Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
kiedy podkopac ??
Autor Wiadomość
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-03, 11:23   kiedy podkopac ??

w przyszlosci chcialbym pozyskac yamadori z lasu i chcialbym je przygotowac a mianowicie bryle korzeniowa zeby drzewko mialo wieksze szanse na przezycie a wiec pytanie brzmi kiedy najlepiej podkopac drzewko aby bryla korzeniowa sie zagescila ??
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-08-03, 11:51   

Iglaki jedynie wiosna i jesień , oczywiście stymulację rozkładaj zawsze na etapy , natomiast liściaste możesz w odstępach 2-3 miesięcznych , nigdy podczas silnych upałów :spoko: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-03, 12:00   

chodzi mi o lisciaki czyli nawet teraz moge gdy niebo jest zachmurzone i nie jest za cieplo ?? czytalem ze powinno sie podkopywac na szerokosc korony czy to prawde czy jakos innaczej nalezy to zrobic ??
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-08-03, 12:12   

wszystko zależy od grubości pnia , oraz wieku rośliny i od tego jaki masz zamiar użyć pojemnik po przesadzeniu , na ogół wystarczy na około stopę od pnia , nie zapominaj o etapach , podcinanie rozkładaj zawsze na etapy co najmniej na 2 , lub 3 razy, czyli 1/3 obwodu pnia dziś , za 2 miesiące następna część itd. Oczywiście źle że zaczynasz dopiero teraz , bo do wiosny nie zdołasz przygotować w ten sposób rośliny , jednak jeśli jest stosunkowo niewielkich rozmiarów , to możesz zaryzykować stymulację na 2 części :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-03, 12:21   

mam na oku jakies 2 roslinki nie za wielkie obwod pnia moze jakies z 15 cm wysokosc do 50 cm narazie sie zastanawiam czy nie wykopac jeden w pszyszlym roku a jednej jeszcze nie tylko pozostawic w ziemi niech nabierze masy (ale pewnie tak zrobie ) zaryzykuje i jedna podkopie na 2 etapy 1 w sierpniu jak sie da a 2 gdzies tak pod koniec pazdziernika (tylko czy w pazdzierniku nie bedzie juz za pozno ?? ) a ta druga pdokopie na 3-4 etapy
 
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-03, 12:23   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-15, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-03, 12:31   

nie chce za bardzo ryzykowac wole miec pewniaka a zapomnailem dodac te drzewka byly wyzsze tylko je obciolem mialy jakies 170 cm teraz maja 50 jak juz wczesniej pisalem i maja jakies 5 lat minimum tak mi sie wydaje przez ten czas korzenie mogly sie dosyc mocna rozrosnac
 
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-03, 12:46   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-15, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-03, 12:54   

w takim razie poczekam do wiosny rydel i w las dzieki wszystki za odpowiedzi :spoko:
 
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2007-08-03, 13:00   

Też mam drzewko na oku i miałem pytać dokładnie o to samo ;-)

Na wiosne wykopywałem drzewko podobnej wielkości jak to twoje które opisujesz "na raz" i przyjeło się bezproblemu.
 
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-03, 13:15   

ja sie troche boje ryzykowac bo ubieglej wisony wykopalem drzewko i nie czuje sie za dobrze ma bardzo malo listkow i nie ma zadnych nowych pakow ale to byl moj blad poniewaz wykopalem go pozna wiasna gdy liscie juz sie w pelni rozwinely i do tego korzenie dosc mocna przyciolem ( tylko sie nie wydzierajcie za moja glupote ) dopiero zaczynalem sie bawic w te klocki i nie wiedzialem za wiele gdzies wyczytalem ze trzeba usunac czesc zielona zeby drzewko wkldalo swoje sily w odbudowe korzeni wiec obcilem troche galezi i usunolem wszystkie liscie teraz lisice ktore sa maja jakies 12 mm i wiecej nie rosna a co do tego prawie wszystkie maja uschniete koncowki niektore sa suche az do polowy narazie drzewko stoi w pjemniku podlewam i zraszam moze sie jakos wykuruje do nastepnego sezonu mam nadzieje boto dzrewko jest bardzo dobrze zageszczone poniewaz bylo juz przycinane kilka razy w ubieglych latach teraz juz wiecie czemu nie chce ryzykowac :oops:
 
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-03, 13:28   

Bo nie USUWA się części zielonej, tylko OGRANICZA. Usunięcie wszystkich liści spowodowało, że drzewo całą swoją energię musi poświęcić na ich odbudowanie: jak inaczej ma się zywoić, bez liści? Jak ma rosnąć?

Tyle piszemy, że defoliację przeprowadza się na zdrowych, silnych roślinach jako ostatni z zabiegów pielęgnacyjnych, w celu zmniejszenia lisci. I nie wolno tego robić za pczęsto i za późno: oprócz liści drzewo wytwarza perzecież nowe pędy, a te nie zdążą zdewnieć przed zimą i obmarzną.

OGRANICZENIE części zielonej przy wykopywaniu drzewa ma za zadanie ująć mu pracy: ograniczony system korzeniowy nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich gałęzi, więc należy je przyciąć. Wtedy zmniejszony system korzeniowy zaopatruje zmniejszoną ilość gałęzi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group