Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy może być ziemia uniwersalna?
Autor Wiadomość
yorgus
Gość
Wysłany: 2006-07-16, 16:13   Czy może być ziemia uniwersalna?

( Wątek z 23.05.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam. Mam pytanie, czy do bonsai moge mieć ziemie uniwersalną.Z góry dzieki za odp
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-16, 16:14   

Cześć

Z tą ziemia uniwersalną to różnie bywa. Poza tym jedna drugiej nierówna ( składem , proporcjami , kwaśnością , itp ). Nie polecałbym ci takich mieszanek. Lepiej zrobić sobie samemu.

Zanim jednak podam ( podamy ) Ci konkretny przepis na mieszankę , przydałoby się pochwalić jakie chcesz hodować drzewko. Od gatunku , będzie zalezeć skład i proporcje. Jedne drzewka lubią bardzo przepuszczalne podłoże , i do tego kwaśne , albo , pozbawione wapnia , inne wolą gliniaste , czy piaszczysto żwirowe podłoża , nie mówiąc już o różnym zapotrzebowaniu na podłoża organiczne.

Tak więc czekamy na precyzyjniejesze dane
 
 
yorgus
Gość
Wysłany: 2006-07-16, 16:15   

Mam 2 drzewka(jestem skromny no nie :mrgreen: )
Pierwszy to jałowiec
Drugi to ficus benjamina
Dziękuje za odpowiedź
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-16, 16:17   

Dla jałowca poleciłbym ci następującą mieszankę:

ziemia próchnicza (czy też torf) / glina (lub akadama) / drobny żwirek (najlpszy tzw. granitowy. Można go dostać czasami w sklepach zoologiczno-akwarystycznych). Proporcje: 2/1/1 lub 2/1/2 ( zależnie od gatunku jałowca ).

Do fikusów można zastosować:

glina (lub akadama)/ kompost z kory (lub torf) / piasek . Proporcje 1/4/1

W obydwóch przypadkach sprawdza się też ziemia do roślin doniczkowych zamiast torfu. W przypadku jałowca dajesz wtedy nieco mniej żwirku , a w przypadku fikusa nie dajesz gliny , lub dajesz jej przynajmneij o połowę mniej ( to też zależy od lepkości tego podłoża do roślin doniczkowych ).
Konieczna jest w obu przypadkach warstwa drrenażowa , o której juz wspomniał White.

P.S.
Akadama to specjalnie preparowany substrat z glinki , w postaci granulków , dostępny w sklepach prowadzących sprzedaż bonsai , lub akcesoriów ( także w internecie ) .
 
 
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-05, 08:29   

A czy do Ficusa Benjamina może być sama Akadama?? (no i oczywiście kamorki :lol: )
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-09-04, 20:31   

Może być, akadama jest odpowiednia do większości liściaków.
:-)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-09-04, 20:43   

Z akadamą jest pewien problem , szczególnie w płytkich doniczkach , zaraz po posadzeniu , zanim korzenie jej nie przerosną , a mianowicie jest zbyt sypka i niestała jako podłoże , nawet po ugnieceniu .
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-04, 21:21   

No zaóważyłem to bo moje drzewko które obecnie przesadzone jest do Akadamy miało problemy z równowagą :P ale troszke docisnąłem ;) i jest ok :d ale łatwo by było wyjąć je z tej ziemi bo korzenie jeszcze nie rozrosły się aż tak żeby dobrze ustabilizować drzewko ... ale wszystko w swoim czasie :) drzewko w każdym razie ma się dobrze :)
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-04, 21:28   

Podstawowa sprawa to solidne umocowanie drzewka w donicy za pomocą drutu. Akadama przez dość dłógi okres jest sypka i jak tego nie zrobimy to co ruch donicą mamy drzewko w innej pozycji. A to raczej jest nie na miejscu !!

Poza tym trzeba pamiętać że akadama jest podłożem jałowym !!
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-09-04, 22:17   

O drutach nie pisałem , myśląc o tym jako o oczywistej sprawie , jednak i one niekiedy nie zdają egzaminu po zastosowaniu akadamy , ponieważ po usztywnieniu rośliny drutem , akadama potrafi wysypać się spod korzeni rośliny , już po posadzeniu i jest ona znowu luźna , tu w sukurs przyszedł mi pewien pomysł , przesiałem akadamę , drobne frakcje nasypałem na wierzch już posadzonej rośliny i wodą wpłukiwałem je dla zagęszczenia podłoża , to pomogło , myślę jednak że przydałoby się dodać odrobinę miękkiej akadamy , bo miałem do dyspozycji tylko twardą .
jeszcze nie mam wielkiego doświadczenia z tym podłożem , no ale szybko to nadrobię :roll: pogadam z kolegami po fachu :drunk:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group