Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podcinanie korzeni w gruncie
Autor Wiadomość
yogi1976 
YOGI

Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 24 Wrz 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: 2008-09-24, 08:59   Podcinanie korzeni w gruncie

Witam
To moja pierwsza przygoda z sztuką bonsai :-) . Trochę tego forum przeczytałem ale jak to zielony - mało wiem.
Za domem na polu znalazłem kilka dębów i jakieś drzewko drobne listki kwitnie na biało (maj-czerwiec) nie wiem jak sie nazywa (zaraz pomimo deszczu pójdę tam i zrobie foto.
Moje pytanie dotyczy czy teraz warto je wykopać i wsadzić u siebie do gruntu, czy też może obkopać te drzewka aby zagęścić system korzeniowy bliżej pnia. Na jaką średnicę obkopać?
Wiem że dęby mają korzeń palowy, w tym przypadku go uciąć?
Drzewka mają ok 120cm (te drobne listki) wysokości i pień u nasady około 3-5cm.
Dęby są dość duże około 2.5m ale mam też kilka takich po 1.5 m pień ok 3cm.

http://www.fotosik.pl/pok...8c1fe5e96a.html
http://www.fotosik.pl/pok...1c028e7409.html

http://www.fotosik.pl/pok...d58a245f14.html

Mam też na polu dzewko potocznie nazywane kocierpka -czy się nadaje?
Ostatnio zmieniony przez yogi1976 2008-09-24, 10:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-25, 00:15   

ten co kwitnie na biało to głóg , a dęby kop na raz , tylko z dość dużą bryłą korzeniową i do sporych donic , wiosną powinny spokojnie odbić , wykopki możesz już spoko zaczynać , dobrze było by przyciąć je nieco i rany zabezpieczyć pastą :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-25, 05:55   

Kocierpka (czyli czeremcha) też się nadaje na bonsai, ale większe, bo liście ma spore i niełatwo maleją.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-25, 10:39   

Panie Jacku, mówi Pan o podcięci korzeni czy części zielonej? Z tego co wiem dęby mają większy procent przyjęcia kiedy ich się nie tnie podczas wykopywania i pierwsze cięcie, również delikatne, wykonujemy po roku. Co Pan o tym sądzi?

Czeremcha jest rzeczywiście ciekawym materiałem ze względu na to, że szybko rośnie i posiada twarde drewno, dzięki któremu możemy zrobić martwe elementy drzewa. Niestety przez ten szybki wzrost jest też minusem niestety.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-09-25, 12:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-25, 11:19   

Tak to prawda , jednak dotyczy to nieco większych i starszych egzemplarzy , mimo to cięcia nie powinny być silne , z drugiej jednak strony , wielu doświadczonych , twierdzi iż drzewa liściaste powinno się pozyskiwać właśnie z silnymi cięciami , czyli niemal goły pień , ja osobiście pozyskiwałem dęby i w taki i w taki sposób i żaden nie zapewnia takich przyjęć , jak bardzo przepuszczalne podłoże , zawsze będę twierdził iż to jest podstawą :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
yogi1976 
YOGI

Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 24 Wrz 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: 2008-09-25, 13:49   

Dzięki za odp.
Dęby wykopać takie 2,5m czy te mniejsze 1,5m. Myślę, że na początek weznę te mniejsze a te duże niech sobie już zostaną dla potomnych. :-P
Ok. Łopata w dłoń i jazda. :-D

ps. a tak z waszego doświadczenia to z tych 1,5m dąbków, jakiej wielkości uzyskiwaliście bonsai?
 
 
Radolos
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-25, 15:17   

Skoro masz po kilka tych 1.5 i 2.5 m to ja na twoim miejscu najpierw wykopałbym jeden mniejszy teraz, a przed wiosną dwa następne - jeden mniejszy i 1 większy i jeden duży zostawiłbym ostatecznie dla potomnych :) , bo dąb bardzo wolno rośnie.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-25, 16:11   

A czemu akurat teraz chcesz kopać?
_________________
 
 
yogi1976 
YOGI

Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 24 Wrz 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: 2008-09-25, 17:35   

Nie chcę teraz kopać ale jeśli można to czemu nie. Chociaż wiem że lepiej by było wczesną wiosną. A co do głogu albo kocierpki to można teraz czy też lepiej wiosną?
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2008-09-25, 19:15   

A ja sie wbije w temat i chcialbym zobaczyc co wykopales jesli juz bedziesz cos mial! Poniewaz na wiosne tez mam cos do upolowania i ogolnie jestem ciekawy!:)
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
yogi1976 
YOGI

Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 24 Wrz 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: 2008-09-25, 19:44   

Jednego dąbka już wykopałem, jutro wstawię fote. W sumie to musiałem go wykopać bo rósł blisko drogi polnej którą jeżdżą ciężarówki i podejrzewam że do wiosny mogło by mu się coś przytrafić.
Kurcze nie wiedziałem, że bonsai to taka ciężka robota :lol: :lol: :lol: , lej wykopałem jakby po granacie :roll: , ale w sumie to nie miał takich długich korzeni (trzy palowe albo takie "główne"? przyciąłem je tak na 20cm) wsadziłem go do skrzynki z "warzywniaka" obsupując go ziemią z wykopu.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-26, 00:16   

teraz można , ale zawsze lepiej kopać wiosną , wykopki jesienne to zwykle przymus , lub brak cierpliwości , a wiosenne to lepszy odsetek przyjęć i zero problemu z zimowaniem nowo wykopanych roślin :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
yogi1976 
YOGI

Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 24 Wrz 2008
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: 2008-09-26, 19:36   

Oto moja zdobycz:





Nie wiem jak będę prowadził to drzewko czy uciąć ten mniejszy pień w przyszłości choć z drugiej strony to ciekawie by to wyglądało na dwa baty :lol:
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-09-27, 15:09   

Ta zdobycz zapewne jest do nasadzenia parkowego :?: bo chyba nie na bonsai :roll: :?:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Herpestes 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Mar 2008
Skąd: Stare Juchy
Wysłany: 2008-09-27, 20:17   

Napewno na bonsai nie,ale wkop go do gruntu w bezpiecznym miejscu i niech rośnie dla potomnych ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group