Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jin! Preparaty...
Autor Wiadomość
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 19:05   Jin! Preparaty...

( Wątek z 20.12.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Panowie... wiem ze ten watek juz byl poruszany nie raz... czy nie mozna zastapic specjalistycznego preparatu do jin np. sokiem z cytryny? bo cos słyszalem o tym?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-08-12, 19:06   

Tak , można zastępczo , zastosować kwasek cytrynowy rozpuszczony w wodzie , jednak powtażam ZASTĘPCZO , bo nic nie zastąpi orginału we wszystkich zakresach działania , ponieważ nie chodzi tu tylko o wybielenie martwego drewna , ale przedewszystkim o zabezpieczenie przed procesami gnilnymi .

Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego Jacek Grzelak
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 19:07   

Jacku moze jakies proporcje? ile wody ile kwasu? Mam mirta jes młody cienki pien ale ksztaltuje sie z niego naprawde ladny okaz i brakuje mi malego jina i male shari... błędem by bylo gdybym na cienkim pniu zrobil shari? i czy wogole po shari jak bedzie roslinka rosła? shari powoli zacznie zanikac?

Dzieki ci bardzo na tobie zawsze mozna polegac
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-08-12, 19:07   

Najpierw pytanie , a czy musisz na siłę na tak wiotkiej roślince robić shari ? Czy nie lepiej zostawić ją w spokoju do czasu aż będzie miało jakiś sens robienie na niej jakiegokolwiek martwego drewna ? Na tak cienkiej i młodej roślince największe shari zarośnie się najpuźniej za 5 lat (o ile nie zabije roślinki) i pozostanie po nim paskudna blizna .

pozdro J. G.
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 19:08   

aha... a jin ?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-08-12, 19:08   

Nie robi się jinów na liściakach , poza krotkimi na dębie i buku
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 19:09   

a tak właściwie to gdzie mozna kupić tanio środek do jina? - moze macie jakieś zaplecza?
albo troche na zbyciu?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-08-12, 19:10   

Ja wiem że jest możliwy zakup , ale czy tanio , to kwestia podejścia i skali w jakiej się przelicza , bo na przykład za równowartość 20 piw można kupić 0,5 litra tego środka , reasumując myślę że to przynajmniej nie drogo , pozostraje jednak pytanie , czy jest nam taka ilość koncentratu potrzebna , bo ja obecnie zużywam go około 200ml na sezon :-o
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 19:10   

a tu jest jakas okreslona regula tylko iglaki , debby i buki? :roll: pasowal by taki malutki jinek w moim mircie ...
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-08-12, 19:11   

Ależ Ty jesteś uparty , ja Ci tu tłumaczę że się nie robi , a Ty , że by pasował , a widziałeś w naturze jakieś jiny na liściastych drzewach , które utrzymają się tam dłużej jak 3-5 lat ? Drewno buka i dęba jest dość twarde i nie gnije tak szybko , dlatego dopuszcza się jiny na nich , natomiast na iglastych jiny są jakby naturalnie impregnowane przez żywicę , dlatego są tak często na nich spotykane , mowa tu o obserwacji natury , bo od tego powinniśmy zaczynać
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 19:12   

ja z kolei słabo wierze w ten sok cytrynowy - moze wybiela drzewo - ale napewno nie konserwuje tego drewna -wiec jest podatne na gnicie
co do jina i kwasku cytrynowego - to słyszałem ze sie robi opryski na zime tymi srodkami - które mają na celu wybić robale ,grzyba z drzew

P.S. Jacku to zalezy jakie piwa?czy te z lepszej półki czy te sikacze ? - zakładam ze Ty pijesz te lepsze - to i tak masz tanio ten srodek! - bo ja 0,5 litra widziałem za 105złotych :/ a to troche drogo - tak wiec gdybyś zamawiał,albo brał ten srodek -to daj znać

P.S.2 - ten sroek nie ma chyba daty waznosci? a bynajmiej nie krótszą niż 10 lat - wiec mozna na zapas troszke zebrać
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-08-12, 19:13   

Fiiiuuuu , ponad 100zł , to faktycznie drogo , ja pisałem o cenie około 50 zł, no może troszkę więcej , dawno nie kupowałem , bo miałem troszkę jeszcze od przyjaciół , ale na przyszły sezon bendę musiał sie na nowo zaopatrzyć .
daty ważnosci chyba nie posiada , jednak należy uważać z rozcieńczonym środkiem , bo się jakby ważył , czy coś takiego , natomiast czysty koncentrat potrafi sie krystalizować na ściankach słoika , jednak w niewielkim stopniu .
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-08-12, 19:13   

Quercus

Wydaje mi się że z naszego grona Ty masz najwięcej doświadczeń z jin'ami. Powiem więc wprost: może zechciałbyś utworzyć nowy temat (dajmy na to: "Wykonywanie jin . Krok po kroku"), w którym opisałbyś cały proces od A do Z z wszystkimi uwagami dotyczącymi różnych szczegółów.

Proszę Cię o to , bo właściwie takiego pełnego wyjaśnienia i opisu tej techniki nikt się tutaj jeszcze nie podjął, więc byłby on kolejnym cennym dodatkiem do ogółu wiedzy dostępnego na tym forum.
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-12, 19:14   

myśle ze to byłby dobry pomysł - ale zeby tutaj dać fotki - to chyba bedziemy musieli poczekać do wakacji(lipiec-sierpień) - kiedy te jiny sie robi
bo z suchego opisu -dalej nic nie bedzie
no chyba że Jacek - juz narobił tyle fotek i przewidział ze zada mu ktoś te pytanie

a co do robienia jinów ,shari itp itd
to mysle ze nikt z nas jeszcze tego nie robił (chyba ze malutkie) dlatego ze mamy za małe drzewka i za chude - takie ranki to by zarosły w 2-3 lata

a Jacek ma okazy niczego sobie - wszystkie prawie to yamadori - wiec czego chcieć wiecej od życia (Qercus - a moze chcesz jeszcze mieć brata jednego wiecej )
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-08-12, 19:15   

OK Postaram sie zrobic taki wątek , ale proszę Was o cierpliwość , bo w chwili obecnej nie mam za wiele czasu , więc może wyklepie cos po Nowym Roku i kilka fot też sie znajdzie , przynajmniej przykładowych
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group