Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Keramzyt
Autor Wiadomość
Nikka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-15, 20:05   Keramzyt

Hejka!
Wyczytałam w książce o bonsai, że można jako dodatek do podłoża stosować KERAMZYT lub PERLIT. Widziałam w sklepie ogrodniczym keramzyt dosyć niedrogi.
Czy można go stosować jako dodatek do podłoża - np. zamiast akadamy???
:-|
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-15, 20:25   

Niby można ale on ma dość dużą średnicę, a akadama ma około 1-2 mm. Więc sama pomyśl co z tego będzie. Perlit rozluźnia podłoże a aka pochłania wodę i oddaje w zależności od sytuacji.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-12-16, 13:08   

Qbik napisał/a:
Niby można ale on ma dość dużą średnicę, a akadama ma około 1-2 mm
tu sie nie zgodze bo ja mam keramzyt wielkosci akadamy(maja okolo 3-4 mm ) co prawda ten drobniejszy jest nieco drozszy od tego grybszego ale jest lepszy jako dodatek do mieszanek . jest tutaj jeszcze jeden minus , poniewaz keramzyt jest lekki i podczas podlwania woda go unosi . ale ogolnie rzecz biorac mozna go dodawac do ziemi lecz lepszy jest drobny zwirek , poniewaz woda nie da mu rady .
 
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-18, 06:25   

Do rozluźnienia podłoża tak, ale ZAMIAST akadamy? Nie sądzę. Jak już tu napisano, akadama pochłania wodę i oddaje, keramzyt nie (zwłaszcza ze ten kwiaciarniany jest robiony z jakichś tajemniczych odpadów). Keramzyt może zastąpić żwirek, ale nie akadamę.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-12-18, 16:38   

Bix napisał/a:
Do rozluźnienia podłoża tak, ale ZAMIAST akadamy
tutaj nikt nic nie pisal ze zamiast akadamy , tylko czy mozna go wykorzystac w mieszance ;/
 
 
 
Jacqueline
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-18, 21:52   Re: Keramzyt

Nikka napisał/a:
Czy można go stosować jako dodatek do podłoża - np. zamiast akadamy???


Czyż nie jest wyraźnie napisane, że zamiast akadamy???
 
 
00seba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-19, 00:46   

Powiem wam że ja kupuję keramzyt o granulacji od 3 do 5 mm który sprzedają pod nazwą handlową "Keramik" (czy jakoś tak) i jak dla mnie to jest świetnym zamiennikiem akadamy. Ma dość dobrą chłonność wody (ma dużą porowatość) i dłużej niż aka trzyma wilgoć. Na akadamie zdążyłem się już przejechać, zastosowałem ją jako samą do mojej mame serissy , wystarczyło półtorej dnia nieuwagi i serissa poszła się je..ć. Wyschła momentalnie. Mówię to z doświadczenia gdyż jakoś kilka miesięcy temu posadziłem mojego plecionego ficusa do pojemnika na którego spodzie zastosowałem wtedy jeszcze ten dużo grubszy keramzyt (taki tylko wtedy miałem), przy przesadzeniu okazało się że keramzyt jest obrośnięty pajęczyną pięknych białych korzeni włośnikowych , które to oplotły go tak że mogłem wyjąć ficusa z pojemnika razem z keramzytem który był na spodzie. Roślina była (i jest ;) ) w świetnej kondycji. Jak dla mnie keramzyt (o małej granulacji ) może w zupełności być stosowany jako element mieszanki , świetnie poprawia właściwości mieszanki , która staje się bardzo przepuszczalna (nie jest dzięki temu zbita a tlen może bez problemu dochodzić do korzeni) . Weźcie też pod uwagę że Walter Pall na swojej stronie oznajmił że w mieszance do swoich drzewek używa w 80% keramzytu !! ! Coś to chyba znaczy, wystarczy spojrzeć na jego piękne okazy.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-12-19, 20:19   

Dodam że rośliny w uprawach hydroponicznych rosną i mają się całkiem dobrze, w podłożu złożonym z samego keramzytu. Nie jest to może związane bezpośrednio z opisywaną tutaj sytuacją, jednak dowodzi faktu, że korzenie w takiej drobnokamienistej strukturze rozwijają się całkiem dobrze, pod warunkiem, że dostrczy im się oczywiście odpowiedzniej dawki wilgoci i składników odżywczych (keramzyt jest produktem zupełnie jałowym, tak jak akadama).
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-19, 21:46   

uprawy hydroponicznej nie ma co porównywać do akadamy, są to dwa różne światy. Nie chce tutaj nikogo zanudzać na czym polega i jak powstała metoda hydroponiczna ale na pewno nie ma cech wspólnych (takich konkretnych) między nią a czystą akadamą. Nie wolno też stosować czystego keramzytu (w przypadku akadamy można) ponieważ metodą hydroponiczną składniki pokarmowe są dostarczane z wodą (podlewa się specjalnie rozcieńczonym nawozem, dodatkowo umieszcza się specjalne wskaźniki w doniczce- jak ktoś chce mogę odsprzedać profesjonalne donice do uprawy hydroponicznej wraz ze wskaźnikami) :-)

ps. Ksiązki są zwykle zagranicznych autorów u których keramzyt występuje w granulacji 1mm. W Polsce nie widziałem.
Ostatnio zmieniony przez PatrykRadulak 2007-12-19, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-12-19, 23:21   

Patryku, chyba opatrznie mnie zrozumiałeś. Nie o porównywanie uprawy bonsai i roślin hydroponicznych mi chodziło, ale o fakt, że korzenie roślin dobrze się w czystym keramzycie rozwijają (mają korzystne warunki fizyczne). :] Żywienie i nawadnianie rośliny w samym keramzycie to już zupełnie inna bajka. Jednak tłumaczy to fakt stosowania przez p. Pall'a mieszanek o tak dużej zawartości keramzytu.
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-20, 10:15   

Olonie dobrze Cię zrozumiałem, ale czytając posty powyżej wyczułem, że niektórzy chcą zastąpić akadamę keramzytem :-) Myślę, że pan Pall ma dostęp do innego rodzaju kemrazytu (1-2mm) i dlatego stosuje go do mieszanek.
 
 
Nikka
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-20, 18:22   

Hej!
Widzę, że temat się rozkręcił ;)
Na wiosne planuję zakup akadamy i troche keramzytu;) będe mieszać podłoża... i zobaczymy co z tego wyjdzie;) :jupi:
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-12-20, 21:57   

Tak, Patryku, w istocie tak jest z tym keramzytem, że to co my mamy możliwość dostać w kraju, i to do czego ma dostęp p. Pall to zupełnie co innego (dziwne ale prawdziwe, niestety). Dlatego warto o tym tu napomknąć. Nasz keramzyt oprócz tego że nie jest oferowany w odpowiednio drobnej granulacji, to ma jeszcze inną strukturę (z tego co słyszałem, jest to keramzyt używany pierwotnie w budowlance). Prawdziwy keramzyt ogrodniczy jaki miałem okazję oglądać był bardziej kamienisty (nieregularny, kanciasty), innego koloru (żywszy). To z pewnością ma znaczenie i być może p. Pall obejrzawszy nasz keramzyt zweryfikowałby nieco swoje poglądy :] :-p .
 
 
00seba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-21, 00:18   

Widzę Patryku że jesteś konserwatystą ;) Powiem ci że gdybym nie spróbował to bym nie poznał się na keramzycie. Nie chodzi tu oczywiście o stosowanie samego keramzytu bo to nie ma najmniejszego sensu, ale jako dodatek do mieszanki spisuje się znakomicie. Nawet w przypadku kiedy wydaje się nam że ziemia już przeschła to keramzyt ma jeszcze w sobie wilgoć, dlatego też mój fikus się tak zachowywał wypuszczając masę korzeni włośnikowych w celu pobrania z keramzytu jak największej ilości wchłoniętej wody. Co do granulacji to nie wiem w czym problem, ten keramzyt który mam jest podobnej granulacji co akadama, po przesianiu go można wyodrębnić granulację praktycznie 2-3 mm , czy według ciebie Patryku jest to dalej za dużo ??
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-21, 06:41   

OOseba, zwróć uwagę na słowa Olona: keramzyt który najczęsciej kupuje się w kwiaciarniach (główne żródło zaopatrzenia początkujacych) to faktycznie jakieś tajemnicze odpady budowlane, speikane i pokryte czymś brązowawym z wierzchu! Nie pochłaniają wilgoci!

Swoją drogą, drobny keramzyt faktycznie bywa, czasem w sklepach ogrodniczych, ziarna 2-3 mm, ale niestety rzadko...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group