Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mandarynka, czy da sie z niej zrobic bonsai? Warunki hodowli
Autor Wiadomość
Trickle
Gość
Wysłany: 2006-07-11, 22:02   Mandarynka, czy da sie z niej zrobic bonsai? Warunki hodowli

( Wątek z 16.11.2004, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam!!!
Mam pytanie odnosnie Mandarynek. Czy ktos juz probowal z tego "ukrecic" :-D bonsai ? Jak ta roslinka znosi "katorgi" w stylu przesadzanie, podcinianie itp? Pytam bo posiadam takie roslinki posiadajace ok. 30 cm i chcialbym zrobic z nich bonsai. CZy jest to juz odpowiednia wielkosc do formowania czy pozwolic drzewku jeszcze podrosnac? Prosilbym rowniez o garsc informacji o uprawie w/w roslin i ich wymaganiach oraz czy te rosliny traca liscie na zime czy tez zachowuja zielen przez caly rok.
Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 22:07   

Witam

Jak najbardziej polecam ci realizacje pomysłu o "kręceniu" bonsai z cytrusów ( i to wszelkich , a nie tylko mandarynek ) . Rosną jak pewnie juz wiesz dość szybko , więc ewentualne wypadki przy formowaniu daje się szybko "wyretuszować". Cutrusy dobrze znoszą zarówno formowanie poprzez cięcie jak i poprzez drutowanie. Musisz jednak bardzo pilnować ewentualnego ataku przędziorków. Potrafią zabić tę roślinę w krótkim czasie , a szczególnie gdy jest młoda. Mozesz trzymać , a nawet powinieneś , cytrusy w domu na zimę. Lubią jak się je od czasu do czasu wtedy zrosi. Bardzo pomocne , jesli chodzi o uprawę , z pewnościa będzie dokładne przeglądnięcie zawartości poniższej strony:

http://www.cytrusy.net/saga.php

Zwróć uwagę szczególnie na odpowiednie przygotowanie podłoża. W lato cytrusa możesz z powodzeniem wystawić na zewnątrz. Właściwie lubi lekko wilgotny klimat o średniej temperaturze 21-23 C w dzień i 5-10 w nocy. Więc nasze lata mu całkiem odpowiadają. Zdecydowanie lubią słoneczne miejsca.

Co do liści , to pozostają one na roślinie całą zimę , choć często zdarzało mi się że opadały te najstarsze , gdzieś z dolnych partii. Bardzo fajnie cytrus reaguje na częściowe usunięcie liści. Szybko wypuszcza dwa razy więcej zawiązków niż liści , które usunąłeś. Dodatkowo gdzie niegdzie może pojawić się nowa gałązka.

Polecam cytrusy....
Powodzenia.
 
 
Foczka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 22:08   

Hej! Właśnie dzisiaj wpadłam na ten sam pomysł. Mam na działce w wiaderku już bardzo dużego cytrusa ok 60cm (nie wiem czy to grejpfrut, cytryna czy pomarańcz)Przyjżałam się mu uważnie i zauważyłam że ma gałązki rosnące poziomo więc nie będzie wielkiego problemu z doprowadzeniem go do pożądku. Następnym razem pokaże wam jego zdjęcie to mi coś doradzicie. Tylko teraz musze kupić donice. Czy ktoś ma jakieś sugestie na temat tego jaka ona powinna być(bardziej głęboka czy szeroka)? Powiem tylko tyle, że teraz stoi w 10-litrowym wiaderku po farbie...

Hmm... a co myślicie o kształtowaniu "Gwiazdy betlejemskiej"???
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 22:08   

Z tą gwiazdą to daj sobie spokój!!! I nie pytaj daczego!!!

A co do cytrusa to daj mu szeroką donicę ale nie za wysoką.
Jak będziesz wstawiała fotki to koniecznie utwóż nowy wontek w tym dziale.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group