Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kształtowanie oliwki
Autor Wiadomość
Sasuke
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:48   Kształtowanie oliwki

( Wątek z 19.04.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Hej to właśnie moja oliwka... świeżo ją przesadziłem i wyeksponowałem korzenie... poradźcie mi jak i kiedy ją przycinac i drutować (mile widziane zaznaczenie na zdjęciach) BARDZO PROSZE :-)



Dwa zdjęcia usunięte - były bardzo nieczytelne ( jak i te umieszczone)
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:49   

Ja albo słabo widzę albo foty do kitu. Kłania się dział fotografowanie bonsai.
http://republika.pl/bonsa...ografowanie.htm
 
 
trekiel
Gość
Wysłany: 2006-07-11, 21:51   

co do eksponowania korzeni- bardzo dobrze
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 21:53   

Sasuke

Jeśli porównałbyś wkład pracy jaki będziesz musial ponieśc aby to drzewko zaczęło cieszyć oko, z wkładem pracy jaki jest konieczny do uformowania fajnego zaczątku bonsai z kilkuletniej sadzonki, ze szkółki, to okaże się że właściwie czeka Cię tyle samo pracy i wymaga to podobnego czasu. dlatego nie warto kupować tanich "marketsai". Powiem więcej: bez doświadczenia nie warto kupować również drogich! . Lepiej iść do szkółki (ewentualnie centrum ogrodniczego)i wybrac coś z naszego klimatu, za takie same pieniądze albo mniejsze. Oczywiście wtedy hodujemy na zewnątrz. Jeśli juz musisz hodowac w mieszkaniu to tanie są fajne wyrośnięte fikusy różnej maści.

No ale zóż. To moga być rady na przyszłość, ale co teraz masz zrobić?

Ano..."Stara śpiewka" - przesadź najpierw do większej donicy i pozwól masie zielonej się rozrosnąć, zagęszczaj ja poprzez przycinanie młodych pędów, i za wiele na razie nie kombinuj. Potrzebna jest pewan masa krytyczna takiego krzaczka , aby móc zobaczyć w nim jakąś ładną formę. Oliwka nie rośnie zbyt szybko a cięcia znosi nei najlepiej. Poza tym potrzebuje bardzo dużo swiatła. Nienajprostrze to drzewko w hodowli. Hoduj ją sobie może najlepiej tak jak Ci tu opisałem , przynajmniej przez następny rok, a może i dwa. A wtym roku wybrałbym się na twoim miejscu na zakupy do centrum. Polecam jałowce płożące, ligustry, irgi, cyprysiki, tawułę, trzmielinę, perukowce. Będziesz miał material który przyniesie ci radość tworzenia i ...przeżyje jełśi o niego zadbasz. Z oliwka może być różnie, Wiem to z wielu rozmów z poczatkującymi (szczególnie) posiadaczami. Ale jeśli za rok lub dwa pokażesz nam rozrośniętego i gęstego krzaczka oliwkowego na dobrych fotkach i zapytasz jeszcze raz o formowanie, z pewnościa będę się cieszyl że udało ci się utrzytmac indoora przy zyciu. Wierz mi. To juz naprawdę sukces.
 
 
Sasuke
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:53   

z większą doniczką to będzie krucho ale postaram się przesadzić jak najszypciej... ale z tego co widze nawet na Twoim avanku bonsai jest maluteńkiej doniczce :/
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 21:54   

Bonsai - tak

Roślina, którą hodujemy by dopiero stala się bonsai (pre-bonsai), a nie ma jeszcze jego ważnych cech, hodujemy w dużych pojemnikach roboczych (np. plastikowe, takie jak maja w szkółkach) aby tych cech nabrała szybciej (szybsze grubienie pnia, szybszy rosrost gałązi, korzeni głównych i włośnikowych itd. ).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group