaisci , < bo na temat jalowcow tez napisales bardzo duzo > wystarczy przeczytac ze zrozumieniem , i wiesz bardzo duzo :spoko:
 
 
 
Robert Błądek 
Robert błądek


Pomógł: 9 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Lis 2007
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 2010-01-02, 23:46   

GOYOMATSU- sosna drobnokwiatowa zwana też japońską białą sosną, bardzo wdzięczny gatunek do formowania. Jest to sosna pięcioigłowa, polskimi odpowiednikami są sosna wejmutka i limba. Goyomatsu idealnie znosi nasze srogie zimy, ponieważ w japoni jej naturalnymi stanowiskami są najwyższe partie gór. To jakby japoński odpowiednik naszej kosodrzewiny tylko, że pięcioigłowy.
Zacznę od mieszanki podłoża jaką się stosuje do tej sosny. Tak samo jak przy jałowcu pospolitym mieszankę trzeba przesiać i podzielić na trzy frakcje (pył odrzucamy). Skład wielu zaskoczy ale jest bardzo odpowiedni dla sosny drobnokwiatowej:
-50% akadama
-30% kiryu
-10% bims (lawa)
-10% skały wapiennej np. dolomitu
Zacząłem do tej sosny ponieważ pojawił się temat dolomitu na forum i jak widać czasami się on przydaje. Ta sosna do prawidłowego rozwoju potrzebuje odrobiny jonów wapnia. Dlaczego? Pewnie dlatego, że naturalny środowiskiem dla jej korzeni są szczeliny skalne.
Jak widać te mieszanka jest bardzo przepuszczalna, ponieważ sosna ta nie potrzebuje tak dużo wody. No dobrze, to jak podlewać jak to nie trzyma wilgoci a no tak: „...jak ci się wydaje że rano musisz podlać sosnę zrób to popołudniu a jak to wielka sosna (wielkość donicy) to najlepiej jutro...” Więc ostrożnie z wodą . Dodam jeszcze to że te rośliny muszą stać w pełnym słońcu. Mimo, że podlewam je bardzo skromnie to systematycznie to naprawdę wielka sztuka oby wyczuć ten właściwy czas. Gdy przegapię to mogę się pozbyć rośliny. Przy takim podlewaniu stosujemy bardzo duże dawki nawozu organicznego a w połączeniu z dużym nasłonecznieniem sosna wytwarza bardzo dużo krępych przyrostów o drobnych igłach.
_________________
Pozdrawiam R.B.
 
 
Herpestes 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Mar 2008
Skąd: Stare Juchy
Wysłany: 2010-01-03, 05:53   

To bardzo miłe że chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami :spoko: :beer: Bardzo Ci dziękuję,a osobiście chciał bym dowiedzieć się co wiesz o bukach ,grabach i dębach.Z niecierpliwością czekam na informacje na temat tych gatunków.

Pozdrawiam :-)
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2010-01-03, 13:01   

Nie wiem czy dobrze kumam ale sosna drobnokwiatowa ma nieco wspólnych cech z sosną ościstą. Czy pańskie wskazówki można stosować w uprawie sosny ościstej?
 
 
 
Robert Błądek 
Robert błądek


Pomógł: 9 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Lis 2007
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 2010-01-03, 13:53   

Te wskazówki, tak mi się wydaje, można zastosować do naszej limby bo to też sosna pięcioigłowa. Sosna oścista....? nic na jej temat nie wiem i w sumie nie chcę wiedzieć. Tak samo o dębach nie mam ich i nie chce mieć nawet za darmo, i nie mogę nic na ich temat powiedzieć.
_________________
Pozdrawiam R.B.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2010-01-03, 14:27   

Sosna oścista jest również sosną pięcioigłową więc dlatego pytam. Dlaczego tak podchodzi pan do sprawy dębów?
 
 
 
pinaceae
[Usunięty]

Wysłany: 2010-01-22, 17:40   

Nie wiem czy jest to już temat odnośnie goyomatsu i czy można pytać. W każdym razie sprobuje :) Jak Pan zabezpiecza martwe drewno u sosen, które styka się z glebą lub jest pod powierzchnią gleby. Jest na to jakiś dobry sposób?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group