Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Grab
Autor Wiadomość
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2008-04-29, 10:48   

Sorki, ale nie wytrzymałem. FORUM MA POMAGAĆ, A NIE WPROWADZAĆ W BŁĄD :-x . Pawle, o jakim ucinaniu i estetycznym zabliźnianiu mówisz. Twój pomysł stworzy większego potworka niż jest teraz. A gdzie proporcje pnia do gałęzi? Bix - zanim zarzucisz komuś brak wiadomości i zdrowego rozsądku, zastanów się na jakim poziomie są Twoje umiejętności i jakie masz doświadczenie z pozyskiwaniem i przeżywalnością drzewek. Yoker ma więcej racji niż Ty, jedyne, z czym się z nim nie zgadzam to termin kopania (tooffii nie ma doświadczenia, a drzewko musi przeżyć zimę). Opanujcie się. Nie nabijajcie postów, bo za jakiś czas pojawią się nowi forumowicze - teoretycy i będą udzielać rad opierając się na waszych postach. Jeśli chodzi o graba - zostaw go teraz w spokoju. Za rok wykop i przesadź do dużej donicy (wog, jestem z Tobą). Najlepiej zrób to z kimś doświadczonym w PRAKTYCZNYM pozyskiwaniu, bo będziesz mógł przy okazji pozbyć się niepotrzebnych korzeni.
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2008-04-29, 12:40   

racja ja opieram sie na wiedzy ogrodnikow a oni sie znaja wiec pisze co mi powiedza na jesien kopie lisciaste a na wiosne iglaste i natym ja bazoje < wykopalem juz kolo 30 sztuk jak narazie ze 100% skutkiem > . moze sie nieznam ale so lepsi fachowcy :lol:
 
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-29, 13:10   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-23, 06:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2008-04-29, 15:20   

racja
:spoko:
 
 
 
tooffii
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-29, 16:14   

Czyli czekam do nastepnej wiosny, przycinam przez cale lato zeby sie za duzo nie rozrosl i powiedzmy koniec marca wykopuje na raz, czy sie myle?
 
 
tooffii
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-04, 17:41   

A co myslicie o tym grabie czy jest to lepszy material niz ten wyzej ? Przyznam sie ze juz troszke mu pobcinalem cienkie galazki (nie wiem czy dobrze zrobilem) dobra teraz fotki



Oczywiscie o ten wierzcholek bedzie skrocony, bez niego siega mi troche powyzej kolan
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-04, 18:27   

Tak, tego w pełni popieram. Najważniejsze, że jest gęsty przy niedużej wysokości. Ważny jest też ruch pnia no i zwężanie, ale tego ze zdjęć wywnioskować nie można. Podetnij korzenie w odległości ok. 30 cm od pnia, pousuwaj chwasty rosnące w około i spulchnij mu ziemię. Z nim nie będzie problemów żeby wykopać, więc żadne wymienianie ziemi nie jest konieczne. I tak go nie wykopiesz w tym roku więc możesz popracować nad systemem korzeniowym - właśnie podcięcie. Czubek zetnij dosyć sporo no i zabezpiecz cięcie. odkop nebari, bo ono jest najważniejsze obecnie. 3 lata z tym materiałem i masz świetne drzewko.
Bardzo fajny materiał. :spoko:
No i najważniejsze zdobądź pozwolenie, bo takie nielegalne kopanie to droga impreza. Taniej by wyniosło kupno już bonsai niż mandacik ;/ Ale ważniejsze jest to, że my doceniamy przyrodę a nie ją niszczymy, prawda :?:

No i doglądaj go czy się z nim nic niedobrego nie dzieje ;-)
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-05-04, 18:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tooffii
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-05, 21:40   

Rozmawialem ze znajomym sadowniko-ogrodnikiem amatorem :-D i on mi polecil kopanie bez podcinania korzeni (czyli na "raz") i wlasnie na jesien, a o obcieciu czubka o grubosci powyzej 1cm to zima najlepiej co o tym myslicie bo juz sam nie wiem. Ronin ale tak jak poleciles spulchnilem ziemie powyrywalem chwasty i przy okazji zrobilem dokladniejsze fotki nebari

 
 
Paweł Dembek
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-18, 16:44   

Jeśli chodzi o pierwszego graba to moim zdaniem jest to idealny materiał na formę miotlastą (nie wiem czemu niektórzy koniecznie chcą robic z tego egzemplarza formę wzniesioną) - więc zostawiłbym go na razie tak jak jest - jeśli będziesz pozyskiwać za rok, to sugerowałbym oczyszczenie miejsca cięcia i posmarowanie jakąś pastą np. funabenem - ciepłe i mokre zimy powodują że rośliny mają problem z uszkodzeniami które szybko gniją. Jak już będziesz go mieć w donicy to można będzie poprawić miejsce cięcia (usunąć starą tkankę i wyprofilować) tak żeby szybciej zostało zalane kalusem.
Graby rosną szybko i szybko się regenerują, mój mimo pozyskania na jeden raz i tak miał taki przyrost, że niejedna "dobrze ukorzeniona" roślina ogrodowa by mu pozazdrościła.
pozdr
Ostatnio zmieniony przez Paweł Dembek 2008-05-18, 16:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group