Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
rodzaj żwirku
Autor Wiadomość
bea0505
[Usunięty]

  Wysłany: 2009-01-14, 12:52   rodzaj żwirku

kochani ,zbliża sie termin w którym ,zabiorę sie do przesadzania drzewek
1.bonsai-karmona drobnolistna
2. ,,kostropacz,, beniamin
w związku z tym ,proszę o poradę który z ,,materiałów,, użyć jako żwirek , do wymieszania z ziemią- :-D załączam zdjęcia .. nadmienie, że ten żwir rzeczny na zdjeciu 2 jest wielkości 3-8mm,czy mam go przebierać -te mniejsze wybrać :shock: jeśli tak to ,,moja cierpliwość,, zostanie wystawiona na próbę :]
POZDRAWIAM!

DSCN1594-1.JPG
średnica około 3-5mm
Plik ściągnięto 6460 raz(y) 145,22 KB

DSCN1593-1.JPG
średnica 3-8mm
Plik ściągnięto 6461 raz(y) 155,54 KB

Ostatnio zmieniony przez bea0505 2009-01-14, 12:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-14, 14:51   

1 w zupełności wystarczy. Przy małych donicach i małych roślinach nie ma sensu stosować większego żwiru. Czy na 1 zdjęciu jest tylko płukanka czy coś jeszcze?
_________________
 
 
bea0505
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-14, 15:32   

na 1 zdjęciu jest sama płukanka .
a jeśli chodzi o wielkość donicy i karmony to jest ,duża -tak myślę

RSCN1194-1.JPG
karmona około 60cm
Plik ściągnięto 9537 raz(y) 71,28 KB

DSCN1312.JPG
beniamin ,którego mam zamiar zagęscić i przerobić na bonsai
Plik ściągnięto 6458 raz(y) 126,96 KB

 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-14, 15:54   

To nie jest duża donica. Większy żwir stosuje się przy yamadori, kiedy sadzimy roślinę w pojemniki nawet 90 litrowe. Wtedy miesza się różne frakcje żwiru ze sobą. Do tej wielkości donicy możesz zastosować obie te frakcje, gdyż 8mm nie jest aż tak dużą granulacją. Dla Ficusa zrób bardziej przepuszczalną glebę a w mieszance Carmony możesz zawrzeć jedną część torfu. Ficusowi możesz wymienić całkowicie glebę podczas przesadzania i podciąć ostro korzenie (w sensie nawet 1/2). Możesz też zastosować akadamę zmieszaną ze żwirem w proporcji 2/3 lub 1/1.
_________________
 
 
bea0505
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-14, 16:14   

Dziekuję ci Ronin! :-) fikusowi zamierzałam podciąć korzenie ,ale właśnie co do żwirku nie byłam pewna czy ten biały może być :-) ale jeśli sądzisz ze może ,to go zastosuje :-)
co do akadamy ,nie mam skąd wziąć bo ,nie bywam na alegro :-(
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez bea0505 2009-01-14, 16:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2009-01-15, 09:12   

Ja mogę jeszcze zamiast akadamy zaproponować żwirek dla kotów. WAŻNE - to musi być żwirek niezbrylający. Ja kupuję w Tesco i stosuję mniej więcej od roku, spisuje się całkiem dobrze co widzę po kondycji roślin. Na ogół mieszam go ze zwykłymi podłożami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Maksymalna ilość ziemi w moim przypadku to 1:1, ale na ogół daję więcej żwirku.
_________________
Damian S.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-15, 09:42   

Sorry, ale nie zgodzę się z Tobą. Żwirek dla kotów nie nadaje się do mieszanek glebowych, ponieważ różni go jedna podstawowa rzecza od akadamy a mianowicie akadama pochłania wodę i oddaje ją gdy jest taka potrzeba, natomiast żwirek jedynie pochłania, a gdy jeszcze używamy nawozów stałych to dodatkowo wszystko trafia w żwirek a nie do korzeni.Dlatego ja osobiście odradzam takie wynalazki, ale rób jak uważasz.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2009-01-15, 09:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2009-01-15, 11:55   

Muszę jednak się z Tobą nie zgodzić. Ów żwirek powstaje poprzez wypalenie glinki lub piasku, z tym że materiał nie pochodzi z prowincji Akadama, tylko z wybrzeża Danii bodajże. Szczegółów w tym momencie jednak nie pamiętam, ale mogę oczywiście w domu zerknąć na opakowanie. Metoda wytwarzania jest więc podobna jak przy akadamie. Również właściwości są podobne, żwirek ten wchłania wilgoć i również ją oddaje - tu nie ma betonitu który by ją wiązał, dodatkowo jest dość mocny i nie traci struktury. Pomysł opisany na bonsai4me Link , w Polsce też już spotkałem doświadczonych bonsaistów, stosujących żwirek przy yamadori dla polepszenia właściwości podłoża. Walter Pall natomiast poleca paloną glinę, jakiej używa się np na korty tenisowe, czy przez straż pożarną do zbierania oleju itp. Takie podłoże może być nawet lepsze od akadamy! Wystarczy bowiem kupić tanią wersję akadamy, która nie utrzymuje struktury i powstaje podłoże, które wręcz szkodzi roślinie.
Link do blogu Waltera Palla
To nie jest tak, że tylko akadama ma te właściwości, prawdopodobnie ma je najlepsze, ale zawsze jest alternatywa.
_________________
Damian S.
Ostatnio zmieniony przez fidelpatcha 2009-01-15, 12:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-15, 12:12   

Ok, to tylko zadaj sobie pytanie co ma na celu robić ten żwirek w swojej oryginalnej formie, przeznaczeniu? Akadama jest wypalana, keramzyt też, klinkier również a wszystko produkowanej jest z gliny. Donice też, co nie znaczy, że jak potłuczesz donicę i dodasz ją do gleby to będzie miała właściwości akadamy. To skąd pochodzi mówi już samo za siebie, a skoro "oddaje" wilgoć to nie spełnia swojego celu. Więc albo się mylisz, albo to jest lipny żwirek dla kotów.

No trochę pozmieniałeś tekst, kiedy odpisywałem, ale ok.

Co do linku, to ostatnio go tłumaczyłem na potrzeby tego forum więc wiem co tam jest napisane.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2009-01-15, 12:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bea0505
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-15, 12:16   

dobrze chłopcy ,każdy z was ma pewnie racje ,bo wypróbował w praktyce ,ja myśle ze żle nie zrobię ,jak pozostanę przy żwirku ,który mam ,a mogę mieć go dużo ,od męża z pracy,a taki dla ,,kotka,, musiałabym kupić ,a poco jeśli ten darmowy też jest dobry :-D
ps.myślę ,że bez Akadamy tez będzie nie najgorzej prawda? :-)

pozdrawiam serdecznie! ;-) :-D
Ostatnio zmieniony przez bea0505 2009-01-15, 12:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-15, 12:25   

Bea, żwir rzeczny ma zupełnie inne właściwości niż akadama i co innego ma na celu jego dodawanie.Żwir dodany do mieszanki ma na celu jej rozluźnienie, ale i nie tylko. Glebę rozluźnia się żeby woda nie stała w donicy oraz żeby powietrze miało łatwiejszy dostęp do korzeni. Co więcej żwir pobudza korzenie do rozrastania się, ale to już inna bajka. Akadama jest podłożem, które ma na celu głównie magazynowanie wody i składników w niej zawartych, a następnie ich oddawanie kiedy zajdzie taka potrzeba. Również ma właściwości żwiru, o których pisałem. Przy młodych roślinach robi się często mieszanki akadamy ze żwirem z przeważającą ilością żwiru, a stopniowo z biegiem czasu przechodzi się do czystej akadamy. Ponadto to podłoże ma jeszcze jedno ważne zastosowanie a mianowicie woda nie zalega w mieszance i nie dusi korzeni, co wydaje się paradoksalne, ale nie czas i nie miejsce na takie dywagacje. zastosuj wpierw żwir, a jeśli uznasz, żę zależy CI na roślinie to przesadź ją do akadamy.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2009-01-15, 12:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bea0505
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-15, 12:33   

a widzisz Ronin, tego to nie wiedziałam ! Mądrze piszesz ;-) karmonka juz nie jest młoda ,a beniamin też ma z 15-16lat ,ale z niego dopiero bedę ,,tworzyć bonsai( w właśnie ile może mieć ta moja karmona z 20lat?) na początem muszę żwirek ,a następnym razem już będę wprowadzać Akadamę jak ją gdzieś dostanę :-)
dobrze kombinuje ,czy nie? ;-)
Ostatnio zmieniony przez bea0505 2009-01-15, 12:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-15, 12:47   

Mądrze piszę, ale widzę, że niezbyt jasno. Młoda roślina w sensie dopiero co zaczęła być przygotowywana do bycia bonsai-czyt. sadzonka, pre-bonsai. Chodzi o pracę na korzeniach, o i ich dostosowywanie i "rozkrzewienie". Sukcesywna praca na korzeniach ma na celu zwiększenie ilości korzeni włośnikowych i pozbycie się korzeni przerośniętych, niepotrzebnych w takich warunkach. Dlatego też podłoże o jakim piszę jest mile widziane. Jeśli już tak bardzo nie chcesz kupować akadamy to żwir z ziemią może być, ale według mnie szkoda rośliny, bo jest ładna i ma warunki. Pień się w miarę fajnie zwęża i należałoby popracować nad nasadą pnia i gałęziami, dlatego też uważam, że zbytnia oszczędność nie jest wskazana. Jeśli chodzi o ficusa to możesz w sam żwir z ziemią go wrzucić. Co do wieku to nie ma takiej możliwości żeby ustalić wiek rośliny, jedynie przybliżony. Do tego są potrzebne urządzenia laserowe, albo nawiert w pniu. Takie rośliny są "produkowane" z odkładów powietrznych z gałęzi roślin rosnących naturalnie na Dalekim Wschodzie.
_________________
 
 
bea0505
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-15, 12:56   

przepraszam ,ale sie zaplątałam ty piszesz o karmonie ,że to dopiero sadzonka?, czy o fikusie z którego będę robić bonsai ,bo jak dla mnie karmona jest już bonsai i to dość okazałym ,,,wykształtowanym,, myślałam ,że tylko korekcja teraz po przez przycinanie ,przecież juz jest ukształtowana ,a fikus jest materiałem na bonsai, ---zaplątałam sie już teraz w tym ,czy ty mnie nie zrozumiałeś ,czy co ?piszesz o pniu ,ze sie zwęża i należałoby popracować nad nasadą i gałęziami ,a potem piszesz,że jezeli chodzi o fikusa , to możesz go w sam żwir z ziemią wrzucić .....-zaplątana na maxa jestem :-/
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-01-15, 13:33   

Ekhm. Dobra pozostawmy termin sadzonka. OBIE rośliny to MATERIAŁ NA BONSAI, ok? Dla mnie Carmona nie jest bonsai, ale to kwestia subiektywna.
Uwagi o pracach na roślinie tyczą się Carmony, o Ficusie pisałem jedynie w kwestii przesadzania.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group