Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
formowanie jodły
Autor Wiadomość
GrzesiekK
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-10, 22:04   formowanie jodły

Cześć. Mam pytanie. Od kilku sezonów próbuję kształtować tę jodłę poprzez uszczykiwanie nowych przyrostów. Czy końcówki gałązek powinny być skierowane wierzchołkami wzrostu ku górze jak w przypadku sosny? Czy może jest jakiś inny sposób .Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. DZięki z góry za podpowiedź. Pozdrawiam Grzesiek.

 
 
zon
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-10, 23:17   

A jaki dokladnie chcesz uzyskac ksztalt?
Trójkąty, a jezeli nie to przeslij to zdjecie i narysuj w Paint'cie
jak chcesz zeby wygladalo
 
 
GrzesiekK
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-11, 17:52   

Nie chodzi mi o konkretny kształt tylko o drutowanie poszczególnych gałązek. Czy ich końcówki powinny być skierowane ku górze? Czy powinny zostać tak jak są na zdjęciu?
 
 
FalkoniM 

Dołączył: 07 Lis 2006
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2007-12-11, 18:30   

Przejedż się w Bekidy to tam moze dojżysz właściwą formę ,,Jodła to nie sosna !! !!
Co nie jest prawie proste nie ma racji bytu!!
_________________
WIESŁAW
Ostatnio zmieniony przez FalkoniM 2007-12-11, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
GrzesiekK
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-12, 22:09   

A może ktoś posiada fotki bonsai z jodły? W Beskidy za daleko a w necie nie udało mi się znaleźć.
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-13, 05:50   

Wpisz do googla nazwę łacińską jodły i słowa bonsai gallery.

Nazwę łacińską jodły chyba sobie sam znajdzieśz mając do dyspozycji Wikipedie, co?
 
 
fidelpatcha 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 45
Dołączył: 10 Kwi 2007
Skąd: Siemianowice
Wysłany: 2007-12-15, 09:09   

Wspaniała porada Bix - widać że nawet nie spróbowałeś sam poszukać, bo wiedział byś jak to trudne, albo po prostu nie masz pojęcia co znalazłeś. Nazwa łacińska jodły to Abies - więc w wyniku dostajesz całą masę pięknych świerków - Picea Abies :lol:
Lepiej szukać bazując na języku angielskim: fir -jodła ; spruce - świerk - ogólnie w większości podstawowych języków jodła i świerk to to samo słowo - to tyle odnośnie porad jak szukać

Co do samej formy - Wiesławie pozwolę sobie się nie zgodzić - zgodnie z twoją logiką, każdy modrzew powinien wyglądać jak drabina czy maszt - konary wyrastające na ogół po kilka z tego samego miejsca prostopadle do pnia, świerk to choinka itd... Gdzie tu sztuka? Bonsai to odwzorowywanie natury, ale nie ślepe.

Bonsai4me i kilka innych podaje że jodłę należy kształtować podobnie jak świerka. O inspiracje bonsai jednak ciężko.
kształtowanie świerka
kształtowanie jodły




Chcę zaznaczyć, że nie mam 100% pewności że wszystkie pokazane drzewka to jodły, lecz jest duże prawdopodobieństwo
_________________
Damian S.
Ostatnio zmieniony przez fidelpatcha 2007-12-15, 09:16, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
GrzesiekK
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-16, 20:54   

Jeżeli chodzi o szukanie to zadałem sobie ten trud, tyle tylko że zobaczyłem same zdjęcia świerków. O Abies Koreana tylko teksty dotyczące uprawy. Serdeczne podziękowanie za konkretną odpowiedź i fotki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group