Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Koniec zimowania i czynności wiosenne- jak to przeprowadzić?
Autor Wiadomość
KasiaQ
[Usunięty]

  Wysłany: 2009-02-03, 11:48   Koniec zimowania i czynności wiosenne- jak to przeprowadzić?

Moje roślinki (jest ich chyba 12) zimowały w piwnicy przy oknie (miały światła pod dostatkiem) w temp. -5 do 5 stopni (w zależności od tego, co było na dworze). Są to głownie pigwowce i irgi. Większość pigwowców wypuszcza już malutkie, jasnozielone listki, a jeden ma już 3 pąki. Moje pytania w związku z tym brzmią:
Jak powinnam teraz z nimi postąpić? Kiedy przenieść? (spodziewam się, że na dwór to dopiero, jak będzie pewność, że nie przyjdzie mróz). Na wiosnę zamierzałam przycinać im korzenie i przesadzać do mniejszych doniczek. Czy skoro budzą się już ze snu, powinnam zająć się tym jak najszybciej?
Poza tym dwie z roślin są zadrutowane - czy to nie przeszkadza w przesadzaniu z przycinaniem korzeni?
Bardzo proszę o pomoc.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2009-02-04, 07:58   

W niskiej temperaturze drzewka budzą się dość ospale , powoli , więc trzymaj je jeszcze na miejscu jak najdłużej , szczególnie że piszesz że światła mają tam pod dostatkiem , gdybyś je teraz przeniosła do mieszkania , to ruszą dość mocno i może to spowodować nadmierne wydłużanie się pędów . Przed przesadzaniem należy zdjąć druty i to co najmniej tydzień - dwa przed planowanym zabiegiem .
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-04, 14:10   

A w jakiej kolejności najlepiej to zrobić? Zaczekać na czas, kiedy będę mogła wynieść je na dwór, zdjąć druty, przesadzić? I kiedy najwcześniej mogę wziąć się za przesadzanie?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2009-02-04, 22:00   

teraz możesz rozdrutować , następnie przesadzanie (po co najmniej 2 tygodniach ) i wreszcie po około 4 tygodniach od przesadzania , możesz ponownie zadrutować ( w razie potrzeby ) , a w końcu , gdy tylko temperatura na zewnątrz się ustabilizuje , wynieść je na zewnątrz (tu piszę o irgach ) pigwowce można już w marcu przenieść do mieszkania :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-08, 10:04   

Chyba czegoś nie zrozumiałam... Pigwowce w marcu przenieść do mieszkania :?: One teraz stoją w piwnicy, na oknie, w chłodnym miejscu. Zarówno irgi, jak i pigwowce. To mam pigwowce przenieść do mieszkania zanim wyniosę je na dwór?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2009-02-09, 00:04   

oj , przepraszam , pomyliłem z granatowcami , sorki za zamieszanie , traktuj je tak samo jak irgi :oops:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-14, 15:04   

Jasne, nie ma sprawy. Pozdejmowałam już wszystkie druty, za 2-3 tyg będę je przesadzać. A kiedy mogę przycinać? Też ze 2 tyg odczekać po przesadzeniu?
A tak na marginesie - co to są te granatowce? Kwitną na granatowo? :-P
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2009-02-14, 16:50   

Mysle, ze Jacek mial na mysli Punica Granatum, czyli granat wlasciwy. Na pewno jadlas owoc granatu, to sa wlasnie granatowce! Jak dla mnie bardzo fajne drzewka indoor, maja ladne kwiaty, pozniej owoce i po mocnym przycieciu ladnie sie rozkrzewiaja, wiem bo sam posiadam jednego!
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2009-02-18, 15:08   

Tak , dokładnie , dodam jeszcze tylko że najlepiej jako bonsai prezentują się większe okazy powyżej 60cm , ze względu na dość okazałe kwiaty :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group