Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ozdoby, jakieś przykłady itp.
Autor Wiadomość
Margoś
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-07, 22:44   Ozdoby, jakieś przykłady itp.

Witam.
Chciałam się zapytać, jakich ozdób mogę u zyć w ozdobieniu bonsai-a?
I może jakieś ciekawe przykłady, i czy to mogą być zwykłe kamienie?
Pozdrawiam.
 
 
Daniel J. 
dawniej: yoker .pl

Pomógł: 21 razy
Wiek: 44
Dołączył: 14 Mar 2007
Skąd: sieradz
Wysłany: 2007-12-07, 22:50   

gwiazda betlejemska bedzie na ten czas dobra albo jakies male mikolajki :-/ :mrgreen: :mrgreen:
 
 
 
Kruk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-07, 23:34   

Hej!
Widziałem jak Japończycy umieszczają pod drzewkami małe figurki ludzi, małe ławeczki itp. może się to nam podobać lub nie...
kamienie jak najbardziej, w doniczce i poza nią.

p.s. yoker nieładnie... :doh: :lol:
 
 
Kruk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-08, 00:21   

Obok drzewka możesz ustawić małe roślinki - kompozycje tzw. KUSAMONO
Jest to część kompozycji na pokazach bonsai lub przy eksponowaniu drzewek. Kompozycje z tych roślinek odzwierciedlają otoczenie w jakich żyją drzewka, sugerują naturalny krajobraz.

oto przykłady:
 
 
Kruk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-08, 00:37   

ps.jeszcze z natury dam przykłady.

PAMIĘTAJ TYLKO ABY FORMA NIE PRZEROSŁA TREŚCI ;) najważniejsze jest drzewko, reszta ma dopełniać kompozycje :spoko:

ADMIN jr: Kruk, posty się edytuje, a nie pisze jeden za drugim !
Ostatnio zmieniony przez Olon 2007-12-08, 09:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Margoś
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-08, 19:26   

Witam.
co do KUSAMONO to chodziło o postawienie przy doniczce z bonsai-em czy wkopanie w ziemie?
A co do tych ławeczek figurek ludzi kamienia i kusamono, to gdzie mogę zakupić te przedmioty?
Pozdrawiam.
 
 
Kruk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-08, 23:50   

Hej!
Kusamono to roślinka (roślinki) stojąca obok doniczki z drzewkiem. Zdarza się również, że tworzone są kompozycje krajobrazowe (seikei) gdzie są kamienie, drzewka i roślinki w jednym.
Jeśli naprawdę szukasz tych figurek to najprędzej znajdziesz je w sklepach z makietami kolejowymi :lol: Żadne inne miejsce nie przychodzi mi do głowy. :-| Moim zdaniem wygląda to trochę kiczowato ale jeśli Tobie się to podoba...

Ładniej w kompozycji bonsai wyglądają naturalne dodatki: mech, kamienie... :spoko:
Ze znalezieniem tego nie ma problemu....musisz tylko poszukać :-D
 
 
Margoś
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-09, 14:47   

Witam.
Te figurki, to zawsze mam na 2 miejscu :)
Gdzie najlepiej kupować kusamono?(w Warszawie)
Wolałabym użyć kompozycji seikei.
A kamienie i drewno wszytko jedno skąd? (nie wiem czy ot tak przyniesione nie będą miał negatywnego działania na drzewko?
Pozdrawiam.
 
 
Kruk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-09, 16:28   

kusamono najlepiej zrobić samemu ponieważ musi ono pasować do drzewka. poza tym to musi być twoja inwencja twórcza. bonsai jest sztuką liczy się w niej więc indywidualne postrzeganie natury, własna wizja.
ja robię to tak: jeśli znajdę i zamierzam pozyskać jakieś drzewko yamadori obserwuję też otoczenie, środowisko w jakim się ono znajdowało. wykopuję też roślinki jake żyły w otoczeni drzewka. przenoszę część środowiska naturalnego do mojego ogrodu. innym razem mogę sam sugerować otoczenie w jakim chciałbym aby to drzewko rosło np. wysokie góry. robię to przeważnie z materiałem na bonsai kupionym w szkółkach lub gdy otoczenie yamadori jest nieciekawe.
co do kamieni i drewna z natury: jeśli pozyskujesz ze środowiska naturalnego to nie powinno być problemu. jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości możesz je umyć i sparzyć gorącą wodą. :-)
 
 
Margoś
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-10, 15:27   

Witam ;)
Jeszcze jedno pytanie mi krąży w głowie.
Jeżeli kusamono też mam szukać na dworze to czy nie isnieje ryzyko tego że drzewko może zarazić się jakimiś szkodnikami?(a może źle zrozumiałam z tym dworem)
Pozdrawiam.
 
 
Kruk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-10, 22:10   

szkodniki zawsze mogą się pojawić, czy będziesz robić kompozycje czy nie. od tego są specjalne środki ochronne.
 
 
Bix
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-11, 06:20   

Co do "przenoszenia szkodników": rozumiem z tego że zamierzasz rośliny zebrane na dworze (w zimie?) przynieść do domu? Jeśli tak, zapomnij o tym jak najszybciej.

Koledzy, rozmawiacie z 10-latką (jak wynika z jej danych) a nikomu nie przyjdzie do głowy poruszyć podstawowego problemu: outdoory trzymamy WYLĄCZNIE na dworze, niezależnie od tego czy to bonsai, czy rośłiny towarzyszące. Jeśli chodzi o rośliny do domu, to jako towarzyszące mozna zastosować małe paprocie różnego typu, kupowane w kwiaciarni.

A całość czyli "bonsai z ozdobami" jeśli nie będzie stała na parapecie - to cała zabawa skończy się szybciej niż się zaczęła.
 
 
Kruk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-15, 22:21   

Hej!
jeśli jeszcze interesują Cię co umieścić pod drzewkiem to zajrzyj tu: http://www.shohin-europe....il-bergson.html
:jupi:
ps.pewnie niedługo pod inym drzewkiem znajdziesz coś dla siebie ;) :spoko:
 
 
Margoś
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-17, 14:28   

Witam, chciałam odnowić temat.
Teraz mam nowego bonsai (wiąz drobnolisny) i czytałam że w połowie jest to indor i outdoor więc można go trzymaćw domu i na dworze.
Więc jeżeli przyniosę jakieś rośliny z dworu do domu do bonsai to czy rezultat bedzie taki sam? ( drzewko zdechnie) czy przeżyje?

P.S. Widziałam dziś w sklepie bonsai który miał ziemię całą porośnięta mhem i poniewarz trochę nie zrozumiałam jak tą kompozycję mogę utrzymać to poprosiłabym o jakiśprzykład powstania mhu w doniczce ;) .
 
 
carol1 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Skąd: Knurów
Wysłany: 2008-05-17, 22:39   

Nie można przynosić wielu roślin z dworu do domu bo uschną!

Jeśli chodzi o mech, to mi w domu zdechł, a na dworze w donicy się trzyma. Aby powstał mech albo czekasz, albo znajdujesz mech moczysz go z pół godziny w wodzie potem kładziesz na donice i dociskasz, no albo przynosisz do domu, wysuszysz, a potem zarodniki sypiesz do donicy i czekasz. Jednak przed tym poczytaj o plusach i minusach tej ozdoby w donicy. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group