Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przycinanie korzeni - korzeń palowy.
Autor Wiadomość
esbart
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-05, 17:41   Przycinanie korzeni - korzeń palowy.

Przesadzając swojego klona podciąłem mu lekko korzenie. Wszystko układa się po mojej myśli.
Jednak korzeń palowy wygląda dość nieestetycznie (chcę drzewko posadzić na kamieniu w niedalekiej przyszłości). Ze szkółki przyszedł w małej doniczce i ten korzeń strasznie się zwinął... tj. nie miał miejsca, rósł więc na boki, znów mu brakowało miejsca to skręcił... i się zakręcił :lol:

Czy mogę w przyszłości uciąć to skrzywienie i zostawić tylko tą część prostą korzenia? Czy korzeń palowy, po ucięciu rośnie dalej? No i czy w ogóle korzeń palowy można ciąć, bo mam mieszane uczucia...
Ostatnio zmieniony przez szef 2010-02-07, 13:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2008-04-05, 17:47   

tak mozesz ciac , ale pod warunkiem ze jeszcze paki sie nie rozwinely.
Ostatnio zmieniony przez szef 2010-02-07, 13:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
esbart
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-05, 18:09   

Spokojnie... już przesadziłem. Nie będę odkopywał, po to, żeby tylko uciąć. Po prostu pytałem czy palowy nie ma jakichś ważniejszych funkcji niż inne korzenie, co mogłoby go dyskwalifikować do cięcia.
Zgodnie z długofalowym planem za 2-3 sezony klon trafi na kamień, więc jeszcze sporo czasu, żeby i on system korzeniowy rozbudował, i żebym ja znalazł odpowiedni kamień :roll:
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-05, 20:44   

Korzeń palowy jest stabilizatorem najbardziej, chyba, że odchodzi od niego masa korzeni włoskowatych. Wtedy korzeń ma też funkcję żywieniową, nie bezpośrednio, ale ma. Korzenie palowe w naturze zapewniają drzewu stały dostęp do wilgoci. Jeżeli chcesz uciąć korzeń palowy, a rozumiem, że bryła korzeniowa jest na tyle dobrze rozwinięta, że możesz to zrobić, to pamiętaj o zabezpieczeniu cięcia pastą, najlepiej miękką, bo mogą wystąpić problemy, nie koniecznie od razu.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-04-05, 20:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group