Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
czy to możliwe i czy się opłaca
Autor Wiadomość
Jacek Wakuluk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-09, 11:58   czy to możliwe i czy się opłaca

Więc dzisiaj na działce (w zasadzie miedzy :P ) rodziców zauważyłem głóg (chyba głóg - ma takie czerwone owocki, ewentualnie poprawcie mnie). W zasadzie mam lakoniczną wiedzę o kopaniu i tak dalej, ale czy taki duży materiał da się wykopać (kiedy) i czy coś z niego będzie. Fotka nie jest doskonała (roślinka ma 180 cm). Oto ona.
Ostatnio zmieniony przez Jacek Wakuluk 2008-11-09, 11:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-11-09, 12:22   

tak szczerze to nie jest to taki duzy okaz . ma dosc cienki pien wiec bedziesz musial go dosc mocna skrocic . zeby pozyskac rosline trzeba posiadac odpowiednia wiedze na ten temat . nie jest to material pierwszych lotow ale skoro tak bardzo chcesz go pozyskac to dobrym terminem jest wiosna , prze pekaniem pakow .
 
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-09, 12:30   

Jeśli już, to od wiosny zacznij go kształtować jak zwykłe drzewko. Podcinaj mu gałęzie itd. Zacznij też podkopywanie na kilka razy.

Co to da:

-głóg się zagęści
-będzie mu się rozrastał pień w normalnym tempie.

Powołując się na W. Kohlheppa mogę powiedzieć, że początkowo głóg praktycznie nie przyrasta w pniu na grubość. Autor zaleca, aby roślinę o wysokości 1,5-2 metrów i grubości palca "tuż przy gruncie" przyciąć i odczekać czas od jednego, do dwóch lat. Dopiero potem przesadzamy do bardzo dużej donicy i tam uprawiamy je przez około 3-4 lata, żeby się zagęściło i żeby zaczęło przypominać skarłowaciałe drzewko. Po tym okresie można myśleć o przesadzaniu do donic przejściowych dla bonsai.
 
 
Jacek Wakuluk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-09, 12:32   

Dzięki za rady. I powiem, że aż tak bardzo mnie nie kręci ten materiał, ale czy da się coś z niego utworzyć ciekawego po odpowiednim czasie??
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-09, 14:43   

To chciałbym zobaczyć 2 metrowy głóg o grubości palca. No chyba, że pan Kohlhepp ma monstrualne dłonie. Kop na raz, nie ma sensu go podkopywać. Tylko pytanie czy jest sens go kopać. Dla mnie nie. Nic w nim nie ma, zwykły badyl z kilkoma gałęziami. Jeśli się już bardzo uparłeś to wczesną wiosną zetnij go z wysokości tuż za pierwszym od ziemi oczkiem i czekaj...kilka lat, usuwając zbędne gałęzie i pąki. Sądzę, że lepiej zrobisz jak go zostawisz w spokoju, chociaż zwierzęta będą miały z niego pożytek.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-11-09, 14:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Wakuluk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-09, 14:49   

Chyba jednak macie rację co do tego głogu - jednak go zostawię. Dzięki za wszystkie rady.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2008-11-11, 20:52   

[quote="Sverting"]Powołując się na W. Kohlheppa ...quote]
Jeśli chodzi o powoływanie się na kogoś. Odpuście sobie Kohlheppa, Kawollka, Tomlinsona i innych piszących tylko dla komercji. Czy ktoś kiedyś słyszał o tych ludziach w okresie przed napisaniem przez nich swoich "dzieł"?
Ostatnio zmieniony przez armin 2008-11-11, 20:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-11-11, 21:21   

O Tomlinsonie były słuchy. Kohlhepp nie wiem czasem czy też nie miał już jakiejś renomy u siebie. Z tego co mi się wydaje to Kohlepp jest autorem wątku z pewną sosną na IBC-ten temat z sosną górską, którą facet ze zdjęć niesie w takim nosidle drewnianym. Niestety IBC nie działa od dłuższego czasu więc nie mogę dać linka,a sosnę z pewnością kojarzą Ci co przeglądają uważnie IBC, ponieważ była "dość" interesująca. Niemniej jednak muszę się zgodzić, że pozycje autorstwa tych panów są czysto komercyjne, choć ciekawe. Tomlinson to raczej album ze zdjęciami z garstką informacji, które oczywiście są cenne dla nowicjusza, ale dla kogoś bardziej wdrożonego nie stanowi większej wartości poza estetyczną. Jak już pisałem w Tomlinsonie jest błąd-"podręcznik" gatunków.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-11-11, 21:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-11-11, 22:19   

Kohlhepp wydał mi się o tyle ciekawy, że pisze o gatunkach rodzimych w dokładny sposób. Opisuje składy mieszanek glebowych, potrzebny drenaż, cechy gatunku wpływające na wygląd bonsai itd.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-12, 06:51   

No, nie przesadzajmy z tymi książkami ani z tym że ich autorzy wzięli się nie wiadomo skąd. Taki H. Tomlinson to osoba która aktywnie brała udział w życiu bonsaistów nieco wcześniej niż większość z nas zaczeła się tym zajmować...

http://web.stonline.sk/bonsainitra/2000.htm

Myślę, że mocno zainteresowani powinni zamienić w tym temacie kilka słów z p. Włodkiem Pietraszko, który od wielu lat wyrabia sobie kontakty na całym Świecie i z niejedną z tych osób może się dobrze znać. Poza tym w kwestii p. W. Kawollka, dopowiem tylko, że napisał bardzo pozytywną rekomendację (tzn p. Włodek) dla tej książki i chyba nawet niektóre rozdziały powstawały przy udziale polskich bonsaistów (bodajże rozdział o doświetlaniu).

Inna rzecz, że książki już z samej swojej istoty nie są w stanie przekazywać bardzo wielu tajników dotyczących sztuki bonsai. To trzeba często "poczuć w rękach" :-)
Ważne jest włąśnie to że przekazują pewne podstawy, a dalej rolę te mają przejmować ćwiczenia praktyczne i warsztaty. Nie wymagajmy więc od książek zbyt wiele. :-)
Ostatnio zmieniony przez Olon 2008-11-12, 06:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group