Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia drzewka - Penjing Krajobraz Jurajski
Autor Wiadomość
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2008-06-25, 10:27   Historia drzewka - Penjing Krajobraz Jurajski

To jest historia mojego Jurajskiego Krajobrazu Penjing. Nie wpisuj tutaj swoich komentarzy. Jeśli masz uwagi, pytania lub chcesz skomentować to przejdź do wątku Komentarze: Penjing Krajobraz Jurajski

W zasadzie od początku zainteresowania bonsai chciałem spróbować zrobić krajobraz. Wreszcie niedawna wycieczka do Mirowa i Bobolic na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zainspirowała mnie do wcielenia planu w życie.
Kilka słów o samej inspiracji - zamki w Mirowie i Bobolicach łączy malowniczy szlak, biegnący szczytem wzniesienia. Jest to kamienna ścieżka wijąca się wśród skałek, niewielkich drzew i krzewów. Taki właśnie obraz chcę pokazać.
Do wykonania kompozycji użyłem 3 skałek wapiennych. Wyszukiwałem kamienie o drobnej fakturze, naturalnie porośnięte mchem. Do tego dobrałem serissę i dwie sageretie, całość uzupełniłem mchem i drobnymi bylinami.

Tak na początku wyglądała wstępnie częściowa kompozycja. Były tu jeszcze 4 kamienie. W tym momencie ma ona sporo klimatu pomimo tego że jest dość pusto.


Następnie dosadziłem sageretie i niestety zrobiło się bardzo ciasno. Jedna ze skałek została całkiem zasłonięta i z lekkiego szczytu wzgórza zrobił się ciasny zagajnik ze skałkami w tle.


Po sugestiach paru osób postanowiłem dokonać zmiany w kompozycji. Usunięta została jedna skałka, drugą ułożyłem w inny sposób i przesunąłem do przodu, tak by uzyskać więcej głębi kompozycji. Jedną sageretię posadziłem za skałką także dla dodania głębi. Druga sageretia została posadzona z boku, odchylając się na zewnątrz, by odsłonić skałkę za nią, serissę natomiast przesunąłem bliżej centrum, jako że nasada jej pnia jest najgubsza. Drzewko będzie miało lekką, dramatyczną formę więc nie ma obawy, że jej korona zasłoni dużą część kompozycji.



Teraz daję czas roślinom na nabranie sił. W przyszłości trzeba ułożyć korony.
Sageretia z lewej strony wymaga lekkiej korekty korony, tak by była bardziej zwarta, lecz z zachowaniem lekkości. Sageretia z tyłu zostanie ułożona tak, by wyglądało to na 2 może 3 drzewka - celem uwydatnienia głębi. Najwięcej pracy przy serissie, trzeba zagęścić zieleń tak, by można było ukształtować lekkiego literata.
_________________
Damian S.
Ostatnio zmieniony przez fidelpatcha 2008-11-24, 10:41, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2009-08-17, 10:44   

Witam
Sporo się pozmieniało, po pierwsze w tym sezonie zrezygnowałem z doniczki na rzecz kamienia, po drugie poszedłem na żywioł i pobawiłem się w murarza. Zmienione zostały również drzewka.
Wyszło miłe dla oka McBonsai
_________________
Damian S.
Ostatnio zmieniony przez fidelpatcha 2009-08-17, 10:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2009-09-04, 09:17   

Sprzedane. Temat zamykam.
_________________
Damian S.
Ostatnio zmieniony przez fidelpatcha 2009-09-08, 09:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group