Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Buk - potrzebna porada
Autor Wiadomość
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 20:53   Buk - potrzebna porada

( Wątek z 2.04.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam, witam.
Zdobyłem dziś ciekawy materiał na bonsai w stylu MOYOGI (a przynajmniej ja to tak widzę)

A, fotka zrobiona od frontu
Gruba czrna linia to linia pnia jaką mniejwięcej chciałbym uzyskać. Od dołu do połowy jest już gotowy.
Czerwone kreski oznaczają gałęzie które moim zdaniem bym potraktował cęgami.

NAPISZCIE CO SĄDZICIE, A MOŻE JAKIEŚ KOREKTY NA FOTCE!!!


Fotka została dodana w jednym poście z opisem - nie ma sensu tego rozdzielać jak na starym forum (kiedy czekaliśmy na tą fotke )
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 20:55   

Witaj Qbik

No więc ja się pokusiłem o virta (WOOOW! Mój pierwszy).

Materiał moim zdaniem jest przedni. Wiele dałoby się z niego wykręcić (pewnie i moyogi) ale mnie, patrząc na niego, najbardziej przypadł do gustu klasyk (czyli chokkan).
Zwróć uwagę, że "przewodnik" rozdwaja się na końcu i cały sprawia wrażenie zbyt grubego. Trzebaby było się napracowac nad zasymulowaniem dolnej częsci pnia i zahamowaniem wzrostu korony. Zupełnie inaczej podejdziemy jeśłi odetniemy ten "przewodnik" aż do osi pnia. Jak dobrze się wpatrzysz to okazuje się że z tego co zostanie można dość prosto ukręcić klasyka. Ta gałązka przechylająca się w prawo i do góry posłużyłaby Ci za zaczątek fajnego wierzchołka, a resztę gałęzi można jedynie lekko dogiąć, po czym zagęszczać i pogrubiać właściwą stymulacją wzrostem młodych pędów. W efekcie mogłoby powstać coś na kształt załączonego virta :-P . Co Ty na to ?
To mój debiut w virtach więc wybaczcie, że jest trochę... mało widoczny. Następnym razem użyję bardziej "kontrastowego" koloru . :mrgreen:
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 20:56   

cześć Qubik
-widze że wy już pomału sie zaopatrujecie w drzewka :-)
ja musze czekać -sklepy dopiero odzywają po długiej zimy -no i kiedy ta wypłata moja bedzie ? :-P
moge powiedzieć Ci że w zeszłym roku kupiłem bardzo podobnego buka - nawet gruby ,wysoki -65cm -i gałezie rozkładające sie na boki :-)
Powiem Ci że styl Chokkan - z prostym pniem i dobrze rozwinietą koroną -był by najodpowiedniejszy - a twoje drzewko ma ku temu dobrą droge
te rozwidlenie nie jest zaciekawe -wiec może go by tak ciachnąc ze 2 cm pod tym rozwidleniem?
No i dodam też - że buki bardzo ,bardzo wolno rosną ... -ciezko coś zrobić w przeciągu 1-2 lat - no i mój czesto na zdobniczke bukową choruje -wiec jej tez sie strzez
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 20:57   

Dzięki za podpowiedzi.
Chokkan - pełna klasyka. :shock: Porywam się na to.

A jakby to zrobić w ten sposób ?

 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 20:58   

ja był Qbik ciął tak jak pokazałeś na swoim zdjęciu - dokładnie o to mi chodziło - jakby było niżej to już źle by to wyglądało-zauważ jakiej wielkosci buk ma liscie i jak wolno rosnie ...
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 20:59   

Powiem Ci White co do tych liści to fakt. Ale ten ma jakieś naprawdę małe. Jak go przyniosłem do domu to były nanim 4 zeszłoroczne listki wielkości prawie jak 1zł.
Ten buczek w tej chwili ma 6 lat. Jest to ponoć jakaś odmiana karłowa.

No to po małym ciachaniu i krępowaniu wynik jest następujący.

Za jakieś 5 latek będzie to jako tako wyglądać. Ja osobiście jestem zadowolony z tego efektu.
Ta strona to front. Drzewko jest pochylone jakieś 5może 7 stopni w kierunku oglądającego. A jego wysokość bez doniczki to 53cm.



Dwa wątki złączone ponownie razem -aby tworzyły ciągłość
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:00   

Qbik - moim zdaniem bardzo dobra robota -dobry krok na samym początku(nawet samo drutowanie pnia -elegancko zrobione)- jezeli tak bedziesz trzymał -te drzewko bedzie naprawde ładne - chcąc nie chcąc dodam tylko ze bedzie długo rósł -bo to buk ...
no i czepie sie tego czubka-mopzna by go było skrócić do 3 od góry pędu -tego mini-maluszka ;-)

aha a co do lisci - mam nadzieje ze to bedzie tak jak piszesz odmiana karłowa - bo np w moim buku tez przez zime zostały tylko najmniejsze liscie -mające pare milimetrów-wieksze odleciały z wiatrem ;-) -wiec moze i tez tak u Ciebie było - ale zobaczymy jak bedzie na wiosne
aha i dodam cos jeszcze - trzeba bedzie pracować nad gałązkami -bo napewno zauważyłeś ze te dolne sa chudsze i mniejsze niz te wyzej - a jak wiesz tak byc nie moze - narazie daj im rosnąć ale po paru latach trzeba bedzie te górne bardziej przyciać -wtedy dolne bedą zasymulowane do rozrastania
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:03   

z drutowaniem zgadzam sie z white'm jest estetycznie i prawidłowo wykonane. Natomiast jeżeli chodzi o kształt to dostrzegam tylko dwa wymiary-dwa prostopadłe bez przecinającego czyli typu X a powinno być -X- tzn. juz byłby ten efekt przestrzenii.

Czubek też taki sobie, ale chyba nie warto go bedzie skracać- trudno powiedzieć w tym okresie drzewka.
Te najniższe gałązki bym usunął.
Ostatnio zmieniony przez PatrykRadulak 2006-09-16, 08:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:04   

z tymi wymiarami to juz mi sie przejadło na PABie ...
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-11, 21:05   

A ja bym jednak był za cięciem na tej wysokości, którą zaznaczył Olon na vircie. W tej chwili wydaje mi sie nieproporcjonalnie wysokie. Co do gałazek na dole, poczekałbym na rozwój sytuacji, usunąc zawsze można. :-)
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:06   

tak jak szef mowi ,jest za wysoki ,nie lepiej zrobic przedluzenie z tej dluzej galzki ktory jest przyciagnieta jakis drucikiem? (nie bardzo widze ) naturalniej by wygladalo, a co do galazek ,niech rosną i sie rozgaleziaja...

przemysl tą wys drzewka , ale tak ogolem dobra robota :-)
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:07   

Tak jest za wysoki cięcie jest konieczne.
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-11, 21:08   

Albo powiem inaczej. Ja bym uciął wyobrażając sobie forme drzewka, ale przeciez możesz tak formować, że pewne dysproporcje za jakiś czas znikną, więc to oczywiście zależy od Twojego wyobrażenia przyszłej formy. Mi sie virt Olona całkiem podoba i wtedy ciecie byłoby niżej
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:08   

tu dla przydładu mój buk - drzewko ma 65 cm wysokości
ważne co chce podkreślić - jest łysawe -ale raptem wyciachałem 2 gałązki - zostawiqm go tak na pare lat na działce -może sie kiedyś rozrośnie -o ile dożyje tego wieku

 
 
Bonsai-Alfons
Gość
Wysłany: 2006-07-11, 21:09   

Ty będziesz hodował bonsai w tej głęęęęębokiej doniczce ? nie wiem czy z bonsai tak można, ale wiem że na oko to grube, twarde korzenie tego drzewka zapewne sięgają aż do dna (wiem bo sam tworzę bonsai z buka, tyle że 2 razy mniejszego)

Z przesadzaniem będzie rzeź :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group