Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
yamadori
Autor Wiadomość
ilo666
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-06, 14:29   yamadori

witam serdecznie! posiadam duży lasek około 5 letnich a możne i więcej brzózek! oraz niedaleko domu zbiór krzaków ;-) ujrzałem tam parę okazów które nadały by się na bonsai! i moje pytania brzmią: czy mógłbym je obciąć np. teraz żeby nabrały masy do wiosny i wykopać je właśnie w wiosnę? nie zaszkodzi to drzewkom? dokładnie chodzi mi o brzozy i jarzębinę! jeżeli chce uzyskać kiedyś w przyszłości lasek bonsai z brzozy czy mam je od razu razem wsadzić do jednego pojemnika? i czy to prawda ze yamadori nabiera sama własny kształt bez formowania? liczę na pomocna szybka odpowiedz, ponieważ mógłbym już się za nie zabrać ;-) pozdrawiam serdecznie i dziex z góry za odpowiedzi! :-)
Ostatnio zmieniony przez ilo666 2008-08-06, 14:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-08-06, 22:18   

jezeli chcesz by nabraly masy to nie tnij , przycinajac cos spowolisz wzrost rosliny , po pierwsze termin jest nieodpowiedni , po drugie lasek z brzoze to nie jest dobry pomysl zwlaszcza dla poczatkujacego
 
 
 
ilo666
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-06, 22:44   

ta jedna jarzębina nadawała by się na bonsai idealnie, bo nawet ma kawałek tego pnia :-P wiec wychodzi na to ze mam czekać do wiosny i dopiero wtedy kopać ;-) to będę czekać :-) a prawda to z tym yamadori? ze nabiera samo kształtu?
Ostatnio zmieniony przez ilo666 2008-08-06, 22:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-08-06, 22:55   

Nabiera kształtu rosnąc w naturze poprzez różne czynniki przyrodnicze. Natomiast nie jest prawdą, że nie trzeba już po wykopaniu formować. Właśnie w tym cała sztuka polega żeby wydobyć z rośliny to co nam już prezentuje, czyli te elementy, które zdecydowały, że roślina nadaje się na materiał do formowania.
_________________
 
 
ilo666
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-06, 23:21   

ahas, dzięki za rady! no z tym formowaniem to trochę nie tak, bo tam już jest spory pień i nie dałoby się go ani wygiąć ani coś w tym stylu, tylko zostaje korona do uformowania ;-) wiec będę coś planować w wiosnę dopiero :-) gdy wykopie i w ogóle to będę czekac aż wypuści dużo nowych pędów i na następny sezon od wykopania sie za nie wszystkie wezme :-P
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2008-08-10, 07:36   

Witam. Jarzębinę lepiej jest wykopać jesienią, jak liście zaczną opadać. Przesadzić do ogrodu na tymczasowe miejsce. Można również przesadzić do dużej doniczki i na zimę zabezpieczyć. Termin jesienny jest lepszy niż wiosenny z kilku powodów; Długa i wilgotna jesień, często bezmroźna zima to dobry czas na regeneracie systemu korzeniowego. Natomiast wiosna jest często krótka i jest mało czasu na regenerację przed wyrastaniem pędów.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
ilo666
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-10, 21:17   

czyli jarzębinę mam wykopywać jesienią? jakieś przykładowe terminy? czy w czasie jesieni lub zimy wyrosną nowe pędy?
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2008-08-10, 23:53   

Pędy nie wyrosną.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-25, 07:25   

Oczywiście masz zamiar trzymać ją na dworze, prawda?
 
 
ilo666
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-25, 09:21   

tak oczywiście! tylko na dworze, nie chciałbym ich stracić poprzez trzymanie w domu, bo materiały są całkiem dobre i pień konkretny :-P
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-25, 12:28   

No więc jasne jest, że nowe pędy nie wyrosną w jesieni, a tym bardziej w zimie ;)
 
 
ilo666
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-25, 15:00   

teraz to w ogolę nie rozumiem :-| to gdzie bym musial trzymac zeby wyrosly? bo teraz to nie wiem w ogolę o co biega :-|
 
 
Sverting
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-25, 18:15   

Chodzi o porę roku.

Wiosna-lato: Rośliny rosną
Jesień: Przygotowują się do zimy
Zima: "Śpią"
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-08-25, 18:15   

trzymaj na dworze i czekaj na wiosne , nie zauwazyles nigdy ze drzewa w zimie nie maja lisci ?? przechodza wowczas okres spoczynku by na wiosne ruszyc pelna para
 
 
 
ilo666
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-25, 19:02   

zauważyłem i to nie raz! o tym wiem co napisał Sverting, ale AnnaDorota mnie trochę pogubiła! i stad moje wątpliwości i pytanie!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group